האוניברסיטה העברית. צילום: אדווה חולי

במכתב רשמי שיצא אתמול (א') מלשכת רקטור האוניברסיטה העברית, פרופ׳ ברק מדינה, לשעבר דיקן הפקולטה למשפטים ובו מתח ביקורת על הקריאות להחרים כנסים אקדמיים שנערכים בישראל. במכתבו ציין כי הוא מתנגד באופן נחרץ למדיניות הממשלה הפועלת באופן כוחני נגד סטודנטים המעורבים בפעילות לקידום חרם אקדמי על ישראל וכי האוניברסיטה תמשיך לפעול במקרה של הסטודנטית לארה אל קאסם שנעצרה בנתב"ג לאחר שהביעה תמיכה ב- BDS.

״בחודשים האחרונים אירועו מספר מקרים בהם נמנעה כניסה לישראל מסטודנטים שביקשו לקיים פעילות אקדמית בארץ, לאור כך שיוחסה להם תמיכה בחרם על ישראל או פעילות בעניין. תועלתו של אסור הכניסה לישראל מפוקפקת .החלת איסור הכניסה בהתבסס על חיפוש באינטרנט ובהליך מהיר בשדה התעופה יוצרת סכנה של ממש".

עוד נודע מהמכתב כי פרופ' מדינה נועד עם השר ארדן בעניין זה והצביע על הבעייתיות במדיניות הקיימת: "לצערנו לא הצלחנו להביא לשינוי במדיניות הנוהגת".

לקראת סוף המכתב עולה כי האוניברסיטה העברית פועלת גם במקרה של לארה אל-קסם, סטודנטית אמריקאית שהגיעה לארץ לפני מספר ימים לקראת התחלת לימודיה לתואר שני באוניברסיטה. מאז היא עצורה בנמל התעופה בן גוריון לאחר שנתגלה לגורמי מערכת הביטחון כי זו הביעה תמיכה בארגוני חרם על מדינת ישראל וביניהם ארגון ה-BDS. אל קאסם הגישה ביום חמישי האחרון ערעור לבית המשפט שקבע כי ניתן לגרשה מהארץ.

"אנו פועלים לסייע לסטודנטים/ות ולחוקרים/ות, שאמורים להשתתף בפעילות אקדמית באוניברסיטה העברית, אשר נמנעת מהם הכניסה לישראל. כך גם במקרה של הסטודנטית לארה אל קאסם, שכניסתה לישראל עדיין נמנעת בעת כתיבת שורות אלה, שבו מעורבת הנהלת האוניברסיטה כמעט מהרגע הראשון של מניעת כניסתה לארץ. אנחנו מקווים שנצליח במאבק שלנו בעניין", נכתב.

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן צייץ בטוויטר: "שום מדינה שפויה לא תאפשר כניסה אליה לזרים שמגיעים בכדי לפגוע באזרחי המדינה ולהזיק להם בכל דרך שהיא וכך פועלת גם ישראל. הגחכת הקמפיינים שבהם השתתפה לארה והארגון שלה אינה משנה את האמת. מדובר בפעילת חרם שרוצה לפגוע בישראל ובחברות הפועלות בה ומספקות פרנסה לאלפי אזרחים".

מארגון ' לביא' הפועל למען מינהל תקין בישראל נמסר: "פעילותו של פרופ' מדינה וחבריו למען לארה אל קאסם ופעילים אנטי ישראלים נוספים, הינה פעילות פוליטית קיצונית, וככזו לא ראוי שתיעשה באצטלה אקדמית תוך שימוש בסמלי האוניברסיטה העברית".