תרגיל שריפה בקו הרכבת המהיר לירושלים. צילום" יוסף קסוטו, תיעוד מבצעי מד"א

בתרגיל שערכו אתמול (ב') כוחות החירום בקו המהיר, בתוך אחד הקרונות בעומק אחת המנהרות המובילות לתל אביב נתגלו חילוקי דעות בין המשטרה לבין הכבאות. למיינט ירושלים נודע כי רק חצי מהתרגיל הושלם לאחר שצוותי הכיבוי נאלצו לעזוב את המקום משום שבמשטרה לא אפשרו להם לקיים את התרגיל לפי התוכנית המקורית. "התנהלות שערורייתית בעת קיום תרגיל חילוץ לקראת פתיחת הקו המהיר מת״א לירושלים", מסר אחד ממשתתפי התרגיל.

גורם המעורב בתכנון התרגיל ציין כי התרגיל שנקבע מבעוד מועד לא הושלם. לדבריו כוחות המשטרה שהיו במקום לא אפשרו לכבאים לתרגל. "לא ייתכן שהמשטרה תנכס לעצמה יכולות ששמורות אך ורק לכבאים. מפקד מחוז ירושלים בשירותי הכבאות נתן הוראה להפסיק את התרגיל והכבאים עזבו את המקום", אמר למיינט ירושלים.

תרגיל שריפה בקו הרכבת המהיר לירושלים. צילום" יוסף קסוטו, תיעוד מבצעי מד"א

עוד ציין אותו גורם כי עיקר המחלוקת בין המשטרה לבין הכבאות היתה לגבי אופי החילוץ: "הכבאים אחזו בגישה מקצועית לגבי חילוץ לכודים לפיה על כוחות ההצלה להגיע מהכיוון הנגדי למסילה ולחדור לזירת האסון דרך מנהרה נקייה. המשטרה אחזה בגישה שונה וזו נקודת המחלוקת בין הגופים".

בתוך כך, מחר (ד') עתיד להתקיים תרגיל נוסף בתחנת 'נבון' שידמה אירוע פח"ע רב נפגעים. התרגיל יתפרס על מספר המפלסים של התחנה שעומקה כ- 80 מטרים.

בכבאות והצלה: "במסגרת התרגיל עלו מספר לקחים מבצעיים שילובנו בתחקירים המשותפים. זו הייתה מטרת התרגיל. כבאות והצלה לישראל נערכת למעלה שנה לפתיחת קו הרכבת לירושלים. התרגיל האחרון היה חלק מהיערכות זו".

המשטרה: "מדובר בטענות שקריות שאין להם כל בסיס של אמת וחצי אמת. בתרגיל שהתנהל היום תחת פיקודה של המשטרה שולבו גופי הצלה וחרום שפעלו במתן מענה לתרחיש המדמה אירוע חריג באחת הרכבות. בכל הקשור לאופן בו פעלו כוחות כב"ה והגעתם למוקד התרחיש יש לפנות לדוברות רכבת ישראל וכב"ה".