צילום: אדווה חולי, יואב דודקביץ' ולירן תמרי

לא היו ממליצים לחברים לעבור לכאן ולא מרוצים מניקיון העיר, כך עולה מתוצאות משאל הבחירות של מיינט ירושלים. 60 יום לבחירות העירוניות פרסמנו משאל כדי לבדוק מה אתם חושבים על מצב העיר ואיך תכריעו בהצבעתכם ב-30 באוקטובר. לאחר שבוע של הצבעה ולאחר שענו עליו כאלף מתושבי העיר, אנו מפרסמים את תוצאותיו. חשוב לציין שאין לתוצאות משמעות מדעית כלשהי מאחר ומדובר במשאל אינטרנטי ולא בסקר.

על השאלה "מהו הנושא הכי חשוב שלפיו תצביע בבחירות?" ענו 44 אחוז – נושאי דתיים חילוניים. הנושא השני שהכי חשוב לתושבים עם 36 אחוזים הוא מצב התברואה והניקיון. לאחר מכן עם 11 אחוזים רמת החינוך ו-9 אחוזים על עלות המיסים העירוניים.

על השאלה "איך היית מדרג את העיר מבחינת הדימוי שלה?", 57 אחוזים מהעונים חושבים שירושלים במצב בעייתי שדורש תיקון. 32 אחוזים מהעונים טוענים שזו עיר ש"יש פה ושם מה לשפר בה", ורק 11 מהעונים חושבים שירושלים זו עיר שפשוט כיף לגור בה.

רק 8 אחוז מהעונים חושבים שהחינוך בעיר מצוין

בנושא החינוך 42 אחוז ענו כי רמת החינוך בעיר טעונת שיפור, 40 אחוזים ענו שרמת החינוך סבירה בעיר. 10 אחוז חושבים שרמת החינוך לא טובה בעיר לעומת 8 אחוז שחושבים שהיא מצוינת.

הצפיפות בכיתות הלימוד. צילום: שלומי כהן

מספיק ביקור קצר באחת מכיתות החינוך במגזר החרדי בעיר כדי להבין את הבעיה הגדולה, אולי הגדולה ביותר, שעומדת בפני ראש העירייה הבאבשעה שמספר התושבים בעיר רק הולך וגדל, כיתות הלימוד לא מתווספות בהיקף הנדרש.

מה חושבים התושבים על מצב התחבורה והניקיון?

שני הנושאים הללו לא שנויים במחלוקת ורוב הגולשים טוענים כי יש לא מעט בעיות בתחבורה הציבורית וברמת הניקיון ירושלים.

על השאלה "עד כמה אתה מרוצה מרמת הניקיון בעיר?"– ענו 60 אחוז כי הם אינם מרוצים, 34 אחוז ענו כי "לפעמים מרוצה ולפעמים פחות", ורק 6 אחוז מהעונים ענו כי הם מרוצים מאוד מרמת הניקיון בעיר.

"עצוב שבעיר הבירה לא ניקיון וברור שהמצב בתחבורה הציבורית רע", כתב גולש. אחרת כתבה: "לכלוך בפארק למשחקי ילדים מתחת לכל ביקורת".

יש לציין שתופעת הזבל בשבתות וחגים אינה חריגה, והיא חוזרת על עצמה מדי שבת, כאשר בכל שבוע למשך 48 שעות שלמות - לא מתבצע פינוי אשפה. הפינוי האחרון מתבצע ביום שישי בבוקר והבא לאחריו רק בראשון בבוקר. כך נוצר מצב שרחובות העיר מטונפים כליל במהלך השבת, והמחזות המבישים נראים לכל עובר ושב.

