ברקת. צילום: רפי קוץ

תקוותו  של ראש העירייה ניר ברקת לעזוב את הזירה המקומית עם שקט יחסי מתנפצת לרסיסים.  המאבק של החרדים לסגירת מתחם התחנה הפך לפסטיבל צעקות, כשגם הניסיונות מצידו של ברקת להגיע לפשרות וסיכומים, נתקלים בקיר אטום מצידם של חברי המועצה החרדים.

זובור ראשון: התחנה

ההצבעות בישיבות המועצה סביב המשך אישור השימוש החורג המתחם התחנה נמשכות, וזאת בהובלת חבר המועצה יוחנן ויצמן. כחצי שנה לפני הבחירות ורגע לפני שברקת מסיים את תפקידו הן מציפות את המתיחות הגוברת בין הצדדים. האמת היא שלברקת נמאס מהאופוזיציה הפנימית בקואליציה בראשותו. לכן הוא דאג לשלוח איומים מרומזים דרך גורם בכיר בעירייה לחברי המועצה החרדים כי אם סאגת מתחם התחנה לא תיפסק הוא עלול לפטר את סגניו החרדים. בנוסף הוזהרו גורמים במגזר כי תקציבים לפעילויות הקיץ החרדים יוקפאו למועד בלתי ידוע. גורמים בעירייה מכחישים כי יש כוונה לפגוע בפעילויות אלו.

מתחם התחנה. צילום: רפי קוץ

חלק מהחרדים מבהירים כלפי חוץ כי האיומים של ברקת לא מרתיעים אותם. אלא שמאחורי הקלעים הם מודים שאם יכלו היו מוותרים על  הקרב סביב מתחם התחנה. "ויצמן איש אמת. הוא מאמין במשהו וידע שהוא יכול לנצח ולכן ילך על זה בכל הכוח, גם אם זה פחות בוער לשאר החברים שלמעשה נגררים אחריו", אומר גורם בכיר במגזר

יוחנן ויצמן. צילום: רפי קוץ

ויצמן לא מתרגש מהביקורות. "לא דחיתי את ההחלטה בנוגע למתחם התחנה הראשונה, זה ראש העירייה שתזמן את הדיונים רגע לפני הבחירות ואחרי שנתיים של סחבת. להאשים אותי בפופוליזם זה לא רציני". 

בסביבת ברקת טוענים כי המאבק סביב מתחם התחנה לא נוגע לשבת ואינו עוסק במחלוקת בין מגזרית".

זובור שני: ורבורג

מחאת החילונים. (ארכיון ). צילום: גיל יוחנן

אלא שבינתיים ויצמן לא מפסיק לוודא שהעירייה נצמדת לחוק. המקרה האחרון הוא פרסום של העירייה הפונה לאדריכלים להשתתף בתחרות לתכנון מתחם ורבורג בקריית יובל, המיועד לציבור החילוני פלורליסטי. ויצמן מתחיל במאבק בירוקראטי שעלול להתיש את כל הגורמים במיזם. לטענתו, התכנית לא הופקדה כדין ונמצאת עוד בשלב ההתנגדויות. אלא שמתווה  חלוקת השכונות של ברקת נעשה באישור הרב הבכיר של 'דגל התורה'  - הרב ברוך סולוביצ'יק. משום כך שווה לעקוב האם שאר הנציגים החרדים ישתפו פעולה עם הבדיקה שדורש ויצמן בנוגע למכרז.  

מהעירייה נמסר: "תכנית ורבורג הומלצה על ידי הוועדה המקומית, נדונה והופקדה להתנגדויות בידי הוועדה המחוזית". 

בנוגע למאבקים שמוביל חבר המועצה, יוחנן ויצמן מגיבים בסביבת ברקת: "המאבק סביב מתחם התחנה לא נוגע לשבת, ולא עוסק במחלוקת בין מגזרית. מדובר בפעילות עצמאית של חבר מועצה שאין לו גיבוי ממפלגתו ומסיעתו גם בעירוני וגם בארצי ,ורוצה לעשות הון פוליטי על גבי השבת בזמן  שהוא הודה לא פעם שהסטטוס קוו בעיר נשמר.

"זכותו של כל חברי וחברות המועצה כנציגי ציבור לעתור, לבדוק ולבחון כל סעיף והחלטות מקצועיות של ראש  העיר, גם אם זה נובע ממניעים אחרים, ראש העיר בוחן כל נושא במקצועיות, לא בנקמות ולא בסגירת חשבונות.

"הדברים נבחנים מקצועית בימים אלה, במטרה שהאירועים יוכלו להתקיים. אין כל כוונה לתקוע את הפעילויות הקיץ למגזר החרדי, העיכוב אם בכלל נובע מהיערכות מקצועית נטו, בדומה לשאר האירועים והפעילויות ליתר המגזרים והזרמים בעיר".