חניה בירושלים. צילום: רועי אלמן

אחת הבעיות העיקריות של תושבי ירושלים היא מציאת חניה. רבים מהתושבים שבוחרים לשכור דירה במרכז העיר מתקשים למצוא אחת כזו. אלא שבדיקה של מיינט ירושלים על פי אתר "קומו" מגלה כי תופעת השכרות החניה בעיר מתרחבת בדומה לתל אביב.

העיר שקרובה לירושלים במרחק כ-40 דקות, תל אביב, ידועה גם כבעייתית במציאת חניה. על פי בדיקת מיינט ירושלים תוכלו לשכור חניה עבור 300 שקלים ועד 1,200 שקלים לחודש, תלוי בקרבה למרכז העיר.

נעבור לירושלים. על פי נתוני חברת 'פנגו' לשנת 2017, סביבת המרכז הרפואי בעין כרם הוא האזור המבוקש ביותר לחניה. אחריו אזור מחנה יהודה, ממילא והכותל. 

גם בירושלים החלה התופעה של השכרת חניות, חלקן נמצאות בקרקע, חלקן במרתפים וחלקן באמצע הרחוב. כמה זה יעלה לכם לחודש?

אזור מרכז העיר

אזור נחלאות - רחוב מסילת ישרים 550 שקלים.

המושבה הגרמנית - עמק רפאים 600 שקלים

רחביה - חרל"פ 590 שקלים, דרך עזה 600 שקלים.

קרית הלאום - שדרות הנשיא השישי , 550 שקלים.

דרום העיר

בקעה - רחוב מרדכי היהודי 500 שקלים.

הר חומה  - 300 שקלים.

גילה - 200 שקלים.

קטמון  - 300 שקלים.

תלפיות- רחוב חנוך אלבק 400 שקלים.

מערב העיר

בית הכרם - רחוב משה קול 250 שקלים.

בצפון העיר

פסגת זאב - חניה ברחוב משה דיין, על תוואי הרכבת הקלה תעלה 500 שקלים. לעומת זאת חניה אחרת בפסגת זאב מרכז ברחוב התותחן תעלה 300 שקלים.

החניה תמיד תהיה מבוקשת

משה בכר, יועץ מומחה ניהול חניה מוסדרת וחניונים הסביר בשיחה עם חדשות מיינט את התופעה: "התופעה הזו התחילה בגוש דן, באזור בעיקר תל אביב ומתרחבת לאט לאט. יש הרבה מקומות חניה שהם פרטיים לאנשים פרטיים או מקומות חניה של גופים של חברות, שבמשך הרבה מאות שעות במשך השבוע, חלק מהם במהלך השבוע ובחלק מהם בסופי שבוע פנויים, ואנשים שהם בעלי החניות יכולים ליהנות מכך שהם משכירים את השטח. המוצר של חניה הוכיח את עצמו שהוא תמיד יהיה מבוקש ואנשים יודעים לנצל את זה".

עוד הוסיף בכר: "צריכים ללכת לפתרונות במקביל לתחבורה הציבורית, ללכת לפתרונות שאנשים יוכלו בסמוך לתחבורה ציבורית לחנות את הרכבים, בחניונים קרקעיים ותת קרקעיים, לבנות על שטח. שניהם צריכים ללכת יחד. למשל החניה המהירה בכביש המהיר בכביש בין ירושלים לתל אביב מתחיל להוכיח את עצמו. ביוון יש חוק שאסור להקים מגדל אם אין לו מגדל חניה למה זה קורה אצלנו? מישהו צריך לחבר בין שני הצרכים הללו".

כיום קיימות חברות רבות שמתעסקות בתשלום עבור חניה כגון 'סלופארק' ו'פנגו' שעובדות גם עם העיריות. בשונה מהן ישנה חברה אחרת – 'פינקפארק' שמנסה לפתור את בעיית החניה יחד עם ניצול הזמן שלכם. כל נהג מקבל הכוונה לחניה הקרובה ביותר לכתובת היעד שלו, והיא נשמרת עבורו מרגע אישור ההזמנה על ידו. 

נראה שהשכרת החניה צוברת תאוצה, ובדומה לתל אביב, גם בירושלים ככל שהחניה קרובה יותר למרכז העיר ולמקומות בילוי השכרת החניה תהיה יקרה יותר.