סנהדריה. נוף לבית הקברות. צילום: שלומי כהן

משפחה ירושלמית, שבנה בן ה- 30 נפטר במהלך החג בעקבות סיבוך בניתוח נדהמה לגלות כי האיש שהציג את עצמו כמטפל בענייני קבורה נעלם עם הכסף ששולם לו עבור טיפול בסידורי הלוויה.

תחילתו של הסיפור במהלך חג ראש השנה, אז נפטר הצעיר מסיבוך בניתוח שהתקיים בבית החולים הדסה עין כרם. בשלב מסוים ניגש למשפחה בחור בעל חזות דתית והציע לטפל בסידורי הלוויה תמורת סכום כסף של 15 אלף שקלים. הלוויה תוכננה להתקיים בשעה 22:30 בהר המנוחות.

למקום הגיעו בשעה שנקבעה עשרות חברים ומכרים אלא שהדקות חלפו והנפטר לא הגיע באמצעות רכב חברת קדישא כמקובל ולאחר ברור קצר התברר כי המת נמצא עדיין בבית החולים והקשר עם אותו 'מתאם' נותק. המשפחה לא הצליחה ליצור עימו קשר. 

מרגע דבר קבלת המקרה, פעלו בחברת קדישא "קהילת ירושלים" לקבורת המת עוד באותה לילה, וסמוך לשעה 02:00 הובאה הנפטר למנוחת עולמים .

 פורום חברות הקדישא מסרו: "אנו מפצירים בציבור בכל לשון של בקשה ליצור קשר ישיר מול חברות הקדישא ולא באמצעות מתווכים למיניהם. בימות השבוע פועל 24 שעות מוקד מידע שמספרו 0120* ובו ניתן לקבל מידע מלא והדרכה וכן מספרי טלפונים של התורנים בחברות הקדישא.

"למרבה המזל והמסירות של החברה קדישא 'קהילת ירושלים' המקרה הזה הסתיים בשלום. לא ברור בכמה מקרים דומים, עברו כספים לגופים שאינם קשורים לחברה קדישא ועבור שירותים שניתנים בחינם. רגע פטירתו של אדם יקר הוא מהרגעים הקשים של המשפחה, בכל זאת כדאי למנות נציג של המשפחה שמסוגל לוודא בשיקול דעת שהדברים נעשים בדרך הנכונה".