חדד אסחק. צילום: באדיבות המצולם

חדד אסחק, נהג מונית לפרנסתו, ירושלמי תושב שועאפט, הוא ככל הנראה נהג המונית הראשון שגם משמש כחובש מתנדב. על  גב הכסא שליד הנהג הוא מלביש את ז'קט החירום שלו מוכן לפעולה. בצל יום המתנדב הבינלאומי שחל החודש סיפר אסחק כיצד הוא מוזעק לסייע במקרי סכנה בריאותית שפונים לקבלת סיוע מהמוקד הרפואי ואיך הוא משלב בין השניים.

"ברוב המקרים זה לא בא על חשבון העבודה. לנהג מונית יש המון זמני המתנה ובמקום סתם לשבת לחכות במונית לנסיעה הבאה אז אני מנצל את היכולות שלי להציל חיים", סיפר אסחק, "לפעמים קורה שיש לי בדיוק לקוח אבל הם מקבלים בהבנה.  אני מוריד אותם לפני היעד ולא מחייב אותם על הנסיעה. היה לי פעם גם לקוח שהתעקש להמשיך איתי עד למקרה ואפילו שילם את המונה. בסוף אני לא יוצא נפסד. על כל נסיעה שאני מפסיד אלוהים מפצה אותי בשתי נסיעות".

אסחק לא מסתפק בזה  הוא גם עושה משמרות כנהג אמבולנס בהתנדבות פעמיים בשבוע ובסופי שבוע משמש כחובש על תקן של 'גוי של שבת', שכן 'איחוד הצלה' הוא ארגון חרדי. את המשמרות האלה הוא מבצע על קטנוע של הארגון.

לפני מספר שבועות אף סייע להשיב לארגון אופניים חשמליות יקרות ערך שעליהם ציוד רפואי בשווי אלפי שקלים נוספים. "יש סימטאות, רחובות צרים ומדרחובים עם מדרגות שאפילו עם אופנוע הם לא נגישים" הסביר.

איך המשפחה והחברים מקבלים את ההתנדבות שלך הלא שגרתית שלך במיוחד כשמדובר בארגון יהודי חרדי?
"מי שהכי היה בעדי ועודד אותי מהתחלה זו היתה אשתי. בהתחלה אולי קצת הרימו גבה, אבל עכשיו לא רק שבסביבה הקרובה מתגאים בי - הצלחתי אפילו לשכנע שני חברים טובים שלי להצטרף לארגון. אחד כבר התחיל השבוע את הקורס להכשרת חובשים והשני מתעניין מאוד ויעבור בקרוב גם כן קורס.

"זה ארגון יהודי חרדי אבל אנחנו משרתים את כולם - ערבים ויהודים ביום ובלילה. כך שזה משרת בסוף גם את האוכלוסייה שלנו וטוב שיהיו עוד ועוד מתנדבים גם אצלנו. צריך להגדיל לזה את המודעות והחשיבות".