חיים טוקצינסקי ז"ל. צילום: באדיבות עיריית ירושלים

מנגנים לזכרו: שבועות ספורים בלבד לאחר שנהרג בתאונת הפגע וברח הקטלנית בכיכר פריז, יתכנסו מכריו של חיים טוקצינסקי ז"ל לערב לזכרו. הערב המקורי, היה אמור להיות אירוע בו טוקצינסקי עצמו תכנן להופיע בקונצרט סולו.

הקונצרט, שהכניסה אליו חופשית, יתקייםבתאריך 25 באוקטובר, בשעה 20:00 במרכז התרבויות ברוב הלל 27 שבמרכז העיר. בערבינגנו ממיטב יצירותיו חברים ועמיתים, מוסיקאים ישראלים מובילים. חברים יספרו אודותיו ויוקרן סרט קצר על חייו  וכשרונו המופלא בתחום המוסיקה.

״תמיד הייתי חרדי, תמיד ניגנתי בפסנתר״

בריאיון ל-mynet בעבר אמר טוקצ'ינסקי: "אף פעם לא הבנתי למה אנשים מרימים גבה כשהם רואים אותי, חרדי המנגן בפסנתר. מבחינתי, תמיד הייתי חרדי ותמיד ניגנתי בפסנתר. סטיתי מהמסלול ועזבתי את הלימודים בישיבה הגבוהה כי רציתי להיות פסנתרן מקצועי. הבנתי שהדרך לעשות זאת היא באקדמיה בירושלים, ולשם כיוונתי". 

לצורך כך השלים תעודת בגרות, עבד וחסך כסף ועזב את ביתו בקריית מוצקין לטובת דירת שותפים בירושלים. "עבדתי בכל עבודה שמצאתי - עשיתי משמרות לילה בבית חולים כמטפל סיעודי, טחנתי קמח למצות, ניקיתי מדרגות, גזמתי עצים וכל מה שהיה צריך כדי להתקיים וללמוד מוזיקה. באקדמיה הרגשתי כמו בגן עדן. אחרי שנים של הסתרה, נפתחתי לעולם חדש לגמרי".

באקדמיה למוזיקה הוא נחשב לעילוי וזכה במלגות רבות. הוא למד שם ארבע שנים, ובסיום הלימודים קיבל תואר בפסנתר ותואר בקומפוזיציה, בהלחנה ובתורת המוזיקה. בסיום הלימודים הצטרף לסגל הזוטר של האקדמיה כפסנתרן מלווה, ושימש גם כמורה בתיכון לאמנויות.

פרופ' איתן גלוברזון, מרצה באקדמיה למוזיקה בירושלים: "הוא למד אצלי לתואר שני בפסנתר, והיה בחור פעלתן באופן בלתי רגיל. הוא היה רחב אופקים, ובקי בהמון סגנונות מוזיקליים. הוא היה צנוע, אוהב אדם, עם סבלנות אין-קץ לכל אחד. אמנם הוא היה בחור חרדי, אבל עם נכונות לקבל כל אדם באשר הוא. הייתה לו אהבה בלתי רגילה למוזיקה והוא היה מוכשר ביותר. הוא היה מאוד רבגוני בעשייה המוזיקלית שלו. הוא כתב מחזות, אין כמעט דבר במוזיקה שהוא לא התעסק בו".