שמואל בן ארצי. צילום: אלכס קולומויסקי

מוקדם יותר היום פורסם כי בישיבה של וועדת השמות העירונית של עיריית ירושלים הוחלט כי אביה של רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, שמואל בן ארצי יונצח בכיכר בקרית הלאום, העירייה מכחישה את הטענות.

עיריית ירושלים מסרה בתגובה: "אנו מבהירה כי לא התקיים שום כינוס רשמי של וועדת השמות ולא התקבלו בעירייה שום החלטות על מיקומי ההנצחות. צר לנו על עגמת הנפש שגרמה חברת המועצה יעל ענתבי למשפחות, כששיחקה ב'נדמה לי' ופעלה על דעת עצמה ללא רשות וללא סמכות כנראה משיקולי בחירות. העירייה מקפידה לפעול על פי הנחיות היועץ המשפטי לעירייה לפיהן בתקופה זו הסמוכה לבחירות כלל לא מתכנסת וועדת השמות, והיא תשוב להתכנס לאחריהן".

בתגובה להודעה של העירייה מסרה סגנית ראש העירייה, יעל ענתבי: "אין ולא הייתה שום מניעה לקיים את ועדת שמות שכונסה עפ"י הנוהל. רוב הוועדה עסקה באיתורים של שמות שאושרו כבר רובם לפני יותר משנתיים. מדובר בעבודה ארוכה ורגישה מול המשפחות. מכיוון שהוועדה נקבעה מבעוד מועד ובתיאום וידיעה עם כל הגורמים בעירייה, חשבו חברי הוועדה ובראשפ אני, כי ראוי היה להתכנס ולהצביע על השמות והאיתורים. שמחה שהצלחנו למצוא איתורים ראויים לשמות שאושרו בעבר ומברכת על החלטות הוועדה".

הפוסט שפרסמה ענתבי בעמוד הפייסבוק שלה:

בן ארצי, סופר, משורר ומחנך יונצח בכיכר שתיקרא על שמו בסמוך לקרית הלאום ברחוב נתנאל לורך, שם עתיד לקום גם מעון ומשרד ראש הממשלה החדשים.

ההחלטה העקרונית על הנצחתו של בן ארצי ברחובות העיר נתקבלה עוד בשנת 2015 אך רק אמש (ג') הצליחו בוועדה להעביר החלטה לאיתור המיקום, כך נמסר מיו"ר הוועדה יעל ענתבי. 

ההליך לאיתור מיקומים להנצחה כולל הצעת מספר חלופות ובחינתם ובסופו של דבר, לפני האישור הסופי, נדרשת גם הסכמת בני המשפחה למיקום המוצע.

ההחלטה על אישור ואיתור מיקומי ההנצחה נתקבלה אמש (ג') בישיבה האחרונה, לקדנציה הנוכחית, בוועדת השמות העירונית של העירייה בראשות, סגנית ראש העירייה, יעל ענתבי.

עוד הוחלט בישיבה כי השר אורי אורבך יונצח בשכונה החדשה שתוקם במורדות משואה. דני אנג'ל, מבעלי מאפיית אנג'ל, יונצח ברחוב בהר החוצבים ולוחמת האצ"ל שרה ליבני (שרה הקטנה), אמה של ציפי לבני, שרה לבני, תונצח ברחוב שייקרא על שמה בקרית הלאום.

שרה לבני ז"ל. צילום: מלני פנטון

ענתבי: "אני שמחה שהועדה הצליחה למצוא ולאשר איתורים  לשמות שאושרו בעבר ואני מברכת על כך שבתופת כהונתי כיו"ר הוועדה ניתנה העדפה מתקנת לנשים וליוצאי עדות המזרח".

בהכנת הכתבה השתתפה נופר רומי