כתבה: אורנה גטניו.

בישראל, אנו מכירים אותם בשם "בנסימון", אולם אותם סניקרס צבעוניים שהגיעו ארצה לפני מספר שנים וכבשו אותה בסערה, הן רק חלק ממגוון עצום של בגדים, פריטי ריהוט ועיצוב לבית  בסגנון וינטג', עליהם אחראי אדם אחד - סרג' בנסימון.

סרג' בנסימון. יח"צ

בנסימון, מעצב, יזם ואספן אומנות ועיצוב, זיהה עוד בשנות ה-70 את הטרנד האופנתי של לבוש צבאי והחליט ללכת בעקבות אביו ולייבא עודפי ביגוד והנעלה מהצבא. בין השאר, הוא קנה מצה"ל עודפים של מעילי דובון, אשר הפכו ללהיט באירופה. התגובה המהירה והמדהימה מצד עולם האופנה וקהל הלקוחות גרמה לו להבין שעלה על משהו, ולאחר מותו של אביו בתאונת דרכים, הוא החליט יחד עם אחיו, איב, להקים את  המותג " בנסימון", אשר לימים התרחב גם לקולקציה של בגדים וריהוט לבית בסגנן וינטג'.

"יש לי חזון"

הסיפור של נעלי הטניס (הסניקרס) הצבעוניות נולד, לדבריו, מהמחשבה מה ניתן לעשות עם עודפים גדולים של נעלי טניס לבנות, אשר שכבו במחסני החברה. בנסימון הציע לצבוע אותן בצבעים שונים, מה שנחשב אז ליוצא דופן, שכן הטניס היה מזוהה תמיד עם הצבע הלבן. "כולם אהבו את הרעיון וכל הסחורה נמכרה במהירות", הוא נזכר.

קולקציית אביב-קיץ. יח"צ

הנעליים עצמן מיוצרות בסלובקיה ואילו והצבעים בהם הן נצבעות, מיוצרים בצרפת.

במטה החברה, במרכז פריז, נולדות הגזרות לבגדים ונופלות החלטות על צבעי הנעליים וההדפסים. כאן מתגבשות הקולקציות העתידות לעשות את דרכן לרחבי צרפת ולמדינות אחרות באירופה וארה"ב, כמו גם ליפן, אוסטרליה, אינדונזיה, דרום קוריאה, טייוואן, אפריקה, איחוד מדינות המפרץ, הפיליפינים וישראל.

החנות הראשונה של המותג נפתחה בפריז, בשנת 1987. "יש לי חזון שונה מהאחרים", אומר בנסימון. "אני לא מוכר בגדים שחורים. זה  הרי הכי קל. במקום זה, החלטתי ללכת על קשת של צבעים, מה שהפך לסמל המסחרי שלנו - שלל צבעים".

ואכן, די לראות את המגוון העצום של הצבעים של הסניקרס, כדי להבין שהמסר של החברה הוא ההפך ממונוכרומטי. החלטה נוספת שקיבל הייתה, לא לפנות לשוק הבגדים העונתיים, אלא למכור בחנות בגדים לכל העונות גם יחד.

מתוך קולקציית נעלי הטניס. יח"צ

"היו לי המון רעיונות", נזכר בנסימון, שמספר שלבסוף ההכרעה נפלה והוחלט על פתיחת חנות קונספט של לייף סטייל, בלב אזור המארה הטרנדי של פריז. בנסימון, אספן בלתי נלאה של עיצוב, נסע עד לפילדלפיה, מקום מגוריהם של  בני כת ההאמיש, ושם רכש פריטי ריהוט ייחודיים מעץ, אשר יוצרו על ידי אנשי הכת. "אהבתי את המראה הגס והכפרי של הרהיטים שלהם. הם אמנם ידועים כאנשים חביבים, אך הם אינם מרבים להתחבר עם זרים ולהפתעתי נוצרו בינינו קשרים טובים מאוד והם פתחו בפניי את בתי המלאכה שלהם והסכימו לשתף פעולה ולמכור לי פריטי ריהוט". 

