מצביעים בירושלים. הרבה עבודה סביב הקלפי | צילום: נעם רבקין פנטון

זהו זה. מחוגי השעון סיימו להסתובב ואחרי כמה חודשים של מערכת בחירות מרתקת, מפתיעה ומותחת - תושבי העיר יוצאים היום להצביע ולבחור את ראש העירייה הבא ואת חברי המועצה שישבו לצידו בחמש השנים הקרובות

אבל מה קורה מאחורי הקלעים של ההליך שלוקח לכל אחד מאיתנו לכל היותר חמש דקות של הצבעה? "ההיערכות לבחירות התחילה כבר לפני שנה בדיוני התקציב", מסביר עוזי חן, מנהל מטה הבחירות בעירייה. "העבודה הממשית החלה לפני כחצי שנה כשהקמנו את מטה הבחירות העירוני, מטה מקצועי שפועל לפי סטנדרטים של 2018 אבל בעיקר נסמך על לקחי עבר".

"להקים מפעל ליום אחד"

האתגר הגדול מבחינת מטה הבחירות העירוני הוא כח האדם. את מערך יום הבחירות יתפעלו לא פחות משלושת אלפים עובדים שיאיישו כ-850 קלפיות. בפרק זמן קצר מאוד על ראשי מטה הבחירות לקלוט, למיין ולהכשיר אלפי עובדים. "תכליתו של מטה הבחירות הוא לקיים את יום הבחירות פשוטו כמשמעו. 848 קלפיות שיפתחו במועדן, יתנהלו כסדרן, ויאפשרו לציבור לקיים את זכותו הדמוקרטית ללא הפרעה", מסביר חן.

מחצית מעובדי יום הבחירות הינם מזכירי קלפיות, הסמכות הבכירה בניהול ההצבעה, השאר הם פקידי מודיעין, סדרנים, מאבטחים, אב בית וממונים שמסייעים למזכירי הקלפיות לבצע את עבודתם

ההיררכיה ברורה: מי שאמון ואחראי על הבחירות בירושלים הוא איציק עמרני, בתפקידו הרשמי הוא מנהל הבחירות במחוז ירושלים, יחד עם סגנו יוסי חדד, תחתיהם מנהל מטה הבחירות העירוני הוא עוזי חן, מי שבמשך השנה משמש כמנהל אגף חירום וביטחון בעירייה. תחתיו משמש מזכיר העיר עידו רוזנברג, כחוט המקשר בין המועמדים והסיעות השונות המתמודדות לעירייה, למשרד הפנים, וועדת הבחירות ומטה הבחירות העירוני

מטה יום הבחירות העירוני מתחיל את עבודתו בשעות לפנות הבוקר המוקדמות, בה מחלקים בקלפיות את הפרגודים, מגשי הפתקים, תיבות ההצבעה, ציוד הרישום, ותיק העבודה של מזכיר הקלפי וצוות העובדים במקום. "זה כמו להקים מפעל ליום אחד", אומר חן.

פנס, מסמרים וסנדוויצ'ים

אז הנה כמה דברים שבטח לא ידעתם על יום הבחירות: צוות הקלפי מגיע בשעה 6:30 על מנת להכין את המקום להצבעה. כל מזכיר קלפי מקבל מזוודה, בה הוא מצוייד באביזרים שונים להם הוא עלול להצטרך במהלך שעות ההצבעה. בין היתר הוא מקבל פנס שדולק 20 שעות ברצף, על מנת להאיר את מקום ההצבעה במידה ותהיה הפסקת חשמל, ובכך לנסות למזער הפרעות להליך ההצבעה. "הפעם מזכירי הקלפיות צויידו בפנסים כדי שיוכלו להתמודד עם הפסקות חשמל. בבחירות הקודמות ולפני כן, במקום פנס מזכירי הקלפיות קיבלו ערכה של נרות. פנסים זו הברקה של שנת 2018", מספר עוזי חן.

עוד במזוודה: שקית מסמרים. לאחר סגירת הקלפי לוקח המזכיר את מגש הפתקים, הופך אותו, ונועץ בו מסמרים ארוכים, על מנת שינעצו עליהם את פתקי ההצבעה בעת ספירת הקולות

ומה בגזרת האוכל? במהלך יום הבחירות מחולקים כעשרת אלפים סנדביצ'ים לצוותי הקלפיות. בערכה האישית שמחולקת לצוותים, כל אחד מהם מקבל עוגה אישית לארוחת בוקר, מנה חמה מבושלת לארוחת צהריים, ושני סנדביצ'ים, אחד לערב ואחד ללילה.

צוות הקלפיות מורכב ממזכיר, שלושה חברי ועדת קלפי מטעם הסיעות המתמודדות למועצת העירייה, אב בית שאמון על הצד הטכני, פקיד מודיעין שמכוון את מי שמתקשה בהליך ההצבעה, משקיפים, סדרן מטעם ועדת הבחירות ומאבטח. במחצית מן הקלפיות אף ישנו מזכיר קלפי נוסף על מנת לחסוך עומס.

עד 2,000 שקל ליום עבודה

מזכיר הקלפי זוכה לשכר של 1970 שקל, קולטי הקלפיות שמקבלים בסוף היום את תיבות ההצבעה בכיכר ספרא מקבלים שכר של 1470 שקל, מהם מנוכה מס של 25%. חברי ועדות קלפי הינם עובדים מטעם הסיעות, כשהפעם, לראשונה, מהמדינה תשתתף בכיסוי שכרם. משרד הפנים הוא הגורם המממן את שכרם של צוותי יום הבחירות.

