אינדיסיטי. תמונת ארכיון. צילום: עמית פורייטר

אינדיסיטי? אינדישיטי: מוזיקאים ירושלמים החליטו לפתוח במחאה נגד הייצוג המועט של אומנים ירושלמיים בפסטיבל המוזיקה השנתי 'אינדיסיטי', אותו מממנת ומארגנת עיריית ירושלים. הפסטיבל יתקיים ביום רביעי הבא במרכז העיר, ויורכב משלוש במות ענק, עליהן יופיעו אחד עשר אומנים ולהקות. רק שניים מהמופעים יכללו מוזיקאים ירושלמיים; הצמד מיכאל ושמרית גריילסאמר ונטע אלקיים. במסגרת אירוע המחאה, תחת השם 'אינדישיטי' יתקיימו הופעות של להקות ירושלמיות בפאב התקליט, שנמצא בתוך מתחם הפסטיבל.  

"משנה לשנה הדלדול באומנים הירושלמים באינדי סיטי הולך וגובר", אומר מארגן אירוע המחאה, רועי בר-טור, שהוא גם חבר בלהקת האינדי-סרף הירושלמית 'הדינמיטים', וגם אחד מבעלי פאב 'התקליט' בו יתקיים אירוע המחאה. "לא יכול להיות שבאירוע שממומן על ידי העירייה יתעלמו מהסצינה המקומית. יש כאן להקות מאוד פעילות, שמופיעות, מסתובבות הרבה בארץ, ואין סיבה שהן לא יופיעו באינדיסיטי. אי אפשר לבוא מצד אחד ולבקש את שיתוף הפעולה של הקהילה, למשל לעשות את האירוע בצמוד לפאב (התקליט), לצלם את הקליפ לאירוע ליד הפאב, אבל את האומנים שמופיעים בפאב לא להעלות על הבמה. אם המצב הזה יימשך לא תהיה פה להקה אחת פעילה בעיר וירושלים תהפוך לפרבר של תל אביב מבחינה תרבותית", מזהיר בר-טור. לדבריו, במהלך השנתיים האחרונות ניסה לשלב את להקתו בפסטיבל ללא הצלחה, למרות שמדובר בלהקה שמופיעה בפסטיבלים דומים אחרים בארץ.

פאב התקליט. צילום: נעם ריבקין פנטון

בערב המחאה ישתתפו להקת 'פיקסד סטארז', 'הדינמיטים' והטריו של יונתן הרינגמן. "אנחנו נקיים את האינדישיטי בזמן שמתקיים האינדיסיטי", אומר בר-טור. "זאת תהיה יריית פתיחה במחאה שתנער את המפיקים של האירועים האלה, ואת יצרני התרבות בירושלים. משהו רע קורה כאן מבחינה תרבותית. יותר מדי יצרני תרבות שפועלים בירושלים מחפשים 'אישור' מתל אביב, ומדלגים על העשייה המקומית", הוא מסכם.

"בחירת הלהקות מקצועית, לא כולן מתאימים לפסטיבל״

העירייה: "בפרויקט אינדיסיטי השתתפו מאז תחילתו לפני שבע שנים עשרות להקות ירושלמיות. הפרויקט מפיק עבורן קליפ, משווק אותן ונותן להן במה במסגרת הפסטיבל עצמותמיד הבחירה האמנותית הנה מקצועית ובכל שנה ישנן להקות רבות ובכלל זה להקות ירושלמיות שאינן מתאימים לפסטיבל.

"ראוי לציין כי אינדיסיטי הנו פסטיבל ארצי שמתקיים בירושלים. יחד עם זאת הפסטיבל נותן דגש מיוחד ללהקות ירושלמיות כמו גם לנוכחות העיר שכל הצילומים כמו גם ההופעות מתקיימות בעיר. הלהקות הירושלמיות שמשתתפות בפרויקט לאורך השנים גבוה באופן משמעותי מכל עיר ואזור אחר בארץ.

"אנו מקפידים שבכל שנה ישתתפו בפרויקט להקות חדשות ושלא לתת לאותה להקה להשתתף יותר מפעם אחת. בשל כך עם חלוף השנים ובשל התעדוף ללהקות ירושלמיות, המשימה לשלב להקות ירושלמיות מתאימות, נעשית קשה יותר ויותראינדיסיטי ימשיך להוות פלטפורמה שנותנת העדפה לירושלים וללהקות ירושלמיות תוך שמירה על אפיו האמנותי ורמתו המקצועית".