כיסא בעיצוב Maison Bensimon. יח"צ

"נוודים עכשויים"

בנסימון ייבא לפריז את הרהיטים המיוחדים הללו והתגובות לא איחרו לבוא. היו שביקרו אותו על כך שהסגנון מזכיר את הסגנון הכפרי של פרובאנס, אך הוא התעקש שיש כאן ייחוד מסוג אחר, וסבר שדווקא בסביבה האורבנית של העיר הם ישתלבו היטב. וכרגיל - הוא צדק.

"אני זוכר שהתחלתי להמציא סיפורי מורשת והיסטוריה מעניינים לרהיטים שייבאתי, כדי שאנשים יוכלו להיקשר לסיפור אותו הם מספרים וכך יתחברו אליהם ביתר קלות" הוא נזכר בחיוך.

 עם שלש חנויות בפריז וחנויות נוספות בערים אחרות בצרפת, בנסימון רואה עצמו כחלוץ חנויות הקונספט, מושג אשר עד לשנות ה-80 לא היה קיים בכלל. החנויות שלו מתאפיינות במראה ה"טוטאל לוק", המאפשר לקונים לראות בצורה מחושית כיצד ניתן לשלב ריהוט עם אקססוריז. מדי פעם הוא חובר למעצבים צרפתיים לצורך שיתופי פעולה, ואלה באים בעיקר לידי ביטוי בסדרות מוגבלות של סניקרס עם הדפס מיוחד.

חנות המותג בעיר דיז'ון. יח"צ

לדבריו,  את קהל היעד שלו הוא מכנה ה"נוודים העכשוויים" - האנשים אשר נמצאים בתזוזה מתמדת ממקום למקום ובוחרים פריטי לבוש ועיצוב, אשר מתאימים לדרישותיהם העכשוויות.

בנסימון הוא מעצב בנשמתו, איש רנסנס השואב השראה ממסעותיו בעולם ומתרגם אותה לקולקציות אופנה, ריהוט ואקססוריז לבית, בסגנונו הייחודי, אולם דווקא את פרק הלימודים הפורמליים צלח בקושי.

"רציתי מאוד להיות תלמיד של פירו'צי באיטליה, אשר היה אחד המעצבים המשפיעים ביותר על עולם האופנה דאז ומי שבהחלט הקדים את זמנו בהרבה מובנים, אולם לא התקבלתי. הוא קלט שאני רואה דברים מנקודת מבט אחרת ובאותה עת זה לא התאים להשקפתו העיצובית", הוא מספר.

על אף העלבון, המשיך בנסימון לעסוק בהגשמת החלום שלו ולאחר שהסניקרס שלו הפכו ללהיט בינלאומי, הוא החליט להיכנס לתחום הנוסף שאליו יש לו תשוקה בלתי מוסברת - עולם עיצוב הבית. במסעותיו הרבים ברחבי התבל,  הרבה לחפש פריטים ייחודיים, חזר  לפריז עם השראה והחל לעצב פריטי ריהוט לבית בסגנון וינטג', הנמכרים אף הם בחניות שלו בפריז וברחבי צרפת.

מנורות Balloon , בעיצוב דן יפת. יח"צ

לפני כשמונה שנים פתח בנסימון גלריה לעיצוב באזור המארה בפריז, אשר הפכה עד מהרה לנושאת הדגל של העיצוב הצרפתי הצעיר. "חשבתי שכדאי לעשות משהו עבור הדור הצעיר של המעצבים", הוא אומר. "מאחר שאני כבר עוסק בתחום הלייף סטייל, רציתי משהו שונה, שיהיה מוקדש למעצבים החדשים. בכל שלושה חודשים מתחלפת התצוגה בגלריה וניתנת במה למעצב אחד. יש לי סטייל בלב ואני מוכיח כי אופנה היא יותר מאשר טקסטיל".