סניף דואר (צילום: ירון ברנר)

האם בית המשפט ימנע את מעבר דואר ישראל מחוץ לירושלים? עמותת ״צחור״ הגישה הבוקר (שלישי) עתירה לבית המשפט במטרה לחייב את החברה להשאיר את משרדי ההנהלה שלה בירושלים, שמעסיקים כיום 1000 עובדים בבירה.

העתירה מתבססת על החלטת הממשלה משנת 2007 החלטת הממשלה משנת 2007 -החלטה 2686שקבעה כי יש להעביר בהדרגה את כל היחידות הארציות של משרדי הממשלה לירושלים זאת אף מכוח חוק יסוד לפיו ירושלים הינה בירת ישראל. במסגרת העתירה יוגש צו מניעה המעכב לעת הזו את יישום החלטה של מעבר רשות הדואר מחוץ לירושלים.

הבוקר (ג) הוגשה  עתירה לבגץ מטעם עמותת צחור  האחראית על סדרי מנהל תקין בירושלים נגד הכוונה להעביר את הנהלת רשות הדואר על יחידות הסמך שלה מהעיר ירושלים לעיר מודיעין  המשיבים בעתירה הם ראש הממשלה יור החברות הממשלתיות שר התקשורת ורשות הדואר אשר הינן צד להחלטת הממשלה משנת 2007 -החלטה 2686שקבעה כי יש להעביר בהדרגה את כל היחידות הארציות של משרדי הממשלה לירושלים זאת אף מכוח חוק יסוד לפיו ירושלים הינה בירת ישראל .

העמותה, שמיוצגת על ידי המועמד לראשות העיר עו״ד יוסי חביליו, טוענת כי החלטה להעביר את יחידותיה של רשות הדואר למודיעין תפגע פגיעה אנושה בכ-1000 משפחות של עובדי הדואר הגרים בירושלים או בסביבותיה והעתקת מקום מושב הדואר למודיעין תחייב את העובדים לנסוע מדי יום מירושלים למודיעין וחזרה או לחלופין לגרום לכך שהעובדים יאלצו לעבור עם משפחותיהם להתגורר במודיעין או אף לוותר על עבודתם בדואר.

בנוסף טוען חביליו כי החלטה זו תוביל לפגיעה כלכלית משמעותית בעיר זאת בשל העובדה כי ניהול מטה הדואר בירושלים מייצר עבודה רבה לספקים ולנותני שירותים שיפגעו אף הם מהמעבר בנוסף תווצר ירידה בתשלומי הארנונה.

עו"ד יוסי חביליו. צילום: פרטי

יוסי חביליו, יו"ר מצילים את ירושלים ומועמד לראשות עיריית ירושלים אמר כי: ״ממשלת ישראל מזלזלת לא רק בירושלים, אלא בהחלטותיה שלה. הממשלה קיבלה שורה של החלטות לפיהן על משרדי הממשלה לפעול מירושלים ולא רק שהיא לא מיישמת אותן, אלא שהיא מוסיפה חטא על פשע ומוציאה מירושלים יחידות דוגמת הנהלת הדואר.

"מעבר לפגיעה הישירה באלף עובדי הדואר שייאלצו לנסוע מדי יום למודיעין, יש כאן פגיעה במעמדה של ירושלים כעיר בירה. ירושלים לא זקוקה רק לדיבורים, אלא למעשים, ובראשם למקומות עבודה. במקום לעמוד בהתחייבותה להביא לעיר עוד מקומות תעסוקה, בוחרת הממשלה להוציא ממנה מקומות עבודה קיימים. כל זה קורה במשמרת של השר לענייני ירושלים זאב אלקין, שמאז שמונה, דיבר על הצורך להעביר לירושלים את משרדי הממשלה, אבל בפועל לא הצליח לשנות את המשך העזיבה של מקומות העבודה ובעקבותיהם של התושבים.

"כראש עיר, בכוונתי להוביל את המאבק בחוסר נכונותה של הממשלה ליישם את החלטותיה על פעילות משרדי הממשלה מירושלים. עד שכל המשרדים והחברות הממשלתיות שאמורות לפעול מירושלים, אכן יפעלו מכאן ויספקו תעסוקה לתושבי העיר״.

המועמד לראשות העירייה, זאב אלקין: "משרד ירושלים ומורשת לא אמון על מעבר של חברות ממשלתיות שפועלות למטרות רווח כמו רשות הדואר, ולכן אין לנו שום סמכויות בנושא הזה, למרות שכמובן המשרד והשר מצירים מאוד על העברת הדואר למודיעין והשר ניסה לפעול באופן לא פורמלי כדי לבדוק אפשרות לשנות את ההחלטה.

על אף שעו"ד יוסי חביליו הוא אדם מלומד הוא כנראה לא טרח לקרוא את החוק ולצערינו כל מהות העתירה היא ניסיון לקושש קולות לקראת הבחירות לעיריית ירושלים. משרד ירושלים והשר זאב אלקין ימשיכו לפעול לטובת מעבר יחידות ממשלתיות לעיר הבירה, למרות שגם בנושא זה לצערנו סמכויות הביצוע אינם בידי המשרד והוא אחראי רק על חובת דיווח לממשלה. כתוצאה מכך, לצערנו, בשלב הזה למשרד ירושלים אין את ארגז הכלים המתאים לשם כך. ביום ירושלים האחרון נסינו להעביר החלטת ממשלה ביחד עם שר האוצר , משה כחלון, שתאפשר לממשלה להטיל סנקציות, בהן כלכליות על משרדים שלא העבירו חלק מהיחידות שלהם לבירה, אך לצערנו השרים התנגדו וההצעה לא הובאה להצבעה. משרד ראש הממשלה התחייב כי יגבש הצעה חדשה שתעניק שיניים לממשלה מחד ותהיה מקובלת גם על משרדי הממשלה השונים".

בדואר ישראל בחרו שלא להגיב לידיעה.