הגן בקרית מנחם.  צילום: יואב דודקביץ'

המציאות הקשה של מערכת החינוך בירושלים ממשיכה לשבור שיאים: זה שבועיים ש־22 ילדות חרדיות לומדות בחדר מדרגות של בניין ישן בקרית מנחם, סמוך לפחי האשפה. מדובר למעשה במעין מחאה של ההורים על רקע העובדה שהעירייה העבירה את הגן המקורי לשכונה סמוכה. לטענת ההורים הנסיעה לשם בשעות הבוקר נמשכת עשרות דקות

שירותים? בקומה 3

כשאיתי גיאת מגיע להוריד את הילדה שלו בגן הפיראטי שהוקם באחד מבנייני המגורים בקרית מנחם, הוא מיד שם את התיק שלה בפינת התיקים סמוך לחדר האשפה, כן, זו המציאות של הילדות החרדיות שכבר שבועיים נאלצות ללמוד בתנאים לא תנאים.

הכול החל לפני מספר שבועות, כשהורי הילדות קיבלו הודעה מהעירייה שלפיה בשנת הלימודים הקרובה הגן עובר לשכונת קרית יובל, כשבשעות הבוקר הנסיעה אליו, לטענת ההורים, אורכת יותר מחצי שעה. "בגלל הסכמים שעשו בעירייה החליטו שהילדות שלנו לא ילמדו בקרית מנחם השנה", אומר גיאת, אב לילדה בת חמש בגן. "איך יכול להיות שגן חובה צריך להיות במרחק כל כך גדול?"

פינת התיקים. צילום: יואב דודקביץ'

לטענת גיאת, כשההורים גילו על המבנה החדש שאליו הם עתידים לעבור, הם החליטו לא לשתף פעולה עם ההחלטה ופשוט להקים גן פיראטי באחד הבניינים בשכונה. "החלטנו לשים כסף ולקנות ציוד, לשלם לגננת ולשים את הילדות ללמוד בלובי של הבניין". 

התנאים במקום לא קלים. בימי הקיץ החמים הילדות נאלצות לשהות שעות רבות ללא מיזוג אוויר ולהתנהל ללא מתקני שעשועים. את פינת המשחקים אלתרו ההורים על החול בחצר, ועל אבטחה אין מה לדבר. גם שירותים אין במקום, וכשאחת הילדות צריכה להתפנות היא נאלצת לעלות לקומה השלישית, בליווי מבוגר כמובן

"אנחנו נישאר כאן"

ההורים ניסו לפנות למנח"ח (מינהל החינוך החרדי בעירייה), אך לטענתם הם לא קיבלו מענה. ביום ראשון הם הגיעו לכיכר ספרא ופתחו גן מאולתר, הפגינו נגד העירייה והגיעו עד ללשכתו של ראש מנח"ח, איתמר בר־עזר. הם החזיקו שלטים שעליהם נכתב: "רוצים גן ליד הבית!", "חוק חינוך - חובה או לא?" ו"גם לילדות בקרית מנחם מגיע גן ליד הבית". 

גיאת, ממובילי המאבק, מבטיח שההורים לא יירתעו מההתעקשות של העירייה. "אנחנו נישאר כאן עד שידברו איתנו ועד שיסכימו להבין שזה לא הגיוני לשים גן במרחק נסיעה גדול מהבית. נקווה שהעירייה תתחשב בילדות הקטנות שלא עשו דבר ותקים להן גן בקרבת מקום".

ארוחת הבוקר. צילום: יואב דודקביץ'

זו אינה הפעם הראשונה שילדים בחינוך החרדי לומדים במקומות מאולתרים. בעבר פורסם ב"ידיעות ירושלים" על גני ילדים שנמצאים על גג בניין, ליד דודי שמש ואף בחניונים של בנייני מגורים, ממש ליד כלי רכב. מצוקת הכיתות בירושלים חריפה, אך במגזר החרדי, יודע כל מי שמעורב בתחום, היא קשה פי כמה. ההערכות הן כי בחינוך החרדי בעיר חסרות אלפי כיתות לימוד, ובכל שנה המספר רק גדל. לאחרונה קיבלה העירייה אישור ללוות מיליארד שקלים למען בניית כיתות חדשות ואף החלה להקימן

שעשועים ליד מיכל הסולר. צילום: יואב דודקביץ'

אגב, בהסכם חלוקת השכונות של ברקת, שהוצג בשנה שעברה, קבע ראש העירייה שקרית יובל היא שכונה שבה ניתן לבנות גני ילדים חרדיים שייתנו מענה לגידול הטבעי. "יועברו 13 כיתות גן של ילדי המגזר החרדי. גני ילדים נוספים יתוכננו וייבנו בהתאם לצורכי השכונה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "הדברים אינם נכונים. יש לדחות את נסיונות ההשמצה, שלפיהם כביכול העירייה פוגעת בילדי השכונה. לאורך כל השנים ילדי גן חובה של קרית מנחם למדו בקרית יובל, וכך גם השנה. התלמידים שובצו בגן ברחוב אפשטיין במבנה חדש שקולט אותם, לטובת הילדים".