כבר מהגן נמשכה אפרת וויט (45, נשואה פלוס שלושה) לציור, צבעים וצורות. בבגרותה ולאחר עשור כסוכנת נסיעות, החליטה וויט לחזור אל התחום שתמיד היה קרוב לליבה – עיצוב. בשנים האחרונות הספיקה וויט לרכוש ידע וניסיון רב במקצוע, שהובילו אותה להיות שותפה בתכנון ובנייה של מבנים שעברו תהליך תמ"א 38, דירות יוקרה, דירות קבלן, דירות לדוגמא וחללי משרדים.

דירה לדוגמא שעיצבה אפרת וויט

"הלקוחות שלי מאוד מיוחדים", אומרת וויט, "לשמחתי אני גרה בעיר שהאוכלוסייה בה מאוד מגוונות אז יוצא שאני נפגשת עם קשת נרחבת של לקוחות, החל בתושבי חוץ שרוכשים דירות במטרה להפוך לתושבי המקום ביום מן הימים וכלה ביזמים ולקוחות פרטיים שזקוקים לליווי מעצב בעת רכישת דירה או שיפוץ דירה קיימת. לאחרונה גם עיצבתי 1,000 מטר של חלל משרדים עבור משרד ממשלתי שעוסק בהתפתחות עירונית".

איך עושים את המקפצה מסוכנת נסיעות לעיצוב פנים?

"מאוד נהניתי מהנסיעות ברחבי העולם וזה גם גרם לי להיחשף לסגנונות רבים של עיצוב וארכיטקטורה והתחיל לדגדג בי הרצון ללמוד עיצוב בעצמי. רק שהתחלתי לשפץ את הבית שלי החלטתי להפוך את התשוקה הזו למקצוע".

את מוצאת נקודות השקה בין שני התחומים האלו?

"התאמת יעדים לפי תקציב ובחירת המוצרים המדויקים הם שני פרמטרים מאוד דומים כשמדובר במתן שירות ללקוח. אני מאוד טובה בעבודה עם תקציב מוגבל ואפשר לספק מגוון רחב של פתרונות עיצוב לכל תקציב קיים".

פנטהאוס ברחוב ארנונה בירושלים, אפרת וויט. הדמיה: לירון אלמליח

ואיך מייצרים תקציב לפרויקט?

השמיים הם הגבול כשמדובר בעיצוב, אבל חשבון הבנק שלנו בהחלט מוגבל. כדי לבנות תקציב טוב יש לחשב כבר בתחילת התהליך את המשאב הכלכלי העומד בפנינו, כלומר, כמה כסף אני יכולים או רוצים להשקיע בפרויקט. אחרי שהבנו מה הסכום אני יוצרת סט תכניות מלא אשר מלווה ברשימה של כל כתב כמויות מפורט. ככה אפשר לקבל תמונה מלאה של עלויות הפרויקט ותהייה לנו שליטה מלאה בכל שלב בפרויקט. בניית תקציב מדויק ככל שניתן מייצרת שקט נפשי ומאפשרת ניהול נכון של עבודת השיפוץ או העיצוב בלי לחץ.

עיצוב: אפרת וויט. הדמיה: ליאור אלמליח

עושים מהפכה בבית

בשנים האחרונות אנחנו עדים לבנייה מסיבית, מבנים גבוהים שמחביאים בתוכם קוביות מגורים הדומות אחת לשנייה, דירות מרובעות שלא מתאימות תמיד לצרכים של דיירי הבית. איך עובדים עם זה?

הדירות הסטנדרטיות מתאפיינות בתכנון שחוזר על עצמו בכמה ורסיות בכל בניין. אם לקוח מגיע אליי בשלבים המוקדמים של תהליך הבנייה, אז אפשר לעשות שינויים כבר על הנייר, שזה גם מפחית בעלויות. באופן הזה אני מייצרת דירה בעלת אופי ייחודי שנותנת מענה מדויק לצרכים של הדיירים. כמובן שהשלב הזה משתנה מלקוח ללקוח כי לכל אדם או משפחה יש צרכים והעדפות שונות.

פנטהאוס ברחוב ארנונה בירושלים, אפרת וויט. הדמיה: לירון אלמליח

.

מבט אל המרפסת, אפרת וויט. הדמיה: לירון אלמליח

ואם כבר יש לנו דירה או בית ישן שזקוק לשיפוץ או חידוש?

אפשר להכניס סטייל לכל חלל ולא תמיד חייבים לשבור קירות או להיכנס לשיפוץ מקיף בשביל לקבל את בית החלומות שלנו. החלק הכי חשוב הוא להבין באמת מה אנחנו רוצים מהבית, איך אנחנו מתנהלים בו ביום יום, אם אנחנו אוהבים לארח או מעדיפים לשמור על הפרטיות, אם יש לנו ילדים קטנים ומלא חפצים וצעצועים או שכבר עברנו את השלב הזה בחיים. אפשר לעבוד עם כל תקציב ואפשר להגשים כל חלום, הדרך לשם היא תהליך וחשוב להבין שאנחנו מתחילים בנקודה אחת ומסיימים בנקודה אחרת. זו עבודה משותפת של המעצב ושל הלקוח ומערכת היחסים שנרקמת במהלך העבודה מאפשרת להגיע לתוצאות שאי אפשר להגיע אליהן לבד, זו דינאמיקה יצירתית ומפרה.

