בית אריאל. צילום: יואב דודקביץ'

לא מוותרים: הנערות במסגרות החסות בבירה, באמצעות הקליניקה המשפטית באוניברסיטה העברית, הגישו לאחרונה עתירה לבג"ץ נגד החלטת משרד הרווחה לסגור את מסגרות החסות ברחבי ירושלים. בעתירה מתבקש בית המשפט העליון להוציא צו מניעה זמני המורה על הקפאת כל ההליכים לסגירת / שיפוץ ההוסטלים ולהורות למשרד הרווחה להעביר נערים ונערות במצוקה אל המסגרות כפי שנעשה בעבר, עוד מבקשים העותרים לקבוע דיון בהול ובהקדם בעתירה. בהמשך השבוע הם מתכננים הפגנה סמוך לכנסת.

"עניינה של עתירה זו היא בדיני נפשות - קטינים, קטינות, צעירים וצעירות במצבי סיכון, כאשר המשרד האמון על הטיפול בהם - משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים מקבל החלטות בתהליך לקוי מיסודו, הנוגע בחוסר סמכות, חוסר סבירות מהותי ומונע משיקולים זרים תוך פגיעה קשה בהליך הטיפולי של הקטינים והקטינות ופגיעה בכבודם ", נכתב בעתירה.

העותרים מציינים כי דבר סגירת ההוסטלים על ידי משרד הרווחה נודע להם מאמצעי התקשורת ומישיבה שהתקיימה בכנסת: "בישיבה בכנסת שהתקיימה ביום 17.12.18 נודע כי ' בית זיו', חלופת מעצר לקטינים, נסגרת. בעקבות ישיבה זו הוגשה בקשה לפי חוק חופש המידע במטרה להבין מה הנימוקים וההצדקות לסגירת בית זיו, לאחר מכן נאמר על ידי המשיבה בראיות שהתקיים בתוכנית 'עושים סדר' כי אכן ההוסטלים עומדים להיסגר וזאת עקב תת תפוסה ותת תפקוד".

בהמשך מציינות הנערות כי נעשו עשרות פניות לגורמים הרלוונטיים במשרד הרווחה אך אלו לא התייחסו לשאלות בנוגע לסגירת ההוסטלים: "סגירת חלופת המעצר בית זין הינה בגדר מעשה עשי. אין אנו יכולים להחזיר את הגלגל אחור והנזק כבר נעשה, במיוחד לאור העובדה שהידע הטיפולי הייחודי שנצבר במסגרת זו אבד, אולם, על מנת למנוע את הישנות הנזק בבית אריאל, בית הצברית ואורנים מוגשת עתירה זו".

חברת המועצה עינב בר כהן: ״למרות ההבטחות מצד גורמים ברווחה ההוסטלים עדיין נמצאים בסכנת סגירה, כאשר לאחרונה הוצאו מכתבי שימוע לפני פיטורין לצוות הוסטל 'בית צברית'. פניתי לפני מספר ימים שוב לראש העירייה, כדי שנפעל יחד ונבטיח את המשך פעילותם של ההוסטלים ובייחוד בית צברית שנמצא בסכנת סגירה ממשית.

"זו אחריותנו לפעול ולעשות כל שביכולתינו להבטחת המשך פעילותם החשיבה של ההוסטלים, למען עתיד הנערות והחברה שלנו, למען חברה צודקת ושיוונית יותר".

משרד העבודה והרווחה מסר בתגובה: "הסכמי ההתקשרות עם המסגרות המדוברות יגיעו לסיומם במועד שנקבע בחוזה. בהתאם לכך, המשרד נערך לפרסום מכרזי הפעלה חדשים והם צפויים להתפרסם במהלך חודש מאי. מפעילי המסגרות יכולים להתמודד למכרזים אלו.

"בהוסטלים בירושלים יתבצע שיפוץ מקיף בהשקעה של מיליוני שקלים, שיכלול בין היתר הקמת מרכזי טיפול, מרכזי למידה וסדנאות חדישות לטובת קידומם ורווחתם של בני הנוער .

"המשרד מדגיש כי טובתם של בני הנוער עומדת לנגד עיניו ואף נער או נערה לא יפגעו מהתהליך. במהלך החודשים האחרונים ועד לסיום ההתקשרות מלווים מקרוב גורמי מקצוע מטעם המשרד את בני הנוער ולכל אחת ואחד מהם נבנתה תכנית המשך מותאמת תוך שמירה על רצף טיפולי מיטבי".