הזכייה של נטע ברזילי.  צילום: איי־פי

בירושלים ביכו את החלטת תאגיד השידור הציבורי 'כאן' ואיגוד השידור האירופי, שהעדיפו את תל אביב על פני הבירה ובחרו בה לאירוח תחרות האירוויזיון 2019. למרות התחושה שהועברה בכלי התקשורת כאילו תל אביב זכתה בקלות, בפועל המכרז הוכרע בנקודות וההחלטה אף התעכבה כמה שעות בשל המאבק הצמוד. גורמים שהיו מעורבים בהליך אמרו השבוע שעדיין אפשר לשנות את ההכרעה, אך בפועל הסיכויים לכך נמוכים מאוד.

מעבר ליוקרה, לכבוד ולתרומה השיווקית שאבדו לירושלים בעקבות ההחלטה, מדובר גם באובדן הכנסות אדיר לעסקים בעיר, במיוחד בתחום התיירות. לפי ההערכות, אילו האירוויזיון היה מתקיים בבירה היו מגיעות הכנסות של כמאה מיליון שקל על אירוע המשלחות הרשמיות, העיתונאים והתיירים (בסדר גודל של כעשרים אלף איש) בבתי המלון, המסעדות ובמרכזי הקניות בעיר. יתר על כן, הקהל המגיע לאירוויזיון דווקא אוהב לבזבז ולבלות, בניגוד לשוק הצליינים בעיר שמגיעים בקבוצות מאורגנות לאתרים הקדושים וחושבים שבע פעמים לפני כל הוצאה.

מנכ"ל חברת אריאל ציון תורג'מן, שאחראי מתוקף תפקידו על הניהול והתחזוקה של הארנה, האתר שהיה מיועד לאירוח התחרות בעיר: "ההצעה שהגשנו עם העירייה והרשות לפיתוח ירושלים עמדה בכבוד בכל הקריטריונים ונציגי איגוד השידור האירופי סיירו בארנה ואישרו שהאולם עומד בכל הדרישות. זה האולם הגדול בארץ, עם 11,200 מקומות ישיבה. גם לנושא השבת נמצאו הסדרים שהשביעו את רצונם. בביתן 2 בגני התערוכה בתל אביב, שנבחר בסופו של דבר, יש בקושי 9,000 מקומות בלבד. חבל לירושלים שבסוף העדיפו את תל אביב בגלל כל מיני דברים קטנים. מבחינת טובת האירוויזיון וישראל, כאן בעיר היה יכול להיות האירוע הכי מוצלח והכי משמעותי".

"לפעמים אתה מפסיד"

גם בענף בתי המלון בעיר הרימו גבה לנוכח ההעדפה שניתנה לתל אביב. "חבל מאוד מבחינת ירושלים ובפרט למלונות בעיר שלא בחרו לקיים את האירוויזיון כאן. זה הפסד כספי, תדמיתי ושיווקי", אמר יו"ר ההתאחדות בתי המלון בעיר ישי ברנע. "יש לנו מלונות בהיקף של 18 אלף חדרים, חלקם חדשים וחלקם ותיקים ומוערכים. ברור שרצינו מאוד שזה יתקיים פה, וגם הייתי בעצמי שותף לקידום בדיקה של קירוי אצטדיון טדי. הבאנו חברה אמריקאית שהסכימה לבצע את העבודה בלוח זמנים קשה וכבר נתנה הצעת מחיר".

ברנע הוא גם מנכ"ל מלון יהודה, שנמצא סמוך לארנה ולטדי והפסיד כנראה הכי הרבה מהביטול. "לנוכח קרבתנו היינו יוצאים נשכרים מאוד מקיום האירוויזיון בעיר, וגם גופים וארגונים אחרים כבר החלו בהיערכויות ובבדיקות", הוא אומר. "אבל בתיירות אתה מפסיד לפעמים, וצריך לדעת לקבל את זה ולהמשיך הלאה. כך שאני שמח בשביל תל אביב".

כעת מקווים בעיר לזכות לפחות בנתח קטן מעוגת התיירות של האירווזיון, שבכל זאת נמצא במרחק של פחות משעה נסיעה מהבירה. "אומרים עכשיו שאולי יגיעו לירושלים חלק מההפקה והתיירים הרבים, שילונו גם בבתי מלון בעיר. להערכתי מדובר בהסתברות נמוכה", אומר ברנע, "כי אחרי המלונות בתל אביב יהיו להם גם רמת גן, הרצליה ואפילו בת ים לפני שיחשבו בכלל על ירושלים".

גורמים ברשות לפיתוח ירושלים אמרו שהם עשו כל מאמץ אפשרי כדי לקיים את האירוויזיון בעיר וציינו שמדובר בהפסד משמעותי שייפגע בירושלים הרבה יותר מ"סגירת שגרירות של איזו מדינה מדרום אמריקה".