מחנה הפליטים שועפאט. צילום: אדווה חולי

יוזמה חדשה לפתרון בעיית הרעש של קריאות המואזינים: במסגרת הידברות בין תושבי פסגת זאב לבין האימאם של מחנה הפליטים שועפאט, הוסכם לערוך פיילוט להתקנת מערכת רמקולים חלופית במסגדים. הרמקולים יהיו בהספק נמוך, יורדו מראשי הצריחים ויכוונו לעבר הקרקע. כך יקטן המרחק שבו יישמעו קריאות המואזין ויוגבל לרדיוס של כמה מאות מטרים לכל היותר, כך שלא ישמעו אותן עוד בפסגת זאב ונווה יעקב היהודיות.

אם הפיילוט יצליח, הכוונה היא להרחיב אותו למקומות נוספים בעיר. המטרה היא לספק כך פתרון מעשי שיבטל את הצורך בחקיקת חוק המואזין בכנסת, שנחשב שנוי במחלוקת.

קראו גם
• הפרויקט להנמכת עוצמת המואזין במסגדים יוצא לדרך; זו השכונה שנבחרה לפיילוט הראשון וכך תעבוד השיטה
• שאלנו את המועמדים לראשות העירייה כיצד הם מתכוונים להתמודד עם רעשי המואזין

מאחורי היוזמה עומד עו"ד נחמיה אסף, שמתמחה בגישור ובוררות ועומד בראש חברה שמעסיקה שופטים בדימוס העוסקים בגישור בנושאים אזרחיים. בימים אלה הוא מתמודד למועצה בראש רשימה עצמאית של נציגי שכונות הפריפריה, שתושביהן מוטרדים בין השאר מבעיית המואזינים.

אסף מול מחנה שועפאט. צילום: פרטי

"אני פעיל חברתי וחסיד של הידברות, ושמחתי לגלות שגם בצד המוסלמי יש עניין למצוא פתרון שניתן ליישם לשביעות רצונם של שני הצדדים", אמר אסף. "כך לא תיפגע המצווה שלהם לקרוא למאמינים לתפילה, וקיומה לא יהפוך למטרד רעש שיפריע את מנוחת התושבים בשכונות היהודיות בשעות הבוקר המוקדמות.

"בעצת אנשי מקצוע גילינו שהנמכת גובה הרמקולים ושינוי הכיוון שבו הם מוצבים כלפי מטה יקטינו במידה ניכרת את רדיוס ההתפשטות של הקול. זה עדיין יעמוד בדרישות של הקריאה למסגדים אבל כבר לא ישמעו את הקריאה במרחק גדול. מוטב לעשות פעולה כזאת בהסכמה בלי להידרש לאכוף חוקים חדשים, דבר שייצור התנגדות מיותרת ללא כל הצדקה או צורך".

כפי שכתבנו לראשונה במיינט ירושלים פיילוט להנמכת עוצמת המואזין יצא לפועל במסגדים בשכונת בית צפאפא בשיתוף פעולה עם המינהל הקהילתי גילה.  את הפרויקט יזם יו"ר המינהל הקהילתי בגילה, עופר איובי שכיום מתמודד כמספר 2 ברשימה של משה ליאון. עלותו: כ-50 אלף שקלים.