מאת: יוליה פריליק-ניב.

הבית הפרטי והמעוצב בסגנון כפרי אקלקטי שהוקם ביישוב בשרון, מורכב ממאות בחירות מדויקות. את הבית תכננה ועיצבה אורנה פוריץ, הנדסאית אדריכלות ועיצוב פנים, בעלת משרד בוטיק הנושא את שמה (ornapuritz.co.il), שנכנסה לתמונה לפני תחילת הביצוע של הבנייה. הבית, בגודל כ-330 מ"ר על מגרש בגודל 330 מ"ר, מחולק לשלוש קומות – מרתף, קומת כניסה וקומה עליונה פרטית. מתגוררים בו זוג הורים בשנות ה-40 לחייהם ושלושת ילדיהם, בני 19, 15 ותשע, ויש בו דגש על שילובים של חומרים המעניקים תחושה נעימה והרמונית.

הרהיטים, גופי התאורה, הטקסטיל ועוד נרכשו  נרכשו במסע ייעודי של פוריץ ובעלת הבית לרשת Restoration  Hardware  בארצות הברית. צילום: עודד סמדר

מטבח כפרי לייט מרווח, מואר ועם שפע מקומות אחסון. צילום: עודד סמדר

הנגרות במטבח נעשתה בהתאמה אישית ובעבודת יד מוקפדת. צילום: עודד סמדר

נגיעות וינטג'

"בני המשפחה ביקשו שאצור עבורם את בית החלומות שלהם. הם חלמו על בית חם, כפרי, עם מטבח מרווח ואקטיבי, שפע מקומות אחסון וכמה פינות אירוח בעלות אופי שונה. יש פינת טלוויזיה צמודה למטבח, ובחלל המרכזי יש סלון רחב הידיים, לצידו פינת אוכל גדולה ומעליה גוף תאורה ממתכת שחורה וקריסטל במראה רטרו אמריקאי של תחילת המאה שעברה. בגינה ניצבת פינת אירוח נמוכה ופינת ישיבה גבוהה. במרתף תוכננה יחידת מגורים פרטית ובחצרה מוקמה פינת 'זוּלה' צעירה", מסבירה פוריץ.

בבית יש כמה וכמה פינות ישיבה מגוונות. כמה מהן בגינה שממשיכה את הקו העיצובי של הבית. צילום: עודד סמדר

"מלאכת עיצוב הפנים החלה בחלוקת החללים, המשיכה בבחירת מגוון החומרים והסתיימה ברכישת הרהיטים, גופי התאורה, אקססוריז, טקסטיל, תוך כדי מסע ייעודי שערכנו אני ובעלת הבית לחנות של רשת Restoration Hardware בארצות הברית", מספרת פוריץ. הנסיעה ל-RH דרשה היערכות מדוקדקת ותכנון עד רמת האריג המתאים לכל כורסה. לפוריץ היכרות מוקדמת עם הרשת האמריקאית הוותיקה, המאופיינת בסגנון כפרי אמריקאי עם נגיעות וינטג' ובעלת הבית מיד התאהבה בסגנון. "95 אחוז מהפריטים בבית מיובאים מהחנות בחו"ל. במשך שבוע ישבנו עם שלושה מעצבים של החנות ודאגנו לחבר את סך הפרטים לתמונה אחת שלמה", אומרת פוריץ.

פינת אוכל ומעליה גוף תאורה ממתכת שחורה ופיסות קריסטל במראה רטרו אמריקאי, נרכשה אף היא בחנות RH ויובאה לארץ. צילום: עודד סמדר

שווה להתעכב על החומרים והצבעים שמהם מורכב הבית המעניקים לו את אופיו הייחודי. הנגרות (כולל המטבח), החלונות, הדלתות והחיפויים נבחרו בארץ, רובם בהתאמה אישית ובעבודת יד מוקפדת. השאר, כאמור, מיובא אישית. בכל רחבי הבית חלונות בלגיים גבוהים ורחבים המכניסים הרבה אור. קמין ירוק גדול ודומיננטי מוקם בסלון ומעניק אופי חמים לחלל המשפחתי. פנים הבית צבוע בצבע קפוצ'ינו שמשרה אף הוא חמימות. בין יתר החומרים שבחרו המעצבת ובני הזוג, היתה רצפת פרקט עץ טבעי גס בגימור לכה ושמן. בחדרי הרחצה נבחר חיפוי של פסיפס שיש שחור ולבן במראה קלאסי על-זמני. חוץ הבית מצופה בריקים מאבן בלוסטון שעברה עיבוד מיוחד וכפרי.

טוויסט מתוחכם

חדר השינה הזוגי מאופיין אף הוא בקו כפרי עם טוויסט מתוחכם. התקרה מחופה בקורות עץ צבועות בלבן, טקסטיל רך ומזמין, מרפסת פרטית וחדר רחצה מפנק עם אמבטיית free standing שחורה בעלת נוכחות. חדרי הילדים הם סוויטות, דהיינו לכל אחד מהם יש חדר רחצה פרטי ופרקטי בצבעוניות של אפור ולבן ובנגרות מותאמת לצורכיהם. "כל החדרים עוצבו כך שיתאימו לילדים מתבגרים עם רהיטים שילוו אותם לאורך שנים. הרהיטים שבחרנו פחות מצועצעים ויותר קלאסיים ו'המשחק' הוא באקססוריז ובטקסטיל שאפשר להחליף עם הזמן", אומרת פוריץ על הבחירה.

חדר השינה הזוגי מאופיין בקו כפרי עם טוויסט מתוחכם.  התקרה מחופה קורות עץ צבועות בלבן ויש יציאה למרפסת פרטית. צילום: עודד סמדר

חדר הילדה - פחות מצועצע ויותר קלאסי. "המשחק" הוא באקססוריז ובטקסטיל. צילום: עודד סמדר

חדר הילד - חדר שאפשר לגדול איתו. חדרי הילדים הם סוויטות ולכל אחד מהם יש חדר רחצה פרטי. צילום: עודד סמדר

"הדגש בבית הוא על שילובים שנעים על פני תקופות עיצוב שונות וסגנונות שונים והמשחק הזה יוצר עניין ומעניק תחושה נעימה וביתית. היה לי חשוב, מעבר ליופי, להעניק לדיירי הבית שפע של פרקטיות – זה בית להשתמש בו ולא מוזיאון. זה אחד העקרונות שאני דוגלת בהם בכל הפרויקטים שלי. הרעיון הוא לתכנן בהתאם לאורח החיים של בני המשפחה ולא במנותק. חשוב לי לתכנן מה שנכון לאותה משפחה. כך למשל הבית עשיר בפתרונות אחסון רבים כמעט בכל מקום, כולל במסדרונות ובמעברים. זה בית שיהיה נכון לבני הזוג גם בעוד 20 ,30 ו-40 שנה", אומרת פוריץ לסיכום.