הורי בית הספר הניסויי. צילום: לירן תמרי

על רקע פתיחת שנת הלימודים החלו לחסום הבוקר (א') הורי בית הספר הניסויי את רחוב ישראל בן מנשה והלל במרכז העיר במחאה על ההחלטה של העירייה להתקין שש קרוסלות חניה תפעוליים שיתנוססו לגובה של כ-18 מטר.

כפי שפורסם לאחרונה, הורי בית הספר הניסויי החלו בסדרת מחאות על רקע ההחלטה של עיריית ירושלים וחברת עדן לסגור את מגרש בית הספר המשמש להעלאה והורדת ילדים לשם התקנת מגדלי חניה. ההורים טוענים כי לא בוצעו כל ההליכים החוקיים כנדרש לבנייה של מתקנים כאלו, ולא נעשו כל הסידורים הנדרשים לשמירה על ביטחון הילדים כמו זיהום אוויר, רעש, תיכנון תנועה ובטיחות. למרות זאת מבדיקה של מהנדסי בטיחות במשרד החינוך בהוראות של השר בנט נמצא כי אין כל סיבה לעכב את הפרויקט.

ההורים מפגינים ברחוב הלל. צילום: לירן תמרי

עומסי התנועה ברחוב מנשה בן ישראל. צילום: לירן תמרי

לפני כשבועיים בפגינו הורים וילדים סמוך לרחוב מנשה בן ישראל.  יו"ר וועד ההורים, יניב מזר שמוביל את המחאה: "לצערנו בזמן שבכל המדינה נפתחת שנת הלימודים בהתרגשות גדולה, אצלנו הורי בית הספר וגני הילדים חוששים וחרדים לבריאותם ובטיחותם של הילדים. עיריית ירושלים פלשה לשטח המשמש את בית הספר כאחרונת עברייני הבנייה במטרה להקים מפלצות חנייה. היום אנו נוקטים במספר צעדי מחאה כדי להמחיש למקבלי ההחלטות את חוסר ההיגיון בהחלטה שתפגע לא רק בבית הספר אלא בכל תושב שירצה להגיע למרכז העיר".

מאיה שיאון, אמא לשלושה ילדים בביה"ס: "כל ההתעקשות של העירייה נובעת רק במטרה אחת להכניס עוד כסף לקופה שלה ולא משנה מה המחיר שישלמו ילדנו. היום אנו פותחים את שנת הלימודים במחאה כדי להמחיש לתושבי העיר את האסון התנועתי העלול להיגרם כתוצאה מהקמת מפלצות החניה בסמוך לבית הספר, ולא נפסיק עד שהתוכנית תרד מסדר היום כי מפלצות חניה זה לא פתרון לחנייה, זה פרטאץ' על ראשם של ילדינו ושל תושבי העיר". 

ברקע צעדי המחאה, בית הספר הניסויי הגיש בשבוע שעבר כתב ערר מקיף לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה נגד תכנית העירייה. בתגובה, יו"ר מינהל קהילתי לב העיר, ד"ר אופיר לנג, פנה למנכ"ל העירייה בדרישה לפתוח את המגרש מחדש שכן "במצב הנוכחי אין אפשרות לאף אחד לחנות במקום - לא הורי בית הספר הניסויי, לא תושבים בעלי תו אזורי ולא המבקרים באזור, דבר שעלול להימשך כך תקופה ארוכה עד להכרעת וועדת ערר מחוזית".

קרוסלת החניה הראשונה במרכז העיר. צילום: אדווה חולי

מהעירייה נמסר אז: "בניגוד לדיסאינפורמציה המופצת, נעמיד דברים על דיוקם: לבית הספר הניסויי חניון רחב עם מספר חניות גדול למורים ולהורים, שכמותו אין באף בית ספר אחר בעיר. המגרש המדובר הינו מגרש בבעלות עירונית שבו כ- 30 מקומות חניה הפתוחים גם בפני הציבור הרחב.

"התכנית העירונית תביא לכך שבמגרש יהיו למעלה מ- 100 מקומות חניה לרווחת הבאים לבית הספר, התושבים ועסקים במרכז העיר במהלך היום, ויאפשרו לתושבי מרכז העיר בעלי תו אזורי לחנות חינם במהלך הערב והלילה. העירייה מנהלת שיח עם בית הספר והתקיימה ישיבה עם כלל הגורמים הרלוונטיים על מנת לגבש הסדר שייתן מענה לצרכים הן של בית הספר והן של העסקים והתושבים. אנו נמשיך לפעול  כדי לחזק את בית הספר ולפתח את מרכז העיר תוך שיקול דעת ואיזונים נכונים".