גלריית ברבור. צילום: לירן תמרי

ניצחון לעיריית ירושלים במאבקה נגד פעילות ״גלריה ברבור״ בנחלאות: בית המשפט השלום פסק היום (חמישי) כי על הגלריה לפנות את מקומה בתוך 5 חודשים (עד 01-02-2019). אחרי שנים בהן נאבקה העירייה ומשרד התרבות בגלריה הקטנה - נראה שהנושא הגיע היום להכרעה. בתוך כך ההערכות הן שבגלריה יבחרו להגיש ערעור בנושא. על ההחלטה ניתנת האפשרות לערער בתוך 45 ימים. 

עו"ד יוסי חביליו, שייצג את גלריית ברבור ומועמד לראשות עיריית ירושלים: "זה יום עצוב לדמוקרטיה בישראל ולעיר ירושלים ופגיעה קשה בחופש הביטוי. התגייסתי לסייע לגלריית ברבור בגלל אמונתי שיש לאפשר להביע דעות שונות ומגוונות, גם בשטחים ציבוריים וגם אם אני אישית לא מסכים להן.

"בית המשפט אמר בדיון שהסיבה להגשת התביעה הינה דברים שנאמרו בגלריה, אולם במסגרת פסק הדין נימק את מסקנתו בנימוקים משפטיים טכניים, מבלי שניתנה לגלריה אפשרות להציג ראיות ומבלי שהתייחס כלל לסיבה להגשת התביעה ולנושא חופש הביטוי. בעייתיות נוספת הינה בכך ששופטת קודמת שדנה בתיק קיבלה החלטה מנומקת לאפשר לגלריה להציג ראיות, לרבות לעניין הטענות בעניין חופש הביטוי. אך משיקולים שונים עבר התיק לשופט אחר והוא קיבל החלטה הפוכה לחלוטין. הדבר יכול לפגוע קשות באמון הציבור במערכת המשפט. אני חושב שהחלטת השופט שגויה, אנחנו מתכוונים להגיש ערעור ואני מאמין שנזכה בערעור והגלריה תישאר במקומה".

"הגלריה נוסדה לפני 13 שנים בירושלים ויש לה חשיבות רבה בנוף הירושלמי. במקום מתקיימות פעילויות מיוחדות עבור קשישים, חרדים ועבור אמנים בתחילת דרכם. הרעיון מאחורי ברבור הוא האמונה בחשיבות דו-שיח ושיתוף פעולה בחברה בכלל ובמיוחד בין אמנים", אמר נועם ממנהלי העמותה.

עשרות מוסדות תרבות קראו לברקת: ״משוך את העתירה״

בעמוד הפייסבוק של הגלריה פרסמו הבוקר מכתב ששלחו מנהלי מוסדות תרבות מכל רחבי הארץ, בקריאה לראש העירייה ניר ברקת למשוך את העתירה שהגישה העירייה: "אנו, נציגי עשרות מוסדות תרבות מירושלים ומהארץ, פונים אליך בדרישה למשוך באופן מידי את התביעה לבית המשפט לפינוי גלריה ברבור ולהפסיק את הניסיונות החוזרים ונשנים לסוגרה! אנו רואים בסגירה של כל מוסד תרבות פגיעה בחופש הביטוי שהוא אבן היסוד של דמוקרטיה הרוצה גם לקיים תרבות ואמנות מגוונת, כנה, אמתית ויצירתית״, כתבו.

״תרומתה של גלריה ברבור הן לאמנות הפלסטית, הן לקהילה הסובבת אותה והן לשיח הפתוח לכל הכיוונים, אינה מוטלת בספק ולכן איננו יכולים להסכים ולקבל את סגירתה! אנחנו מבקשים להביע תמיכה בעשייה האמנותית והקהילתית הרחבה של גלריה ברבור ולבקש ממך לקראת סיום תפקידך לחתום את עשייתך המבורכת לקידום התרבות והאמנות בירושלים בסימן חיובי, ולהסיר את התביעה נגד הגלריה על מנת שירושלים לא תאבד גוף תרבות חשוב, מענין, איכותי וערכי.

חלק מהמנהלים החתומים על המכתב

ראש העירייה, ניר ברקת: "פסיקתו החד משמעית של בית המשפט מוכיחה מעל לכל ספק כי עמדת העירייה לאורך כל הדרך הייתה נכונה, צודקת וערכית. אנו לא נאפשר פלישה לנכסיה של העירייה ולא נאפשר בשום צורה לעשות בהם שימוש על מנת לפגוע בחיילי צה"ל ובמדינת ישראל. נמשיך לשמור על החוק ועל מוסדות המדינה".

שרת התרבות והספורט, מירי רגב: "במדינה מתוקנת כשלנו אין מקום למפירי חוק ולפולשים לנכס עירוני שלא כדין. גלריית ברבור נתנה במה לחותרים תחת ערכינו וסמלנו ואין לי אלא לברך על סגירתה. הגיעה העת לשירת הברבור של הגלריה ומוטב שעה אחת קודם".

מספר אירועי דו קיון ושיח שנערכו בגלריה בשנים האחרונות הצליחו לעצבן גורמים פוליטיים בניהם ראש העירייה ניר ברקת וכן את שרת התרבות מירי רגב, שמאז מנסים בדרכים משפטיות להביא לסגירתה של הגלריה. שהתקיימו במקום ועוררו סערה: השקת ספר על הנכבה, אירוע זיכרון ישראלי - פלסטיני ואירוע שאירח את שוברים שתיקה במקום. נסיונות העירייה למנוע את אותם האירועים נכשלו פעם אחר פעם בבית המשפט.

לפני חודשים אחדים פנתה עיריית ירושלים לערכאות משפטיות ובקשה להוציא צו לסגירת הגלריה. העירייה טענה אז כי הגלריה מביאה לערבי השיח פלסטינאים עוינים אשר משפחותיהם של חלקם היו מעורבים בטרור ויש לסגור את שעריה. בנוסף טענה אז העירייה כי המבנה בו פועלת גלריית ברבור שייך לה וכי הגלריה אינה פועלת בשיתוף פעולה.

יאמר כי שלוש עתירותיה של עירית ירושלים נדחו על ידי בית משפט השלום בירושלים אשר הורה לעירייה לאפשר קיומם של ערבי שיח כאלה בתחומה בטענה כי אין פסול בקיומם.

הפוסט שפרסמו בעמוד הפייסבוק של גלריית ברבור: 

מהעירייה נמסר בתגובה: "עיריית ירושלים רואה בחומרה רבה את התנהלותה של העמותה המפעילה את גלריית ברבור. מדובר בעמותה שאוחזת שלא כדין בנכס עירוני, ללא כל אישור וללא כל הסכם והיא עושה בו שימוש בלתי חוקי בעליל תוך שהיא מתריסה ומצפצפת על הוראות הייעוץ המשפטי. "עיריית ירושלים הגישה נגד העמותה תביעת פינוי לבית המשפט השלום בירושלים מאחר והעמותה פועלת בנכס עירוני כפולשת, ללא רשות שימוש והליך הפינוי מתנהל בבית המשפט".

השתתף בהכנת הכתבה: רועי אלמן