"רבע לשבע" במרכז העיר. צילום: אוהד צויגנברג

הקרב על פתיחת המרכולים בשבת: לאחר שפרסמנו לראשונה במיינט ירושלים כי העירייה תקפיא למשך 60 יום את הקנסות למרכולים הפועלים בשבת, כעת נודע כי העירייה לא מתכוונת לשנות את מדיניות האכיפה. התוצאה: מרכז העיר יהיה ללא מרכול אחד פתוח, אך בעל העסק שיפתח מרכול בשבת ייתבע על ידי העירייה וייאלץ להתדיין בבית המשפט. 

בנוסף, העירייה אף תבצע אכיפה מוגברת. כמו כן, ייתכן כי תוגש עתירה נוספת על ידי העותרים ובית המשפט יחליט בנושא. 

"מבדיקה שערכנו באמצעות מספר ערוצים מקבלים נמצא כי הנתונים שהוצגו במפה לא רק שאינם מדויקים אלא הם רחוקים מאוד מהמציאות וזאת בפער של מאות אחוזים", נכתב בכתב התשובה של העירייה. בנוסף נכתב כי נקבע באזור בו תבוצע האכיפה יש למעלה מ-100 בתי תפילה ומוסדות דת בניגוד לנתוני העותרים. על כן החליט היועץ המשפט לעירייה כי בתאריך ה-10.8.2018 יסתיימו 60 הימים שבהם יוקפאו הקנסות למרכולים בשבת.

כזכור, הפרשה החלה לפני כשלוש שנים, אז העירייה החליטה לבצע אכיפה מוגברת כלפי מרכולים שפתוחים בשבתות ובחגים באזור מרכז העיר, קריית הלאום, ועוד.  

עם זאת, באזורים מרוחקים יותר כמו תלפיות ועין כרם לא ננקטה אכיפה דומה. עיקר ההחלטה שהתקבלה אז נגעה לשמונה מרכולים במרכז העיר שבמרוצת השנים נכנעו חלקם לקנסות הכבדים ונאלצו לסגור בסופי שבוע. בעירייה נתלו בהוראת היועץ המשפטי והסבירו שההחלטה התקבלה מחובתה לקיים את הוראות בית המשפט העליון בסוגיית המרכולים בתל אביב. 

כבר לפני כשנה עו"ד חביליו הציג מפה המוכיחה שכל המרכולים אותם הוא מייצג, ואשר כלפיהם בוצעה אכיפה מוגברת, לא עומדים בקריטריון שהציגה העירייה. במהלך הדיון שהתקיים השבוע באי כח העירייה ביקשו לבחון את הנתונים שהציג עו"ד חביליו ולקבל החלטה האם לשנות את מדיניות האכיפה. בתמורה עו"ד חביליו משך את העתירה ויוכל להגיש אותה שוב במידה והעירייה תחליט לשמר את ההחלטה. 

המועמד לראשות העירייה, עו"ד יוסי חביליו: "הצעד הזה הוא לא נועד לשמור על המרקם העדין, אלא הוא כל כולו נובע מסיבות פוליטיות, והוא יגרום לכך שבמקום לשמור על ירושלים פתוחה ופלורליסטית, היא תהיה עיר סורה ומסוגרת. החילונים שכבר היום נוטשים את העיר, ינטשו במספרים יותר גדולים".   

העירייה מסרה בתגובה: "אין שום חדש ושום שינוי במדיניות העירייה".