למה הכי כדאי לשים לב בתהליך השיפוץ או ההתאמה?

בעיני דירה טובה היא דירה שמתוכננת לפרטים, ולכן בתור התחלה הייתי משקיעה את תשומת הלב לשלב התכנון הבסיסי שיהיה כמה שיותר מדויק ויורד לפרטים, תכנית זאת מהווה את הבסיס לכל השכבות שיגיעו בהמשך ויצרו תמונה מלאה .היא מכילה בתוכה את מיצוי כל הפוטנציאל והיא בעצם התכנית המאושרת שבה הלקוח מבין הערך המוסף אותו הוא מקבל. בין אם זה סלון גדול יותר או מקום לאירוח, מטבח שנוח לבשל בו ומכיל הרבה מקומות אחסון, פתרון להסתרה של מכונת הכביסה והמייבש ואפילו מקום לכל הפרטים הקטנים שאף פעם אנחנו לא יודעים איפה לשים. רק אחרי התכנון המדויק מגיע השלב בו אנחנו בוחרים את חומרי הגלם שיתאימו לאופי של הבית ויתנו מענה גם מבחינת התחזוקה ולבסוף "הלבשת הבית", כמו בחירת הספה, השולחן או המנורה הנכונה שיתנו את הטאץ' הסופי לכל התהליך.

עיצוב דירת בוטיק ברחוב הנביאים, אפרת וויט. צילום: יעל הרמן

איפה כדאי למקד את מירב התכנון?

אחד המקומות הכי מועדים לפורענות הוא המטבח. מאוד חשוב לדעת מהי כמות והגודל של התכולה שצריכה להיכנס לחלל המטבח ובהתאם לכך ליצור פתרונות אחסון. במטבח יש את כמות הפריטים הגבוהה ביותר בבית ולכן צריך להתייחס אליו בכובד ראש, להבין מיהו הלקוח ומה הצרכים שלו ובשלב הבא לתכנון את המטבח באופן נכון ופרקטי בשילוב עם טכנולוגיה מתקדמת בתחום הפרזול למטבחים. רק בסוף נוכל לתת את הטאץ' מבחינת העיצוב והסגנון. בשלב הזה  נעזרת הרבה בהדמיות כדי שהלקוח יוכל להבין את כל מרכיבי התכנון שהותאמו לו אישית.

עיצוב: אפרת וויט. צילום: יעל הרמן

על מה אי אפשר לוותר בעיצוב, או, במה הכי כדאי להשקיע את מירב הכסף?

בפרויקטים שאני מלווה, אני לעולם  לא מוותרת על תכנון תאורה בצורה שתביא לידי ביטוי את כל העשייה הכללית בדירה . תחום התאורה היום מאוד מפותח וכל הזמן יש חידושים וטרנדים שיוצרים השלמה מלאה של קו וסגנון הבית אותו נשפץ ,כמות הפריטים בחנויות התאורה הוא עצום אבל צריך לדעת מה לבחור בשביל להגיע לתוצאות טובות. כמעצבת אני מאפיינת מראש את  השפה העיצובית של הנכס  והתאורה באה ומשלימה את הסגנון שנבחר ,ותורמת להבנת ההימצאות במרחב ומאפשרת לדיירה ליהנות מכמה מצבי אוירה שיוצרים בית חם ומזמין שיוצר תחושת שייכות.

חלל המטבח בדירת בוטיק ברחוב הנביאים, אפרת וויט. צילום: יעל הרמן

פסח כבר כאן וכולם עסוקים בניקיון וחידוש של הבית. אפשר להגיע לתוצאות מעוצבות גם בלי לשבור קירות?

אם מחליטים לא לשבור קירות אפשר לשחק עם החלל באמצעות בחירה נכונה ומדויקת של פרטי ריהוט, אותם משלבים כמובן עם גופי תאורה נכונים, צבעים ואקססוריז. גם דירות קטנות או סטנדרטיות יכולות ליהנות ממהפך עיצובי, מבלי שנדרשנו לשאת בעלויות של שיפוץ נרחב. גם בתקציב דל אפשר להגיע לתוצאות מדהימות, על ידי העמדה נכונה וארגון נכון של הרהיטים ביחס לחלל. צריך להבין קודם כל מה אנחנו רוצים, מה הצרכים שלנו ובהתאם לכך ליצור את המראה הנכון והמתאים ביותר גם לבית ולגם לדיירים שלו.

אפרת וויט, אדריכלות ועיצוב פנים, ירושלים. טלפון: 050-5577067. https://www.efratwhite.com