השלטים והתמונה שהודבקה. צילום: לורה ורטון

משרד התחבורה באמצעות הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, יצאו בימים האחרונים בקמפיין פרסום לקראת פתיחת שנת הלימודים "ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד. זה באחריותכם". כחלק מהקמפיין נתלו שלטי הסברה בסמיכות למוסדות לימוד בירושלים, אלא שתושבי שכונת קרית יובל הופתעו לגלות אמש (ב') כי בתמונה המצורפת לשלט הפרסום, צולמו רק ילדים חרדים כאשר הם חוצים מעבר חצייה ואין כל אזכור לבנות בפרסום.

״ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד זה ברור, אבל זה שילדה יכולה לחצות כביש לבד? זה אפשרי?, רוב השכונה חילונית וכך גם מוסדות הלימוד בשכונה", הסביר אפרים נווה תושב השכונה, "מדובר בפרסום מגמתי שמדיר נשים מהמרחב הציבורי, מצער לדעת שהדרת הנשים נעשית לא רק על ידי קיצוניים אלא גם על ידי מוסדות המדינה".

השלטים והתמונה שהודבקה. צילום: לורה ורטון

כבר בשעות הלילה "תיקנו" אלמונים את המודעות והוסיפו מדבקה שעליהן תמונה של שתי ילדות חוצות את הכביש

"הקנאים החרדים פוחדים מהכוח הגובר של נשים"

יו"ר רשימת מרצ למועצת העירייה, ד״ר לורה ורטון התייחסה גם היא לפרסום: "הדרה והשפלה של נשים אינן לגיטימיות ואסור להציג אותן כך. לא מדובר בציווי דתי אלא ניסיון להחזיר את כולנו למערות ולתקופה שבה הגבר שלט בגלל כוחו הפיזי. עברנו את זה. מדבורה הנביאה ועד היום נשים משפיעות וישפיעו, ואסור לחברה הישראלית לקבל התנהגות אלימה שמצדיקה תקיפת נשים ותמונותן.

"הקנאים החרדים פוחדים מהכוח הגובר של נשים, גם בעולמם, ועלינו להיאבק שכח זה רק יגבר. טרם ברור האם העירייה או הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים פרסמו שלטים אלה, אבל שמחתי מאוד שמישהו 'תיקן' את התמונות המעליבות ומאחלת לכולנו שגם התרבות הזאת תתוקן".

"מדובר בתמונה ופרשנות מגמתית ולא נכונה"

 דוברת הרשות לבטיחות בדרכים, מוריה מלכה: "הרלב״ד פועלת בנושאי הסברה באופן מותאם לאוכלוסיות השונות, בכדי שמסרי הבטיחות יועברו באופן הטוב ביותר, על פי המאפיינים השונים של ההיפגעות ושל אופי ההסברה המדוייק לכל אוכלוסייה, בכדי להציל חיים. השילוט שמופיע בפוסט נתלה בסמוך לשכונת בית וגן, מיקום עם ריבוי מוסדות לימוד חרדים ולכן המסר מותאם. תליית שלטי ההסברה העירוניים ובחירת מיקומם נעשה ע״י מטה הבטיחות העירוני ברשות המקומית ולא ע״י הרלב״ד.

"תשדירי ההסברה והקמפיינים הכלליים שלנו מופנים לנשים וגברים כאחד. אנו לא מתכוונים להיגרר לוויכוחים פוליטיים פנימיים בתוך העיר, לצערנו מדובר בתמונה ופרשנות מגמתית ולא נכונה וצר לנו שבנושא חשוב כמו בטיחות בדרכים, יש מי שמחפש מקום לפגם. הרלב"ד תמשיך לפעול במשימתה העליונה והיא הצלת חיים של כלל משתמשי הדרך במדינת ישראל".