הפגנת חרדים. צילום ארכיון: אלכס קולומויסקי

בית המשפט בירושלים, הרשיע היום (ג') קצין המשטרה, עידו קציר על תקיפת צעיר בהפגנת החרדים, בין היתר לאחר שהודה במיוחס לו.

בכתב האישום שהגישה נגדו הפרקליטות בפברואר תואר, כיצד באחד המקרים היכה הקצין צעיר בן 17 במהלך הפגנה. שופטת בית משפט השלום בעיר, שרון לארי- בבלי, הרשיע את קציר על סעיף זה.

על פי כתב האישום, בהפגנה אחרת שהתקיימה חודשים לאחר מכן - בעט הקצין במספר אנשים שהשתתפו בהפגנה. 

בהמשך, על פי כתב האישום, לפני כשנה וחצי נערכה הפגנה בכיכר השבת בעיר. בהפגנה השתתפו אנשים הנמנים על האוכלוסייה החרדית ובמהלכה נחסמו צירי התנועה. באותו זמן עבר במקום הצעיר בן ה-17 ושמע את אחד המפגינים צועק לעבר שוטר יס"מ אתיופי שהיה במקום 'כושי לך הביתה'. הקצין קציר שסבר כי הצעיר הוא שצעק תפס אותו והובילו למקום צדדי, שם הכה אותו בידו השמאלית בפניו וכתוצאה מכל נפלה המגבעת מראשו של הצעיר.

על פי כתב האישום, הצעיר הוריד את משקפיו משום שחשש כי הם יישברו, ואז הקצין הלם בשנית בפניו של המתלונן, תוך שצעק לעברו 'הבנת?!'".

על פי כתב האישום, כעבור כמה חודשים התרחש אירוע נוסף בהפגנת 'הפלג' בצומת מלכי ישראל. על פי כתב האישום, הקצין שהיה במקום במסגרת תפקידו יחד עם שוטרים נוספים, פיזר את המפגינים תוך שנאלץ להשתמש בכוח.

במהלך העצרת, המפגינים התנגדו באופן אקטיבי להוראות השוטרים וסירבו לעזוב את המקום, וכן דחפו את השוטרים ובעטו בהם. כמו כן, נזרקו לעבר השוטרים אבנים, קרשים ובקבוקים. במהלך העצרת נחבל הקצין.

עוד נכתב בכתב האישום כי במהלך העצרת הקצין ניסה לבעוט לעבר פלג גופו העליון של מפגין, כאשר אותו מפגין נשכב על הכביש ונגרר ע"י שוטרים לכיוון אי תנועה. על פי כתב האישום, הקצין בעט באמצעות ברכו לעבר גבו של מפגין אחר, כאשר אותו מפגין נשכב על הכביש. בנוסף לכך הוא בעט לעבר גבו של מפגין נוסף, בעוד המפגין שרוע על הכביש ומספר שוטרים מנסים לפנותו משם.

היום קבעה שופטת בית משפט השלום בעיר, שרון לארי- בבלי, כי היא מרשיעה את הקצין קציר במיוחס לו בכתב האישום זאת לאחר שסנגורו, עו"ד יצחק כהן, ציין כי הקצין ביקש לחזור בו מכפירתו ולהודות בעבירה המיוחסת לו.

עו"ד איתמר בן גביר מסר כי: "אני מביע סיפוק מכך שכתוצאה מתלונתנו המחלקה לחקירת שוטרים החלה בחקירת האירוע והגישה כתב אישום נגד הקצין. מרשי כמובן לא מסתפק בהרשעתו של הקצין ואנו דורשים פיצוי כספי. ידע כל שוטר שאסור לפגוע במפגינים וכל פגיעה כזאת תתקל בתלונות ותביעות".

בתוך כך, היום (ג') זיכתה שופטת בית משפט השלום בעיר, שרון לארי- בבלי, את אהרון ירון בן יעקב סיסו (30), שוטר המשרת בזרוע המבצעית של ימ"ר ירושלים. סיסו הואשם כי מסר הודעה כוזבת בנוגע לפעילות בשכונת מאה שערים. "התרשמתי כי ביום האירוע, עם חזרתו של הנאשם לאחר אירוע הפרות הסדר בשכונת מאה שערים, האמין כי הוא עצמו זה שעצר את המתלונן. זאת לאחר שהיה שיח בירור בינו לבין השוטר מ' או שוטרים אחרים. בעשותו כך, הרי שאין אחיזה לטענה כי הנאשם נמנע מלברר", אמרה בהכרעת הדין, "המאשימה לא הוכיחה כראוי כי הנאשם מסר בהודעתו במשטרה, לעניין מעצר המתלונן, ידיעה כוזבת- ביודעו שהיא כוזבת".

בהקשר העבירות הנוספות בהן הואשם קבעה השופטת כי "מסירת הידיעה הכוזבת הינה העבירה המרכזית, וקיומן של יתר העבירות, במקרה דנן, תלוי קשר הדוק לעבירה זו".