הכרישים שנתפסו בירושלים. צילום : שמואל קדושי, רשות הטבע והגנים.

בית משפט השלום בירושלים הרשיע לאחרונה בתום הליך משפטי חנות אטליז בעיר, את בעליה ואת מנהלה בפועל, שעסקו בסחר ומכירת בשר כרישים בניגוד לחוק. על הנאשמים הוטלו קנסות בסך כולל של 20 אלף שקלים.

העבירה, שהובילה לכתב האישום וההרשעה, התרחשה ב-28 במרץ 2017 כאשר שוטרים ולוחמי מג"ב תפסו עגלת מסחר חשודה שהובלה בשער שכם בירושלים עם ארבעה כרישים מתים באמצעות שליחי חנות האטליז, שרכשה את הכרישים לטובת מכירתם בחנות.

בעקבות התפיסה הוזעקו למקום פקחי רשות הטבע והגנים שהחלו בבדיקת האירוע ופתיחת תיק חקירה. עם השלמת החקירה הוגש כנגד הנאשמים כתב אישום בגין החזקה וסחר בערכי טבע מוגנים בניגוד לחוק.

בתום ההליך המשפטי ובמסגרת הסדר טיעון שגובש בין הצדדים, הודו הנאשמים בעבירות המיוחסות להן. במסגרת זאת על החברה הרשומה המחזיקה בחנות האטליז עצמה הוטל קנס בסך עשרת אלפים שקלים, והתחייבות כספית על סך עשרים אלפים שקלים שלא לעבור עבירה מהעבירות בהן הורשעה וזאת לתקופה של 3 שנים.

על מנהל החנות בפועל הוטל קנס של 8 אלף שקלים והתחייבות כספית דומה בסך 16 אלף שקלים ועל בעל החנות הרשום (שנקבע שאינו פעיל בניהול החנות) הוטל קנס של אלפיים שקלים והתחייבות כספית בסך 5 אלף שקלים.

ממונה פיקוח, אכיפה וחקירות במחוז מרכז של רשות הטבע והגנים, און ולנסי מסר: "כרישים מוגדרים בחוק כערך טבע מוגן ואוכלוסייתם בישראל מצויה בסכנת הכחדה. לאור זאת פקחי רשות הטבע והגנים פועלים במגוון דרכים על מנת לצמצם ולמגר כל פגיעה וצייד של הכרישים בניגוד לחוק, בין היתר באמצעות פעולות פיקוח ואכיפה בים ומול הסוחרים ובעלי מסעדות דגים. זאת בנוסף לפעולות הסברה לציבור הדייגים ומשתמשי הים וכן בפעולות והליכים משפטיים כנגד העבריינים".

עורך דין פלילי בלשכה המשפטית של רשות הטבע והגנים, שי פרץ: "מדובר בנאשמים אשר פגעו ולטובת בצע כסף בערכי טבע מוגנים ונדירים. ענישת בית המשפט התרכזה אפוא בהטלת קנסות במצטבר בסך של כ- 20,000 שקלים והתחייבויות גבוהות לבל ישנו מקרים אלו בעתיד. תקוותנו כי בית המשפט ימשיך במגמתו להחמיר את הענישה ולעקר את התמריץ הכלכלי של עוברי עבירות מסוג זה".