הרב שלזינגר. צילום: פרטי

איזה מין רב: מכתבי התודה הרבים שתלויים בחדר העבודה של הרב משה שלזינגר בולטים במיוחד שלושה - אחד מגיברלטר, שני מטנג'יר והאחרון מאיראן. שלושתם מכילים ברכות חמות ולידן תמונה של פעוט שזה עתה נולד - סימן לנס שהגיע בעזרת הרב. המכתבים האלה, ששלחו לו זוגות מכל רחבי העולם, מכילים את כל הסיפור של הרב שלזינגר – יועץ לענייני זוגיות ופוריות, שעל קהל לקוחותיו ניתן למצוא דתיים, חילונים וכן, גם כמה איראנים.

"הראשונים הגיעו לפני כמה שנים וחבר הביא חבר", משחזר שלזינגר בחיוך צנוע. הוא אמנם לא דרך מעולם בפקולטה לרפואה ולא למד באקדמיה, אבל ניסיון החיים שלו העניק לו ידע נרחב בתחום הפוריות, עד כדי כך שהוא החליט להפוך את זה למקצוע. "בתקופה שאני ואשתי היינו בטיפולים, הרופאים התפלאו למה אני שואל שאלות כאלה ואחרות. בדיעבד אני יודע שאלוקים שלח אותי לעניין הזה כדי לעזור לאחרים", הוא אומר.

תינוקות. צילום:שאטרסטוק
כל ההתחלות קשות
הקשר המפתיע של הרב שלזינגר, חרדי בן 70 מירושלים, עם עולם ייעוץ הפוריות נולד לפני כשלושים שנה. בתקופה ההיא, כשזוגות מהמגזר הדתי והחרדי נזקקו לטיפולי פוריות, רבים מהם נמנעו מלפנות לרופאים מחשש שייאלצו לבצע פעולות מיניות שנוגדות את ההלכה, או פשוט בגלל פחד מחדירה לפרטיותם. למצב הזה בדיוק נקלעו בני הזוג משה וגולדי שלזינגר, שהתקשו להביא ילדים לעולם ופנו לרופאים מהארץ ומהעולם בניסיון למצוא פתרון. אחרי מאמצים שנמשכו עשרים שנה נולדו להם לבסוף בן ובת.

מאז, הרב שלזינגר מקדיש את חייו בלייעץ לזוגות עם בעיות פוריות, במקביל לעבודתו כנשיא תלמוד תורה וישיבה בשכונת רוממה. בשנת 2006 החליט למסד את פעילותו ולהקים ארגון בשם 'פרי חיים'. מתוך חדר בבית פרטי ברוממה, הוא מנהל את הארגון הכולל שמונה עובדים, מזכירות ופקידים, שקובעים תורים ומלווים זוגות והורים. במהלך השבוע הוא מקיים בביתו מאות פגישות. הוא אף התאים את מבנה הדירה שבה הוא מתגורר כדי שיהיו בה חדר עבודה וחדר המתנה. בנוסף הוא מקיים מדי שבוע קבלת קהל בבני ברק ובמודיעין עילית.

במקביל לעבודתו כיועץ רפואי של קופת חולים מכבי ומעבדת 'סייטוביט', שלזינגר מתגאה בכך שהוא מחזיק באופן בלעדי במפתחות של מאגרי הזרע המטופלים בבתי חולים. "בזכות המעבדה הזו הורדנו המון זוגות ממיטת הניתוחים", הוא מתגאה. "אילו הייתי הולך במסלול שרציתי בחיים הייתי מנהל היום תלמוד תורה וישיבה ואולי גם פוליטיקאי. הרב שך שיבץ אותי המקום הרביעי ברשימת דגל התורה ב־1989, אבל אז לא הייתי זוכה ל־50 אלף ילדים בכל העולם".

"ראו בי כתובת להדרכה"
המיזם של שלזינגר התחיל בייעוץ לכמה זוגות בודדים, שהכירו את הסיפור שלו וביקשו לשמוע מניסיונו. "היום זה כבר התפתח למעצמה של עשרות אלפי זוגות", הוא משחזר. "אנשים ראו בי כתובת, כי היינו צריכים בעצמנו עזרה והדרכה. למדנו יחד את כל התורה הזו, למרות שזה לא היה כל כך מפותח אז. זה עבר מפה לאוזן, מאדם לאדם, מזוג לזוג, עד לעשרות אלפי זוגות".

