חוגגים פורים ברחוב יפו. השנה גם הרכבת בעניין. צילום: אלכס קולומויסקי

מתי בפעם האחרונה ראיתם רכבת מחופשת? חג פורים מתקרב ואיתו ההכנות הגדולות, כשהשנה החליטו בעירייה להפוך את החגיגה ליוצאת דופן ורתמו את כלי התחבורה המרכזי בעיר, שיזכה גם הוא לתחפושת. 

באגף התרבות בכיכר ספרא עסוקים בימים אלה בהכנות קדחתניות לקראת פורים. אל הצוות הקבוע הם צירפו מספר עוזרים, בהם איש חיי הלילה הלל פרקש, המפיקים יאן בירברייר וראובן לייטוש ואנשי תרבות ולילה נוספים, שישבו יחד והכינו שבוע עמוס.

אז מה בתוכנית? כבר מתחילת השבוע יקיימו המינהלים הקהילתיים מסיבות והפעלות לילדים ולתושבים בשכונות. בין היתר יהיו הופעות של זמרים, אומנים ומופעי תרבות מגוונים. 

מי שעוד קיבלו תקציב הם התיאטראות ברחבי העיר, שיקיימו הופעות והצגות שונות. גם כמה מהמוזיאונים בירושלים יארחו פעילויות ברוח החג ויהיו פתוחים ביום שישי, שושן פורים. 

מסיבות הלילה המסורתיות יתקיימו כאשר בפעם הראשונה נפגשו כל אנשי חיי הלילה, היחצ"נים, אנשי העירייה והמשטרה כדי לקבוע את נושאי האבטחה, המדיניות וכמובן את המסיבות עצמן. 

אחרי שתי פגישות שכללו הסדרי אבטחה, כמות בליינים וחלוקה מי יקיים איזו מסיבה, נקבע שיהיו מסיבות לכל הגילאים החל מיום רביעי ועד מוצאי שבת. 

ביום רביעי תהיה זו מסיבת תיכוניסטים ב'אליסיום', בחמישי תקיים אגודת הסטודנטים את המסיבה בחניון כיכר ספרא, מתחם התחנה הראשונה יארח בהאנגר את ה'פאנקי' של אורי לוי ולאחריו יעלה די. ג'יי אלעד עמדי, באליסיום תתקיים מסיבה של 20 פלוס עם די. ג'יי סקאזי. 

שתי מסיבות נוספות שנמצאות כרגע בשלבי הפקה אחרונים הן המסיבה ההמונית שתתקיים גם היא בחמישי לגילאי 20+ כאשר הלוקיישן עדיין לא סגור. בשלב זה מדובר על הארנה או על מתחם שוק רמלה-לוד. 

מסיבה נוספת תקיים במתחם התחנה הראשונה לשם יגיע הזמר אייל גולן. גם בית הנסן יקיים את המסיבה השנתית שלו.

עוד הוחלט כי ביום שישי רחוב יפו יהפוך למתחם פתוח לציבור מכיכר ספרא ועד השוק, שיכלול מיצגי מוסיקה, אקרובטיקה, אומנות ומשחק של אמנים ירושלמים בשיתוף עם 'קול קורא' המאגד אומנים בודדים. אחרי מגעים ואישורים הסכימה חברת סיטיפס לרעיון כי הרכבת הקלה תתחפש, כמוה גם תחנות הרכבת לאורך כל רחוב יפו. 

על במת כיכר ספרא יחלו ההופעות כבר משעה אחת עשרה בבוקר. בין האומנים שיופיעו: סטטיק ובן־אל, סטפן לגאר, מיכל הקטנה ואחרים. 

גם את מסיבת הרחוב המרכזית ברחוב ניסים בכר בשוק מחנה יהודה לקחו השנה בעירייה ברצינות: השטח שלה יוגדל לרחוב הגזר במטרה למנוע צפיפות מסוכנת. 

כפי שפורסם לאחרונה במיינט ירושלים, השנה התקיימו מספר פגישות עם תושבי השוק, המינהל הקהילתי והמשטרה על מנת לתת מענה לכל התושבים והמבלים, בין היתר גם חדרי מלון בשעת הצורך. המסיבה תתקיים עד השעה 15:00 ובכך יתאפשר ניקיון האזור עד לכניסת השבת.