ישי פולברמכר (עם המגפון). צילום: דוד וידאל צ'יקאנו

המאבק החילוני על צביון העיר הופך לאלים: בשבוע האחרון התרחשו מספר אירועים יוצאי דופן במאבק הדת בירושלים, שיוזמיהם טוענים שנבעו מהתנגדות להדתה ולכפייה דתית. חלק מהפעילים מביעים נכונות להפעיל אלימות גם במחיר של מעצרים. "עברו הימים שהחילונים הרכינו ראש בזמן שהחרדים עשו בעיר כבתוך שלהם", הם אומרים.

הקרב על המסעדה

זה מספר שבועות שמדי שבת בצהריים מגיעים כמה עשרות תושבי העיר שמשתייכים לזרמים חרדיים ומפגינים מול מסעדת 'בארוד', שנמצאת בחצר פיינגולד. הסיבה: המסעדה פתוחה בשבת.

אלא שבסוף השבוע האחרון הופתעו המפגינים לגלות כי קבוצה של פעילים חילונים הגיעה למקום עוד לפניהם, במטרה אחת: למנוע מהם להגיע אל המסעדה ולהפגין בפתחה. עד מהרה התפתח האירוע לאלימות, כשהחילונים חסמו בגופם את מעבר הקבוצה החרדית ואף איימו באלימות כלפי רב הקבוצה, אדם בשנות ה־70 לחייו.

"כל זמן שההפגנות התמקדו ברחוב הנביאים עוד יכולנו לחיות עם זה", אומר השבוע ישי פולברמכר, ממובילי המחאה החילונית, שהוביל בעבר גם את מחאות החילונים ברחוב הנביאים במשך כחצי שנה. "כשהבנו שהם מגיעים גם לרחוב יפו ולחצר פיינגולד החלטנו שנחצה קו אדום".

פולברמכר מספר כי קבוצת הפעילים הגיעה בצהרי שבת למקום וישבה במסעדה לארוחת צהריים, כשלפתע נשמעו קריאות החרדים המוכרות שמזכירות כי זהו יום השבת. "ישר קפצנו ויצאנו אליהם", הוא משחזר. "נדבקנו למפגינים והיינו אגרסיביים. הפעלנו אלימות והם פחדו שנפגע ברב שלהם, שבו התמקדנו, ולכן הם לא נכנסו לחצר פיינגולד אלא המשיכו בצעידה ברחוב יפו". 

לדבריו, שוטרים שהיו במקום הפצירו בהם שלא ינהגו באלימות. "בהחלט תכננו להיות יותר אגרסיביים, ולו הם היו נכנסים לחצר פיינגולד - היינו מוכנים ומזומנים להשתמש באלימות מלאה, גם במחיר של להיעצר". לדבריו, יש כוונה לחזור לרחוב יפו בשבועות הקרובים להפגנות נוספות מול החרדים

מבצעים חשאיים נגד הדתה

המחאה האלימה בחצר פיינגולד לא היתה ההתעוררות החילונית היחידה. מוקדם יותר בשבוע שעבר היה אפשר לראות פעילות מחאה נגד הדתה במרחב הציבורי באחת השכונות הטעונות ביותר בעיר - קרית יובל

בלילה שבין יום שני לשלישי בשבוע שעבר יצאו מספר תושבי השכונה לשני מבצעים חשאיים ולא מתואמים אך בעלי קו זהה: מחאה נגד שלטי חוצות שנתלו מספר שעות קודם לכן ברחבי השכונה. 15 שלטים הוסרו לחלוטין ונזרקו לפח, ועל שלטים אחרים נתלו מדבקות גדולות.

השלטים הם חלק מקמפיין לחצייה בטוחה של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (רלב"ד), שבו מתוזכרים ההורים כי ילד עד גיל תשע אינו חוצה לבד. מה שהקפיץ את המשחיתים משלוותם היתה העובדה שעל השלטים נראו תמונות של ילדים קטנים, דתיים, חוצים את הכביש, ללא נוכחות כלל של ילדות.

קראו גם
• מחאה נגד שלטי בטיחות בדרכים שנתלו בקרית יובל ומציגים גברים בלבד
הכירו את "הסיירת החילונית" שנאבקת בכפיה הדתית בשבת
ביהמ״ש אסר על מוביל מאבק החילונים להתקרב לשכונות קרית יובל ורמת שרת

למרות מאבקי הדת העיקשים בקרית יובל בשנים האחרונות, אחד מהמוחים שהסירו את השלטים טוען כי הוא לא עשה את זה כחלק מהמאבק השכונתי. "בישראל של 2018 יש רשות לאומית שיוצאת בקמפיין שמדיר נשים ואין בו ילדות שחוצות את הכביש", הוא אומר. "מבחינתי זה לא משנה אם זה בקרית יובל או בכל שכונה אחרת. על פי גרסתי זו פשוט שנאת נשים בהתגלמותה. אנחנו לא מוכנים לקבל מציאות של הדרת נשים במרחב הציבורי. עברו הימים שהחילונים הרכינו ראש בזמן שהחרדים עשו בעיר כבשלהם".

פרט להסרת השלטים באותו לילה, היו גם כמה פעילים שהדביקו דמויות של ילדות כדרך 'לתקן' את מה שנראה בעיניהם כחסר

העירייה: "מדובר בקמפיין ארצי של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ולעירייה אין כל נגיעה לתכנים".

הרלב"ד: "אנו פועלים בנושאי הסברה באופן מותאם לאוכלוסיות השונות, כדי שמסרי הבטיחות יועברו באופן הטוב ביותר, על פי המאפיינים השונים של ההיפגעות ושל אופי ההסברה המדויק לכל אוכלוסייה, כדי להציל חיים. השילוט שמופיע נתלה סמוך לשכונת בית וגן, מקום שבו קיימים מוסדות לימוד חרדיים רבים, ולכן המסר מותאם. תליית שלטי ההסברה העירוניים ובחירת מיקומם נעשות על ידי מטה הבטיחות העירוני ברשות המקומית".

היסטוריה של מאבקים

המערכה הנוכחית בין החילונים לחרדים בעיר היא רק שלב אחד במלחמה ארוכה שמתנהלת כבר שנים בבירה, בעיקר בקרית יובל. כך למשל הצדדים ניהלו קרבות עזים סביב מתחם ורבורג. הכול החל כשקבוצה של חרדים הגיעה בוקר אחד עם דחפור והחלה לבצע עבודות בשטח. הדבר עורר זעם רב בקרב התושבים החילונים בשכונה, שארגנו קבוצת מחאה ופטרולים סביב מתחם המריבה. בהמשך הפכו הקרבות לעניין שבשגרה וכללו התקנת חוטי עירוב פיראטיים, פעולות חילוניות חשאיות להסרתם ואירועי מחאה במתחם ורבורג, ובהם קבלות שבת והקרנת סרטים בערבי שישי

מאבק נוסף התרחש בדיוק לפני שנה, אז קיימו פולברמכר וחבריו הפגנות מחאה חילוניות מול הפגנות השבת של החרדים במרכז העיר. "אנחנו לא מבקשים שיפתחו לנו מקומות חדשים", אמרו אז, "אלא שלא יסגרו לנו את המקומות הפתוחים ושנוכל לבלות בהם בלי איומים, בלי הפרעות ובלי כפייה. אנחנו לא נכנסים להם לחיים ולא מתערבים להם - ומצפים לאותו יחס כלפינו".