מתחם כנסיית העלייה. צילום: Lisa Mathon, ויקיפדיה

האם משטרת ירושלים מעלימה עין מגביית תשלום בעבור הזכות להיכנס למתחם כנסיית העלייה בהר הזיתים?

בסרטון שהועלה לפייסבוק על ידי מספר תיירים שביקשו להיכנס למתחם הקדוש נראה כי הוקם דוכן זמני שבעליו דורשים מבאי במקום תשלום בעבור הכניסה. לאחר שאחד מהתיירים סירב לשלום בעבור הכניסה למקום התפתח בינו לבין בעל הדוכן דין ודברים

כנסיית העלייה הוא מקום קדוש הנמצא בבעלות מוסלמית אך קדוש גם לנוצרים. לפי אמונתם במקום קיימת אבן עליה טביעת הרגל השנייה של ישו.

למקום הגיע קצין משטרה שהפריד בין הניצים אך מדבריו ניתן לראות כי השוטר ידע על גבית התשלום שאינה חוקה ועצם את עינו. הקצין פנה לגובי התשלום ואמר: "הסיפור שלכם של התשלום גם ככה בעייתי כי אתם לא אמורים לגבות תשלום. עד עכשיו לא התעסקתי בזה, אל תתעסקו בזה".

לאחר שהקצין ביקש מהתייר לזוז פנה הקצין בשנית אליהם. "הסיפור שלכם לטעמי לא חוקי, זה לא חוקי".

הסוחר סירב להציג לו אישורים לגביית התשלום במקום ממבקרים. בתגובה ענה לו הקצין כי עד שלא יימצאו אישורים לא ייגבה תשלום. בפועל, גביית התשלום עדיין מתאפשרת ולפי תושבים שגרים באזור במקום נגבים כספים במשך שנים רבות.

מתנועת 'סטודנטים למען הר הבית' נמסר: "צריך להיות ברור לכולם, מה שאנחנו רואים בפרשה הזו היא לא טעות-אנוש וגם לא מקרה חד-פעמי. המקומות הקדושים בירושלים נמסרים דה-פקטו לידי הירדנים ששולטים בהם בעוד מדינת ישראל מפקירה את האזורים הללו ומאבדת בהם את ריבונותה מיום ליום. מצב בו קצין משטרה רואה אל מול עיניו עבירות חמורות של העלמות מס וגביית כסף שחור מתיירים בניגוד לחוק ומציין שהוא מתעלם מכך במודע, הוא רק סימפטום לאיבוד הריבונות במקומות הקדושים ובראשם הר הבית, שם ההתנהלות דומה - הווקף הירדני שולט וקובע מי מתפלל ואילו שרידים ארכיאולוגיים להרוס, ומדינת ישראל רק טוענת לריבונות בעוד שבמציאות היא לא קיימת".

המשטרה: "בניגוד לנטען, לא מדובר בקבר חולדה אלא בכנסייה אחרת הנמצאת בסמוך. ככל הידוע לנו המקום מנוהל ע"י תושבי המקום.

"במקרה המדובר, קצין המשטרה הבחין בוויכוח שהתגלע במקום על רקע גביית תשלום בכניסה, ופעל על מנת לאפשר לאלו אשר ביקשו להתפלל לממש את זכותם. במקביל המשטרה העבירה דיווח בנושא למס הכנסה. משטרת ישראל תמשיך לפעול למען שמירה על חופש הפולחן והדת של כל אדם באשר הוא, בכל זמן ובכל מקום".

מהמשרד לשירותי דת טרם התקבלה תגובה בנושא.