המכלול. צילום: mynet
מה הקשר בין השכונה הלונדונית סטמפורד היל, שוק מחנה יהודה, תנועות נוער חרדיות, שררה לאישה, עיתונאים חרדים והפילוג בסיעת יהדות התורה? מתברר שאלו רק כמה דוגמאות מתוך עשרות ערכים אנציקלופדיים שנכתבו במסגרת מרתון לכתיבת ערכים על העולם החרדי ל'המכלול' - הוויקיפדיה החרדית, שהתקיים בסוף השבוע ב'ביזמקס' - מתחם עסקים וחדשנות לחרדים בירושלים. אלא שלא מעט מושגים 'בעיתיים' פשוט נשארו בחוץ. ולא, לא מדובר רק במילים הקשורות לסקס ותועבה, אלא גם במונחים כמו המפץ הגדול (הגירסה החילונית לבריאת העולם). על ערך זה נכתב ב'מכלול' - "דרוש תיקון כבד". על התנועה הרפורמית נכתב כי היא מהווה בעיה בכל הקשור לקדושת התורה.

ערך: הפילוג החרדי

'המכלול' הוא אתר אינטרנט לאנציקלופדיה חרדית שיתופית הפועלת בשיטת 'אתרי ויקי' ומבוססת על תוכני הוויקיפדיה העברית ותוכן גולשים ייעודי. את הוויקיפדיה בגרסתה החרדית מפעיל המכון לידע ואוריינות כהלכה וקיימים בה - נכון להיום - יותר מ־152 אלף ערכים מכל תחומי החיים, שנכתבים ונערכים בצורה פתוחה ונגישה על ידי הגולשים.
במטרה להרחיב את מאגר הערכים, תוך התמקדות בערכים חדשים על העולם החרדי, נערך ביום חמישי האחרון (ליל שישי, בעגה החרדית) מרתון לכתיבת ערכים בהשתתפות עשרות כותבים, בהם אנשים ותיקים בתחום, כותבים מזדמנים ועיתונאים חרדים.

הסקס פיסטולס | צילום: שאטרסטוק

במהלך המרתון, שארך 12 שעות וכלל גם סדנת כתיבה מקצועית, נכתבו 128 ערכים חדשים המתעדים את העולם החרדי: על ההיסטוריה החרדית, ההנהגה הרוחנית והפוליטית, עולם התקשורת, הקהילות השונות, עולם התרבות החרדי וכל היבט נוסף הקשור לאורח החיים החרדי. 

טשולנט ומקלדת

כמיטב המסורת החרדית של אירועי 'ליל שישי', האירוע כלל סירי טשולנט וצלחות קוגל ודיונים פוליטיים סוערים. מטבע הדברים, השיח הבולט של הערב עסק בפילוג החרדי בעקבות הבחירות המוניציפאליות. ואכן, במסגרת המרתון כתב אחד 'המכלולאים' ערך בשם 'הפילוג בסיעת יהדות התורה 2018'.

מצעד הגאווה | צילום: יואב דודקביץ'

גם הערכים שאינם עוסקים בצורה ישירה בעולם החרדי עוברים סינון ועריכה, כדי שיותאמו למשתמשים החרדים. כך, על ערכים המהווים בעיה לגולש החרדי נכתב שם הבעיה וסיווגה - בעיה בתחום התרבות, הצניעות וכדומה. אחת הדוגמאות נוגעת לערך 'רפורמים'. כאשר מקישים אותו מתברר כי מדובר, אליבא דה עורכי 'המכלול', ב"בעיה בתחום 'קדושת התורה'". 

יוזם אתר 'המכלול', הרב יוסף קמינר: "עשרות הכותבים שהשתתפו במרתון לכתיבת ערכים ל'מכלול' ושיתפו את הידע שלהם לטובת הגולשים הוכיחו שוב את ערך השיתופיות, שבולט בציבור החרדי. בעידן של מהפכת המידע, שבו כל תחומי המידע הופכים זמינים במרחק לחיצה, 'המכלול' נותן פתרון מושלם ומנגיש את כל הידע הגלובלי בצורה נקייה וכשרה המתאימה לכל אדם חרדי".

המפץ הגדול - הדמיה | צילום: שאטרסטוק

עוד הוא מוסיף: "הקמנו את 'המכלול' בגלל שתי מטרות. הראשונה היא לתת מענה לציבור חרדי שגולש במערכות סינון כאלה ואחרות אשר חוסמות גישה לוויקיפדיה. הסיבה השנייה היא הרצון לתת לכל גולש חוויה שבעצם באה ליצוק לו תוכן על העולם החרדי, על התרבות, על המסורת ארוכת השנים ועל האמונה. אם צריך לסכם את זה במשפט - המיזם הזה בא כדי להעניק מבט מיוחד על העולם החרדי המרתק למי שמחפש להכיר אותו וללמוד עליו במבט שונה".

בעייתי? הנוסח ישונה

הנהירה לעבר עולם שבו השיתופיות מקבלת בולטות מגיעה גם למגזר החרדי. אתר המכלול הוא מחלוצי תחום שיתוף הידע במגזר החרדי. בדומה לוויקיפדיה, הקריאה, הכתיבה והעריכה נגישה לכלל הציבור, ובדומה לוויקיפדיה גם במכלול מתקיימים דיונים סביב ערכים מסוימים.

מתוקף הדברים וכדי להתאים את ערכי המכלול לציבור החרדי נעשית עבודת עריכה קפדנית שמונעת פרסום ערכים שאינם הולמים. כך למשל ערכים שנמצאים במחלוקת או כאלה שכוללים תכנים בעיתיים יוסרו בידי עורכים בכירים, וחלקם יעברו לדף שיחה בין 'מכלולאים', עד שתימצא הנוסחה המקובלת לפרסום הערך בלי להיתקל בחומות של התנגדויות פוליטיות או כשרותיות.
ערכים שנמצאים  במחלוקת או כאלה שכוללים תכנים בעיתיים יוסרו בידי עורכים בכירים. חלקם יעברו לדף שיחה בין 'מכלולאים', עד שתימצא הנוסחה המקובלת לפרסום הערך בלי להיתקל בחומות של התנגדויות פוליטיות  או כשרותיות