בשנים הראשונות לפעילותו ליווה שלזינגר עשרות זוגות לטיפול בבלגיה, שם הומצאה שיטת מיקרו־מניפולציה לטיפול בבעיות פוריות. ובשנים האחרונות הוא כבר מביא זוגות מחו"ל לטיפול במרכזים רפואיים בישראל. "אני מרגיש שסגרתי מעגל. לפני 20 שנה שלחתי זוגות לטיפול בבלגיה, ליוויתי קבוצות חמש פעמים בשנה, והיום אני מביא זוגות מבלגיה לישראל", הוא מחייך.

השירותים שמספק ארגון 'פרי חיים' כוללים ייעוץ רפואי, תמיכה נפשית ורגשית, גמ"ח תרופות (חלוקת תרופות למעוטי אמצעים) ומוקד מידע על טיפולי קופות חולים ומרכזים רפואיים. השירות ניתן בחינם לזוגות חרדים, דתיים, חילונים ולא יהודים - כולם נהנים מניסיונו של שלזינגר בעולם הפוריות, משפע המידע ומשיטות הטיפול, בדרך למטרה הנכספת: היריון נטול סיכונים, בדרך יעילה וקצרה.

בפגישה ראשונה, המלווה במסמכים רפואיים, שלזינגר ממליץ לא פעם על בדיקות נוספות. בשלב השני הוא מכוון את הזוגות לטיפול אצל רופא מתאים ומלווה את הזוגות בהמשך הטיפול. "הרי טיפולי פוריות זה לא זבנג וגמרנו - זה טיפול בהמשכים. כל פעם מתעוררות שאלות", הוא מסביר.

שלזינגר לא מגדיר את עצמו רופא ואפילו נרתע מתדמית היועץ הרפואי הקלאסי. "אני עושה לאנשים סדר בראש, מחנך ומלווה אותם. בשנים האחרונות יש הרבה מידע על בריאות באינטרנט וזה מבלבל מאוד. אנשים יכולים להתגלגל שנים בין רופאים בלי לדעת מה הם צריכים לעשות. אני פשוט עושה להם סדר ומפנה אותם לרופא שמתאים להם", הוא מסביר. "המסר הוא שלא צריך להתבייש. גם אם זוג חושב שהוא יודע הכל, אולי אני יכול להוסיף לו משהו".

שלזינגר טוען שהוא אינו מסנן כלל את הפונים אליו לייעוץ ומקבל אפילו לא יהודים, דבר המותר על פי ההלכה במגבלות מסוימות. "פנה אלי זוג מטייוואן שהתגלגל אלי בדרך לא דרך. הם הגיעו לארץ והשארתי אותם כאן לטיפולים עד שנולד להם ילד", הוא מספר.

שלזינגר זוכה להכרה מרופאים בכירים, ופעמים רבות שוהה בחדר הניתוחים לצד הצוות הרפואי, שמתגאה מצדו בקשר עם הרב. "לא פעם האמנתי כי נוכחותך בחדר הניתוח משרה עלי רוגע ואמונה שנצליח, ואמנם כך היה. במקרים קשים וחסרי תקווה היינו אנשי בשורה למשפחות והיינו שותפים לעשרות ילדים", כתב לו ד"ר יגאל מדג'ר, מומחה לאורולוגיה במרכז הרפואי אסותא, במכתב ברכה לרגל יום הולדת 70. במכתב אחר כתב פרופ' אריאל ויסמן: "כמעט מרגע שאני זוכר עצמי בעולם הפריון אתה נמצא שם".

