האם בדיון. צילום: אלכס קולומויסקי

התפתחויות בפרשת 'האם המזריקה': המשטרה טענה בשבוע האחרון כי האם החשודה שהזריקה אינסולין לחלק מילדיה הפרה את תנאי מעצר הבית שבו היא נמצאת. על הפרק: חשדות למפגש עם האבא בגן המפלצת וטענה לשיחת טלפון עם הילדים. על כן דרשה המשטרה להחמיר את תנאי שחרורה. אלא שבית המשפט דחה השבוע את הטענות – ותנאיה נשארו כשהיו.

הפרשה שזעזעה את המדינה

לפני כשלושה שבועות הותרה לפרסום אחת מפרשות ההתעללות הקשות שידעה המדינה. הפרשה, שקיבלה במשטרה את שם הקוד 'מתוק כשמר לי' (ראו מסגרת), החלה בתחילת חודש יוני, אז פנה סגן מנהל בית החולים שערי צדק למשטרה ודיווח על פעוט כבן שנה וחצי שאושפז פעמיים בתוך חודשיים עקב פרכוסים בלתי נשלטים.

במהלך האשפוז הראשון הועלה החשד שהפעוט מקבל תרופה לגופו מגורם חיצוני שאינו בית החולים, שגורמת לסימפטומים ולהחמרה במצבו הבריאותי. במהלך האשפוז השני הצטברו ראיות נסיבתיות נוספות שאיששו את החשדות, ובדיקות דם חוזרות הוכיחו קיום של אינסולין מגורם חיצוני בדמו של הפעוט, שאינו מטופל כלל באינסולין.

במשטרה נפתחה חקירה סמויה, שהוטלה על המחלק לפשעים במרחב ציון של המחוז, בפיקודו של רפ"ק דותן גרילק. החקירה כללה שימוש באמצעים טכנולוגיים שונים, בין השאר גם במצלמות סמויות. בשלב מסוים עלה חשד נגד אימו של הפעוט, ולפיו היא ככל הנראה זו שמחדירה לגופו את תרופת האינסולין, שמביאה להידרדרות במצבו הבריאותי ומעכבת את החלמתו.

המזרקים בהם השתמשה האם. צילום: דוברות המשטרה

בתחילת החודש שעבר נעצרו האם והאב, בשנות ה־30 לחייהם, בחשד להתעללות בקטין חסר ישע על ידי אחראי, לתקיפה הגורמת חבלה של ממש ולקבלת דבר במרמה

במסגרת החקירה הגלויה התחזק החשד כי האם אכן התערבה במכוון בבריאותו של הפעוט, ולאורך השנים האחרונות גם בבריאותם של ילדיה הנוספים, כדי ליצור מצג שווא שהם חולים במחלת הסוכרת. המטרה היתה, על פי החשד, לקבל קצבה חודשית מהביטוח הלאומי עבור חמישה מילדיה. עוד עלה בחקירה כי לאורך השנים האחרונות קיבלו בני הזוג כקצבה מהביטוח הלאומי סכום שעומד על כ־800 אלף שקל.

על פי חוות דעת רפואית, לבקשת המשטרה התברר כי אף אחד מהילדים אינו חולה ומעולם לא חלה במחלת הסוכרת.

עלה גם החשד כי במספר מקרים תקפו האם והאב באלימות את ילדיהם באמצעים שונים. האב שוחרר על ידי בית המשפט בחודש שעבר, והאם שוחררה בשבוע שעבר למעצר בית אצל אמה למשך 21 יום.

החשד: מפגש אסור ב'מפלצת'

אלא שכאן לא הסתיימה הפרשה. על פי חשד המשטרה, בסוף השבוע שעבר הפרה האם את תנאי שחרורה כאשר דיברה עם ילדיה בטלפון בזמן ששהתה בגן המפלצת עם בעלה. אלא שהמשטרה לא הציגה שום הוכחות לבית המשפט בנוגע לחשד זה.

בנוסף טענו במשטרה כי אחותה של האם, המשמשת כמפקחת שלה, נחשדה כי הפרה את תנאי המעצר של האם בכך שצילמה סרטון של הילדים והראתה לה אותם.

המפלצת. צילום: שלומי כהן

בשל כך ביקשה המשטרה להחמיר את תנאי שחרורה של האם, להוסיף מפקח נוסף, להאריך את תקופת מעצר הבית בתשעה ימים ולחלט 2,000 שקלים על הפרת התנאים ולדרוש הפקדה של 2,000 שקלים נוספים.

