אריאלה ליסטוקין. צילום: פרטי

האם אפשר לומר "להתראות" בלי חטיפים? אולי אפשר לומר "נתגעגע" עם פלח עסיסי של אבטיח? או, אולי – הנה רעיון מהפכני ממש – לומר שלום רק במילים, עם חיבוק חם ואוהב, ולזה לצרף אם מתאים כרטיס ברכה נחמד.

אני מניחה שלא הייתי כותבת אם לכל אחד מילדיי (בגילאים שלוש, חמש ושבע) הייתה רק מסיבת סוף שנה אחת במסגרות בהם למדו. הלוואי! תחילה נפרדנו מהסטודנטיות, בהמשך מהגננת המחליפה, הבא בתור היה הילד שעובר דירה, ואז הגיע תור המחנכים בבית הספר, גננות הגן ובצהרון. נראה שכבר הבנתם את העיקרון. כמובן שכל פרידה כזו, מלווה בחלוקה של ג'אנק.

חלוקת הג'אנק בבתי הספר, בגנים ובצהרונים נדמה שהפכה לשגרה ונעשית מספר פעמים מידי שבוע. במעונות נותנים עוגיות וחטיפים לילדים בני שנה ולמרבה ההפתעה זה חוקי ומקובל, למרות שכבר הוכח מדעית שצריכתם פוגעת בבריאות והתפתחות המוח התקינה של ילדנו.

מדוע משתמשים בכספי המיסים שלנו לקידום סכרת? למה בקייטנות בית הספר מגישים שערות סבתא ומאכלים אחרים שמקדמים תסמונת מטבולית? איך זה שבקייטנות הפועלות במסגרת הצהרונים מציעים ממרח שוקולד לארוחת עשר? למה המדינה מעודדת הרגלי אכילה לא בריאים שמובילים להשמנת יתר אצל ילדים ומגוון של בעיות בריאות עליהם נשלם כולנו בהמשך בדרכים שונות, כגון: ימי מחלה, קצבאות נכות, הוצאות רפואיות, ועשורים שלמים בחיינו הבוגרים בהם איכות חיינו תהיה ירודה.

נפתלי בנט. צילום: מוטי קמחי

ולכן אני פונה אליך, מר בנט, ואומרת בכבוד רב: חוזר מנכ"ל משרד החינוך, שלפני שנתיים שינית אותו בצורה משמעותית בכל הקשור לתזונה בגנים ובתי הספר, היה צעד חיובי בכיוון הנכון ועל כך תבורך. כעת הגיע הזמן לצעד לא פחות חשוב בכיוון ולוודא שחוזר המנכ"ל מיושם ואף נאכף.

בנוסף, מומלץ מאוד להבהיר את מדיניות משרד החינוך "בימים האפורים" דוגמת: קבלת שבת, חגים, ימי הולדת, קייטנות וסתם ימי חול בהם הורים עם כוונה טובה מביאים קרמבו כדי "לפנק את הילדים".

אנא הבהר שכל אירוע – בין אם זה לכבוד חג, יום הולדת, או מפגש הכנה לכיתה א' – לא משנה אם הוא מאורגן על ידי בית הספר או וועד ההורים – אין להגיש בו בשום אופן משקאות מוגזים, שוקו, מיצים וכדומה. הבהר שאין מקום לחטיפים ושוקולדים במסגרות החינוך שלנו, אפילו כשרוצים לומר "עבודה יפה".

השימוש בג'אנק כל כך נפוץ בתרבות שלנו, שכבר נדמה שהוא לא מזיק וזה בפירוש לא נכון. שנות הילדות הם השנים החשובות לגדילה אינטנסיבית של הגוף והתפתחות המוח. האוכל בו נאכיל את ילדנו יזין את המוח שלהם ואו מנגד יעכב את התפתחותו. פירות וירקות טריים ודגנים שלמים מסייעים להתפתחות המוח. סוכריות, צ'יפס ומשקאות רוויי סוכר מעכבים - למרות זאת, הם הפכו למרכיב עיקרי בתזונת ילדינו.

דמיין ברוחך מה היה קורה אילו היינו מזינים את המוחות הצעירים האלה באוכל בריא במקום להמטיר עליהם באופן קבוע קלוריות ריקות. תאר לעצמך עולם  בו הילדים שלנו חזקים יותר, חכמים יותר, חסונים יותר ומבחינה רגשית מאושרים יותר. למעשה אנו נמצאים במרחק נגיעה מכך וזאת מחויבותנו כהורים ומנהיגים להעניק לילדנו.

עתיד הדור הבא נתון כאן על כף המאזניים, לא פחות.

מר בנט: אני מבינה שתעמוד כאן מול כוחות אדירים בניסיון לשנות את תרבות האכילה בבתי הספר, ושלצורך כך עליך להתייצב מול אינטרסים וכוחות כלכליים חזקים שמעוניינים לשמר את המצב הקיים.

למרות זאת, עליך להבהיר ולוודא את אכיפת הנחיות חוזר המנכ"ל, חלק לא קטן מהאחריות לעלייה במחלות ומקרי השמנה אצל ילדים מונח על כתפי הממשלה. כמובן שכל הורה בבתו יעשה מה שירצה. אבל במרחב הציבורי: מעונות, גנים ובתי הספר שמפוקחים וממומנים על ידי המדינה על "מסיבות הג'אנק פוד" להיפסק ומיד.

הביא לדפוס אלון לוי