לפני שנתיים קיבל שלזינגר אות הוקרה מנשיא המדינה ראובן ריבלין. והחודש, כשחגג 70, שיגרו לו הנשיא ורופאים בכירים מכתבי הוקרה שמלמדים רבות על יחס הרופאים לפעילות של 'פרי חיים'. "בכל הזדמנות, בכל כנס ודיון, בארץ או בקצה השני של העולם, הרב שלזינגר מגיע ומקפיד ללמוד ולהתעדכן בכל החידושים בתחום, לשוחח ולטוות קשרים עם גדולי הרופאים בארץ ובעולם. כך הוא הפך עם השנים ל'מורה נבוכים' ומקבץ נידחים", סיפר פרופ' ויסמן.

הרב שלזינגר. צילום: פרטי
המהפכה הבאה: הקפאת ביציות
בשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר הרווקות במגזר החרדי, וכתוצאה מכך גובר החשש שנישואין מאוחרים יביאו לדחיית הלידה ולפגמים בתהליך ההיריון. בימים אלו שלזינגר עובד על יוזמה חסרת תקדים לגייס את הסכמתם של רבנים בכירים לפסק הלכה שיתיר לרווקות חרדיות להקפיא ביציות עד שימצאו שידוך. לדבריו, בשנים האחרונות תופעת הרווקות במגזר התרחבה מאוד, ונשים רבות בגילאי 35 ומעלה מתקשות למצוא בן זוג.

איך הפרויקט המהפכני עובד? שלזינגר משכנע מנהלי סמינרים ורבנים לעודד הקפאת ביציות אצל רווקות מבוגרות, הביציות נשמרות במעבדה ומאוחר יותר ניתן להשתמש בהן. "אין בזה שום בעיה הלכתית - זה רק עניין של צניעות ומודעות ציבורית. אני מנסה לקדם את העניין בשקט ובצנעה", הוא מסביר.

קרה שרופאים סירבו לשתף איתך פעולה?
"יש לי הסכם עם הרופאים שהם לא מתערבים בתחום ההלכה ואני לא מתערב בתחום הרפואי. מאז אני זה שמפר את ההסכם כבר 20 שנה. אני עובד נהדר עם רופאים כדי שיהיה אפשר לפתור בעיות גם על פי ההלכה. אני אומר תמיד שתשעים אחוז מהבעיות נפתרות מבחינה הלכתית בדרך 'גלאט כושר', חמישה אחוזים נוספים נפתרים בדרך כשרה, אבל לא גלאט. באים אלי אנשים לא דתיים, כאלה שאין להם שום קשר לדת ואני גם לא מדבר על דת. באים כולם להתייעץ ולקבל עזרה, רק שצריך לפעמים להתאים בין הרפואה להלכה".

יש זוגות שאתה מסרב לקבל?
"אנחנו לא ממהרים ליזום טיפולים אצל זוגות צעירים. קודם כל אני מבקש מהם למצות את הדרך הטבעית. באים אלי זוגות שפועלים מתוך לחץ ואני שולח אותם הביתה אחרי כוס קפה. אמנם יש בעיות שרואים מיד שאין טעם לחכות בהן, אבל לזוגות בשנה-שנתיים הראשונות לנישואין אין שום סיבה להיבהל".

מה צריך לדעתך לתקן בתחום הפוריות?
"יש עוד ארגונים שעוזרים לזוגות וחלקם עושים קופה על גב הזוגות ורחוקים מהאמת. הרי אין עוד מדינה כמו ישראל שמממנת טיפולי פוריות עד שני ילדים. קופות חולים נותנות טיפולים ואין סיבה לגרוף כסף על גב הזוגות המסכנים. אני לא אוהב את כל התעשייה והפרסומת סביב כסף, ברכות ותרומות. אני חושב שזה רחוק מהאמת".

יש טיפולים שאסורים לפי ההלכה?
"יש בהלכה מקלים ומחמירים. אני מעדיף שכל אחד יביא חוות דעת מהרב שלו ונפעל בהתאם".

ומה עושים חילונים? מה ההדרכה שלך בהתנגשות בין הרפואה להלכה?
"אני משתדל שהפעולה תהיה על פי ההלכה. אני לא בודק בציציות של הזוגות מה הם עושים ומה לא ואני משתדל מאוד שהעצה שלי תתאים להלכה. תמיד אפשר למצוא דרכים שבהן ההלכה לא תסתור את הרפואה".