הלוגו הרשמי של התחרות שהוצג היום

אירוויזיון 2019 בתל אביב: איגוד השידור האירופאי הכריז מוקדם יותר היום (חמישי) כי העיר שתארח את האירוויזיון היא ת״א ובכך הפסידה ירושלים במירוץ לאירוח האירוע הטלוויזיוני הגדול בעולם. המועמדים לראשות העירייה זועמים, אבל בעיריית ירושלים דווקא מפרגנים.

"ירושלים מפרגנת לאחותה הקטנה תל אביב. אנחנו שמחים שהאירויזיון מתקיים במדינת ישראל ונפעל בשיתוף פעולה עם תל אביב להביא את האורחים הרבים מחו"ל לבקר בירושלים, לבלות בה וגלות את יופיה ואתריה״, נמסר מעיריית ירושלים. ״צר לנו שירושלים לא נבחרה למרות שהציגה יכולת אירוח בסטנדרטים המקצועיים הגבוהים ביותר הקיימים בעולם, ואנו נמשיך להביא לבירה מפעלים בינלאומיים המצמיחים את כלכלתה כמו הפורמולה 1, הג'ירו דה איטליה, אולימפיאדת הילדים הבינלאומית, המכביה, אליפות אירופה בכדורגל לגילאי 21, פסטיבלים בינלאומיים ועוד. בהצלחה למדינת ישראל כולה באירוח האירוע החשוב".

״זה לא אירוויזיון, זה ביזיון״

המועמד לראשות העירייה, יוסי חביליו (מצילים את ירושלים) אמר: "זה לא אירוויזיון, זה ביזיון. הממשלה מוכיחה פעם נוספת שהיא מעולה בדיבורים על ירושלים וכושלת במעשים והעירייה מתנהלת שוב ברפיסות ונמנעת אפילו מלהיאבק על האירווזיון. בהיעדר ממשלה שנאבקת עליה, ירושלים ראויה לעירייה חזקה שתפסיק להרים דגל לבן במאבק על ירושלים".

עופר ברקוביץ (התעוררות) אמר כי: "האירוויזיון חייב להתקיים בירושלים. נקודה! ירושלים צריכה להיות גאווה לאומית אך לא פחות מכך, זו הזדמנות נפלאה עבור תושבי העיר להינות מהתקציבים שיכנסו לעיר בזכות האירוע וזו הזדמנות נדירה להראות בפני העולם כולו את כי ירושלים היא עיר רב תרבותית, סובלנית שנותנת מענה לכלל האוכלוסיות, יהודים, ערבים, דתיים, חילונים וחרדים".

"תוהה לעצמי מה יאמר כעת השר לענייני ירושלים זאב אלקין שהבטיח כי האירוויזיון יתקיים בעיר הבירה. הגיע העת שיפנימו פוליטיקאים כי ירושלים אינה עיר להבטחות ואם לא נפעל לטובתה גם בעולם יתנהגו כלפינו כך. ירושלים נשואה על פיהם של שרי הממשלה אך בפועל דיבורים לחוד ומעשים לחוד והגיע העת להראות לעולם כולו את עמדתנו כלפי העיר החשובה בעולם, היא ירושלים".

ברקוביץ קורא לראש הממשלה להפעיל את כל כובד משקלו על מנת לשנות את הגזרה: "בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו להביא לשינוי כפי שעשה בדברים רבים למען העיר ועתידה".

נטע ברזילי (צילום רועי אלמן)

זאב אלקין אמר: "אני מצטער מאוד על החלטת תאגיד השידור הציבורי הישראלי ואיגוד השידור האירופי לא לקיים את האירוויזיון בירושלים. האמת שאני לא מופתע מעמדת האירופים, אבל תאגיד השידור הציבורי שוב מוכיח שהוא לא רואה בחיזוק ירושלים ערך חשוב. התאגיד שניסה לברוח בכל כוחו מלשדר מירושלים, ורק בזכות תיקון החוק שהעברתי נאלץ עכשיו לחזור לעיר הבירה, מפספס הזדמנות חשובה ביותר לחזק את מעמדה של ירושלים בעולם ולתרום לפיתוח העיר. השידור הציבורי שמתנתק מירושלים ולא רואה בה ערך, סופו שייאבד גם את עם ישראל אם ימשיך בדרך זו".

המועמדת רחל עזריה (ירושלמים) פנתה במכתב לראש הממשלה על מנת שישנה את ההחלטה ויחזיר את האירוויזיון לירושלים: "הבחירה בתל אביב היא כניעה למיעוט קיצוני ולאילוצים פוליטיים".

עוד מסרה עזריה: "ירושלים היא בירת ישראל ובה התקיים האירוויזיון תמיד. עלינו לנצל את המאורע כדי להציג לעולם את פניה היפות העיר על שלל גוונייה ומגזריה. לא יכול להיות שתושבי ירושלים ישלמו את מחיר הכניעה לקיצוניים ולאינטרסים זרים. אני קוראת לראש הממשלה להיענות לפנייתי ולהישמע לרחשי הציבור ולקיים את האירוויזיון בבירה".

משה ליאון (ירושלים שלנו) מאשים את השר לענייני ירושלים וראש העירייה: "זה מביש שזאב אלקין וניר ברקת עסוקים בענייניהם הפוליטיים הצרים ודואגים רק לאינטרסים האישיים שלהם ובאותה עת זונחים את האינטרס הלאומי הכללי. הם שכחו למה הם נבחרו ומהו תפקידם. על המחדל הזה כולנו משלמים. ירושלים הפסידה את אירוח האירווזיון, כי בעבור אלקין וברקת ירושלים היא רק תחנה לא חשובה בדרכם למקום אחר. ניר ברקת וזאב אלקין הם האשמים היחידים בכך שהאירווזיון לא יתקיים בבירה".