תולעים. אילוסטרציה: shutterstock

בית המשפט השלום בירושלים קבע לאחרונה כי אם לילד בצהרון תפצה בסה"כ 15 אלף שקל את חברת ׳איל גור׳ בגין פוסטים פוגעניים שפרסמה על חברתו בפייסבוק וברשתות החברתיות, לאחר שסברה כי במזון שהוגש לילדים בגן בה לומד בנה נמצאו ׳תולעים׳.

"הנתבעת לא השקיעה מחשבה במעשיה כלל ומיהרה לפעול בהתאם לתחושות בטן מבלי שעצרה לרגע לחשוב על תוצאות מעשיה", נכתב בתביעה.

חברת אייל גור מספקת ארוחות חמות  למספר צהרונים של גני ילדים בבירה וזאת במסגרת תוכנית ״מפעל ההזנה״. באחד מימות השבוע, לפני כארבע שנים, סיפקה החברה כחלק מארוחת הצהריים מנה בשרית שהכילה נבטי שעועית. מסיבה שאינה ידועה, סברו ההורים, שצפו בתמונות של האוכל כי נבטי השעועית הם תולעים. באופן מיידי, הורי הגן החלו להעביר בקבוצות הווטסאפ הודעות כי נתגלו תולעים במנות החמות שהגיעו לגן.

אם לא די במסרים שהוחלפו בקבוצת הווטסאפ של הגן, האם החליטה לפתוח קבוצת פייסבוק: "להחרים את אייל גור ולהעמידו לדין!!!!!!!". הנתבעת צירפה הורים רבים ולבסוף הגיעה הקבוצה ל-93 הורים. חלקם רשמו בקבוצה: "גועל נפש של קייטרינג. חתיכת מנוול רעב לכסף לא על חשבון הילדים שלנו", "גועל נפש שהילדים של אייל גור אוכלים תולעים", "איזה מנוול!!". 

בעקבות הפרסומים, הגישה חברת גור תביעה לשון הרע נגד האם. "פרסומים לא פורסמו מבלי שנערכה בדיקה ביחס לעבודות לאושרן, בירור ובדיקה היו מגלים כי אין מדובר בתולעים, אלא בנטי שעועית", נכתב. 

בפסק הדין קבע השופטת הירשפלד כי אכן מתקיים היסוד שהפרסום מהווה לשון הרע "מדובר בפרסום מבזה ומשפיל, בהיקף לא מאוד קטן, שהיה בו כדי לפגוע בשמם ופרנסתם של התובעים. יש להדגיש כי הפרסום קיים עד עצם היום הזה והוא נגיש לכל מי שרושם את שמם של התובעים בפייסבוק".

עוד הוסיף: "בעידן הרשתות החברתיות קל מאוד להכפיש ולבזות אדם ומשהדבר נעשה קשה מאוד אם בכלל, להשיב את הגלגל לאחור".