כך נראתה העיר בחג שבועות. צילום: לירן תמרי

כחלק מהפרויקט של מיינט ירושלים על מצב הניקיון בירושליםשאלנו את המועמדים לראשות העירייה האם הגיע הזמן להפעיל שירותי ניקיון בשבת? המועמד יוסי חביליו ואבי סלמן ענו כי יש להפעיל עובדים לא יהודים. המועמד עופר ברקוביץ' ענה "יש לבחון העסקה של גופים פרטיים". המועמד משה ליאון ענה כי "אקים סיירת ראש העירייה לענייני ניקיון".

על השאלה "עד כמה אתה מרוצה ממצב התחבורה בעיר והסביבה?" ענו 53 אחוז כי הם חיים בירושלים מפקק לפקק, 38 ענו כי יש לא מעט בעיות בתחום התחבורה, ורק 9 אחוז טוענים "בסך הכל סביר, הכל זורם".

פקקים בירושלים. צילום: שלומי כהן

כמו כן, גם התחבורה הציבורית בשבת אינה פועלת, וכשעה לפני כניסת השבת ועד שעה לאחר צאת השבת אין תחבורה ציבורית בירושלים. כמו כן, בדו"ח של ארגון '15 דקות' שנערך מידי חצי שנה לשנת 2018 נחשף כי שני הקווים 6 ו-68 הם הקווים הכי גרועים בירושלים כאשר בשנה שעברה היה זה קו 19

אפשרויות הבילוי מוגבלות

על השאלה  "איך היית מגדיר את אפשרויות הבילוי בעיר?" - ענו 54 אחוז כי הן "מוגבלות, בעיקר בסופי השבוע".  28 אחוז ענו כי הם מגוונות לכל גיל, ו-18 אחוז ענו כי "לא קיימות, חייבים לצאת מהעיר".

עד לפני כחודש, ניסו חברי המועצה החרדים לסגור את מתחם התחנה הראשונה בשבתות ובסופי שבוע, אולם בית המשפט לעניינים מנהליים קבע כי הוא יישאר פתוח עד לדיון הבא  שיתקיים ב-19 בנובמבר. כמו כן, בירושלים מעטים מקומות הבילוי הפתוחים בשבת.

כמו כן100 ימים לבחירות לראשות העירייה בדקנו האם צעירי ירושלים מתכוונים להצביע.השינוי הכי חשוב שענו הצעירים הם פעילויות בסופי שבוע לצעירים.

תמונה לא אחידה – התגובות על נגישות שירותי העירייה

על השאלה "עד כמה שירותי העירייה נגישים ונוחים לך?" - 57 ענו כי הם חושבים שיש שירותים שהם נוחים ונגישים "התמונה לא אחידה". 36 אחוז מהעונים חושבים שעיריית ירושלים תקועה "אנחנו בפיגור אחרי ערים אחרות". ו-7 אחוז טוענים כי השירותים בעירייה "נגישים, זריזים וטובים".

על השאלה "האם אתה מרוצה מרמת הפיתוח הסביבתי בעיר  מסלולי אופניים והליכה, פארקים, גני שעשועים ועוד?" ענו 61 אחוז כי הם מרוצים חלקית ויש הזנחה מסוימת. 15 אחוז ענו כי הם "מרוצים מאוד, יש כאן הכל". ו-24 אחוזים ענו כי הם מאוכזבים כמעט מכל תחום.

האם התושבים ימליצו לחברי לעבור לעיר?

לסיכום השאלה האחרונה עסקה בנושא ההגירה לירושלים. מנתונים של מכון ירושלים לחקר מדיניות ליום ירושלים עלה כי מאזן ההגירה היה שלילי ועמד על 7,900 בשנת 2016.

על השאלה "האם היית ממליץ לחברים שלך לעבור לעיר?" – 44 אחוז ענו כי "לא בטוח, היא לא להיט". לעומת 36 אחוז שענו "בוודאי בכל הזדמנות". ו-20 אחוז ענו "חס וחלילה".

יש לציין כי מדובר במשאל שאינו מייצג והוא מסתמך על פלטפורמה אינטרנטית.