'המציאון'. צילום: יואב דודקביץ'

הכיעור האנושי מצליח שוב 'להתעלות' על עצמו: בירושלים מתפשטת תופעה של גניבות מחנויות שבהן מועסקים אנשים עם מוגבלות, ומתברר כי מדובר במעשה שקורה יום־יום.

כך, בשבוע שעבר פרסמה 'המציאון', רשת חנויות ירושלמית שמופעלת בין השאר בידי עובדים עם מוגבלות מעמותת שק"ל, פוסט שבו היא מודה לשניים משוטרי המחוז שסייעו להם בלכידתה של גנבת וציינה כי מדובר במגמה הולכת וגוברת

בשיחה עם מיינט ירושלים מספר מנהל הרשת, אבי אביקר, על תופעת הגניבות בחנויות החברתיות ועל הקושי הנוסף הנובע מרצון לגונן על העובדים בעלי המוגבלות. "לצערי הרב אין יום שלא גונבים מאיתנו", הוא חושף. "בין שאלה לקוחות מזדמנים, ובין שאלה אפילו לקוחות קבועים שאנחנו מגלים שלקחו פריטים בלי לשלם עליהם. כמדיניות, אנחנו לא מעדכנים את העובדים שלנו, בעלי המוגבלות, בדבר הגניבות. צריך לזכור שלרוב זאת העבודה הראשונה שלהם, בטח עם קהל רחב, ואנחנו לא רוצים להכניס אותם למתח או לעורר אצלם מחשבות על אנשים רעים. מבחינתנו, אנחנו רוצים לגונן עליהם עד כמה שאפשר. לרוב הם אפילו לא מצליחים להבחין במעשה ולסווג אותו כגניבה". 

'המציאון'. צילום: יואב דודקביץ'

אביקר מאמין כי ריבוי הגניבות ברשת נובע משתי סיבות: האופי החברתי של החנות ומניצול תמימותם של עובדי המקום. "אנחנו עסק חברתי מאוד מכיל ופתוח. אנחנו לא משחקים בשוטרים וגנבים, וגם אם נאתר גניבה לא תמיד נפעל בעניין אלא נבקש מאותו אדם שלא יחזור אלינו". 

אביקר מספר כי הגנבת שנלכדה בשבוע שעבר נתפסה כשברשותה עשרות פריטים מהחנות שעליהם לא שילמה

"עזות המצח שלה היתה כה רבה שהיא אפילו ניסתה לחזור לחנות לאחר כמה ימים", הוא מספר. לדבריו, יש לא מעט מקרים שבהם כן מעמתים את הגנבים עם דבר הגניבה, אך טובת העובדים תמיד במקום הראשון. "יש קבוצת ווטסאפ לעובדים שאינם בעלי מוגבלות, שם עוברים תמונות וצילומי אבטחה של הגנבים כדי שיזהו אותם במידת הצורך". 

'המציאון'. צילום: יואב דודקביץ'

ממשטרת ישראל נמסר: "גניבה ממקום כשלעצמה מהווה עבירה חמורה כשלצידה עונש מאסר, ועל אחת כמה וכמה ראויה לגינוי כשמדובר בעבירת גניבה הפוגעת באופן ישיר במקום שמעניק מסגרת ומקום עבודה לבעלי מוגבלותהשוטרים פעלו כפי שמצופה מכל שוטר, שכן אלה הערכים שעליהם מתבססת הכשרתם".