אך למרות החשדות, בית המשפט דחה השבוע את הטענות והזהיר את המפקחים ואת יתר בני המשפחה משיבוש מהלכי המשפט

סנגורה של האם, עו"ד רפאל מכתבי, תקף את המשטרה וטען כי האם לא שיבשה את החקירה, שוחחה או יצרה קשר עם ילדיה. לדבריו, האם דיברה רק עם הרב שלה ועדכנה אותו ששוחררה למעצר בית. בנוסף ביקש עו"ד מכתבי כי האם תשהה גם אצל אחותה בנוסף לאמה, והבקשה אושרה. "למרבה הצער המשטרה לא בוחלת בשום אמצעי לפגוע במרשתי ובית המשפט אמר את דברו", מסר.

האב בכה כשפגש את הילדים

בשעה שהאם שוהה אצל אמה, תשעת הילדים שלה נמצאים בביתם, כשבנה הפעוט שוהה בבית החולים אלי"ן, שמתמחה באבחון ושיקום ילדים הסובלים ממגוון רב של מוגבלויות גופניות מולדות ונרכשות

אביהם של הילדים חזר הביתה ובעזרת סיוע גדול מצד אימו, שמגיעה בשעות אחר הצהריים, הוא מטפל בילדיו. כל זאת בפיקוח צמוד של גורמי הרווחה, שמקיימים פגישות קבועות עם האב ואימו

עד לאחרונה הילדים, שנמצאים בחופש, היו במסגרות של קייטנות. ברגע שהן הסתיימו עובדים מקצועיים של אגף הרווחה החלו לארגן פעילויות מחוץ לבית ומחוץ לשכונה. "הם לקחו אותם לגן החיות, וגם האבא החל להוציא אותם בהמשך", מספרת אביגיל דניאל, מנהלת אזור צפון באגף הרווחה של עיריית ירושלים.

לקראת המפגש עם האב קיימו גורמי הרווחה תהליך הכנה גדול עימו ועם הילדים. "הכנו אותו למה שהוא יגיד להם ואיך להתייחס אליהם. אותו הדבר היה עם הילדים", אומרת דניאל. "הפגישה היתה מרגשת. האב בכה והילדים חיכו לו בקוצר רוח. הפגישה התקיימה בלשכה שלנו. בהתחלה נתנו זמן לאבא עם הבנות הגדולות שלו, ולאחר מכן עם הילדים היותר צעירים".

לאורך המשבר שחוו במשפחה ניסו גורמי הרווחה לשמור על הסביבה הטבעית שלהם. "בהמשך ננסה לבנות תוכנית בקהילה כדי לשמור אותם בתוך הבית. אני לא בטוחה שהתוכנית תצליח. נעשה את כל הבדיקות המתבקשות והנכונות כדי להחליט החלטות ארוכות טווח", משתפת דניאל. "במהלך החודש הקרוב הם ייכנסו לתהליכים טיפוליים. גורמים יישבו עם הילדים ויבנו לכל אחד תוכנית טיפולים מותאמת לגיל שלו".

איך הילדים מרגישים?
"הם פגועים. אין ספק בכך. בתחילת הפרשה הם היו שקטים. אפילו הופתענו מרמת ההתנהגות הטובה שלהם. היום המצב קצת שונה. ההתנהגות שלהם שונה במקצת. הם מרשים לעצמם יותר. הדברים האלה יטופלו בהמשך הדרך, ואנחנו מחכים שהשבועות הבאים יעברו והחקירה תסתיים".

הם יודעים מה מצבה של אימם?
"החלטנו שבשלב הזה אנחנו לא מספרים לילדים בפרטי פרטים על מה שהתרחש עם אימם. אנחנו כרגע אומרים להם שהיא מורחקת מהם כי המשטרה צריכה לדבר איתה. אנחנו ממעטים להשתמש במושג חקירה. אבל הם מבינים ושומעים מהסביבה. למרות שאנחנו מנסים להגן עליהם, הסביבה מספרת להם סיפורים. הם יודעים שאמא שלהם נמצאת כרגע אצל הסבתא. הדודה והסבתא מנסות ליצור איתם קשר אבל לאור צו מעצר הבית הקשר לא מתאפשר בין האם והילדים".