האם משוחררת ממעצר. צילום: לירן תמרי

בית משפט השלום שחרר היום (א') לאחר חמש הארכות מעצר, את האם החשודה בהזרקת האינסולין לחמשת ילדיה עבור קצבה מביטוח לאומי. האם שוחררה למעצר בית ל- 21 ימים ותשהה אצל אמה בביתר עילית.

במסגרת תנאי השחרור נאסר עליה ליצור קשר עם בעלה וילדיה. היום (א') יוכל גם האב החשוד לשוב לביתו בפיקוח של משרד הרווחה. 

הפרשה שקיבלה במשטרה את שם הקוד 'מתוק כשמר לי', החלה בתחילת החודש שעבר, אז פנה סגן מנהל בית החולים 'שערי צדק' למשטרת ירושלים ודיווח על פעוט כבן שנה וחצי שאושפז בתוך חודשיים פעמיים בבית חולים, עקב פרכוסים בלתי נשלטים מהם סבל. במהלך האשפוז הראשון הועלה החשד שהפעוט מקבל תרופה לגופו מגורם חיצוני שאינו בית החולים הגורם לסימפטומים ולהחמרה במצבו הבריאותי. במהלך האשפוז השני הצטברו ראיות נסיבתיות נוספות שאוששו את החשדות ובדיקות דם חוזרות הוכיחו קיום של אינסולין מגורם חיצוני בדמו של הפעוט שאינו מטופל כלל באינסולין. 

במשטרה נפתחה חקירה סמויה, שהוטלה על המחלק לפשעים במרחב ציון של המחוז, בפיקודו של רפ"ק דותן גרילק. החקירה כללה שימוש באמצעים טכנולוגיים שונים, ובין היתר גם מצלמות סמויות. החשד עלה כנגד אמו של הפעוט שהיא ככל הנראה זו שמחדירה לגופו את תרופת האינסולין המביאה לדרדור במצבו הבריאותי ומעכבת את החלמתו. 

המזרקים בהם השתמשה האם. צילום: דוברות המשטרה

בתחילת החודש נעצרו האם והאב בשנות ה-30 לחייהם המתגוררים בשכונה חרדית בצפון העיר ולהם עשרה ילדים, בחשד להתעללות בקטין חסר ישע ע"י אחראי, תקיפה הגורמת חבלה של ממש וקבלת דבר במרמה. 

במסגרת החקירה הגלויה התחזק החשד כי האם אכן התערבה במכוון בבריאותו של הפעוט, וכך גם לאורך השנים האחרונות בבריאותם של ילדיה הנוספים כאשר הגדול מבין ילדיה הוא כבן 12, זאת על מנת ליצור מצג שווא שהם חולים במחלת ה"סוכרת", וזאת על פי החשד לקבל קצבה חודשית מהביטוח הלאומי עבור חמישה מילדיה. עוד עלה בחקירה, על פי החשד, כי לאורך השנים האחרונות ההיקף הכספי אותו קיבלו הזוג כקצבה מביטוח לאומי עומד על כ-800 אלף שקלים.

על פי חוות דעת רפואית, לבקשת המשטרה, באשר למצבם של כלל ילדיהם של הזוג התברר כי אף אחד מהילדים אינו חולה ומעולם לא חלה במחלת הסוכרת וכאמור בהתאם לכך מעולם לא נזקקו לטיפול באמצעות האינסולין. במהלך החקירה התברר, כי בעבר עבדה האם כמטפלת לילד חולה סכרת, כך שהכירה מקרוב את תופעות הלווי ואופי התסמינים של חולים במחלה זו - כך שהיה לה יותר קל להציג מצג שווא לפיו ילדיה חולי סכרת.

המזרקים בהם השתמשה האם. צילום: דוברות המשטרה

עוד עלה החשד כי האם והאב תקפו באלימות במספר מקרים את ילדיהם באמצעים שונים. האב שוחרר על ידי בית המשפט לפני כשבועיים.

בהכנת הכתבה השתתף לירן תמרי