עבודתם של הצוותים מתחילה בשעה שש בבוקר ומסתיימת לא לפני השעה שלוש לפנות בוקר. בשל השכר הנאה יחסית עבור עבודה של יום אחד, על איוש המשרות ביום הבחירות מתמודדים אלפי תושבים, מתוכם ממיינים במטה הבחירות העירוני צוות של 3,000 עובדים. כל אחד מאלה עובר בחינה והכשרה ראשונית, כשמי שמקבל ציון של 80% ומעלה זוכה לעבור מיון קפדני נוסף בו מתחייבים העובדים כי הם אינם קשורים לאף מועמד או סיעה מתמודדת. "עבודת הסינון היא קפדנית ביותר, רק הטובים ביותר זוכים להתקבל. אין ספק שמי שרשום אצלנו ככזה שיש לו ניסיון ועבד במערכות בחירות קודמות, זוכה ליתרון על פני אחרים", מסביר חן.

להחיות את המתים

אם חשבתם שאת פתקי ההצבעה מספקת העירייה או משרד הפנים טעות בידכם. מסתבר שכל אחת מהסיעות המתמודדות על מועצת העירייה והמועמדים לראשות העירייה מדפיסים את פתקי ההצבעה בעצמם. כל סיעה מקבלת תדרוך ממשרד הפנים כיצד להדפיס את הפתקים באותו צבע, גופן וגודל. לפני הדפסת הפתקים, כל סיעה מקבלת אישור הדפסה בחתימת ידו של מנהל הבחירות, איציק עמרני.

כל אחד מבאי הקלפי עובר הליך של זיהוי על ידי מזכיר הקלפי. אחד האתגרים הגדולים ביותר לניהול תקין של ההצבעה הוא לזהות רמאויות. למשל: הצבעה פעם נוספת על ידי מי שכבר הצביע, התחזות, ושימוש בתעודות זהות של כאלה שכבר אינם בחיים. ספוילר: היו דברים מעולם. "ברוב המקרים מזכיר הקלפי מזהה את הבעיה במקום ובסמכותו לפסול את המעטפה הבעייתית, במידה והוא מתלבט יש צוות משפטי של ועדת הבחירות שבוחן כל מקרה לגופו".

"אני יודע שבעבר היו מקרים של חרדים בבית שמש שקיימו תחיית המתים של ממש והביאו להצבעה קולות של נפטרים. אני למעשה כבר מנהל מערכת בחירות שלישית ומעולם לא נתקלתי במקרים שכאלה", טוען חן. "יש הרבה מאוד סיפורים על התחזות ורמאויות, אני יכול לומר לך שברוב המקרים מדובר באגדות אורבניות", אומר עידו רוזנברג. "אמנם היו דברים מעולם, אבל אני מעדיף לא לתת רעיונות לאנשים".

"לפני חמש שנים קרה לי משהו משעשע", נזכר חן, "מזכירי הקלפיות מגיעים בשעה שש וחצי כדי להכין את פתקי ההצבעה ואת כל מה שצריך. הפעם הם ידווחו על הגעה באמצעות אפליקציה, אבל בפעם הקודמת זה היה דיווח באמצעות מכשיר קשר. בקיצור, הגיעה שעת פתיחת הקלפיות ובאחד מהם וידאתי אם הכל בסדר. שאלתי מזכיר קלפי מסויים 'אתה במקום?', אז פתאום אני שומע קול של ילד בוקע ממכשיר הקשר ואומר לי 'זה הבן שלו. אבא הלך לפתוח את העסק, אני מחליף אותו, הוא יבוא יותר מאוחר'. כמובן שבאותו רגע נשלח הממונה על האזור כדי לתקן את התקלה החמורה מיידית".

שעת הספירה הגדולה

לאחר ספירת הקולות בקלפי, מגשי הפתקים נארזים ונשלחים לכיכר ספרא, נקלטים על ידי מערך קולטי קלפיות שמורכב מעשרות עובדים שאמונים על אחד החלקים הכי רגישים ביום הבחירות. הקלפיות נקלטות ברחבת העירייה, ואז מועברות על סרט נע לבניין העירייה, כל אחת מהן נקלטות על ידי ברקוד, נבדקות שכל אחת מהמעטפות במקומה. מנהל הבחירות חותם בכתב ידו על כל פרוטוקול של כל קלפי, ובאותו רגע מועברות התוצאות אל מטה הבחירות המרכזי של משרד הפנים, שמפרסם אותן באופן רשמי. את התוצאות הרשמיות מפרסם משרד הפנים יממה לאחר מכן, כשנספרות המעטפות הכפולות של חיילים, אסירים, חולים בבתי חולים, ועוד.

ומה קורה במקרה של סיבוב שני? "הנחת העבודה שלנו היא שיהיה סיבוב שני", אומר חן. "בגלל שיש מירוץ צמוד ושורה של מועמדים, מבחינתנו זו אופציה ריאלית ואנחנו כבר ערוכים לכך על כל המשמעויות כוח אדם, הזמנות עבודה, לוגיסטיקה וכל מה שצריך".

מזכיר הקלפי זוכה לשכר של 1970 שקל, קולטי הקלפיות שמקבלים בסוף היום את תיבות ההצבעה בכיכר ספרא מקבלים שכר של 1470 שקל, מהם מנוכה מס של 25%

"יש הרבה מאוד סיפורים על התחזות ורמאויות, אני יכול לומר לך שברוב המקרים מדובר באגדות אורבניות. אמנם היו דברים מעולם וישנם סיפורים משעשעים למדי, אבל אני מעדיף לא לתת רעיונות לאנשים"