הפייטן והחזן רבי מאיר אלעזר עטיה הלך בסוף השבוע שעבר לעולמו. עטיה שימש במשך עשרות שנים כראש כולל בישיבת "אור יוסף" בחדרה, ותרם תרומה ניכרת להנחלת מסורות ופיוטי יהדות מרוקו לדורות הבאים. עטיה ז"ל גם היה יו"ר ש"ס הראשון בחדרה, וכיהן כסגן ראש העירייה מטעמה בתקופת כהונתו של ראש העירייה, נחמיה להב לפני מספר שנים עבר החזן לירושלים לשכונת הר חומה.

הרב מאיר אלעזר עטיה ז"ל. מורה דרך בתחום השירה והפיוט

יו"ר תנועת ש"ס בעיר, בועז ביטון, הספיד את הרב ואמר השבוע, כי "עם צאת השבת קיבלנו את הבשורה הקשה על פטירתו של נעים זמירות ישראל, רבי מאיר אלעזר עטיה, שבצד גדולתו בתורה היה מורה דרך בתחום השירה והפיוט, וחינך דורות של פייטנים ברחבי הארץ. הוא היה מחיה מורשת יהדות מרוקו ו'שירת הבקשות'. יהדות מרוקו תחסר את אחד מאבני היסוד שלה בדורות האחרונים".

הרב עטיה, 70, תושב גבעת אולגה, נולד בעיר רבאט שבמרוקו, וכבר מילדותו ניכר כישרונו לחזנות. "הוא נקשר בנימי נפשו למנהגי עדתו, אימצם והנחילם לדורות הבאים", סיפרו בני משפחתו.

הבן אשריאל עטיה: "אבא יצא מהקואליציה בגלל הכוונה לפתוח את הקניון בשבת. הופעלו עליו לחצים שיישאר, אבל הוא לא היה מסוגל לפעול נגד אמונתו".

את טעמי השירה למד בעיקר אצל המומחה ברזי שירה זו, הרב שלום אלבז, רבה לשעבר של חדרה. הרב עטיה חיבר גם ספרים וחוברות רבות בנושא הפיוטים, והקליט לראשונה את כל "שירי הבקשות" של יהדות מרוקו, ואף הוציא לאור סידור לכל ימות השנה, על פי מסורת יהדות מרוקו.

מלבד ספרי פיוטים, חיבר הרב עטיה פירושים על ספריו של רבי אליעזר דה אבילה, פירסם ספר מנהגים ששמו "משולחן אבותינו", ואת הספר "אל מעיין העדן", על הרב עמרם בן דיוואן. על פועלו הרב בתחום תיעוד והנחלה של מנהגי מרוקו זכה בפרסים, שאחד מהם ניתן לו על ידי מלך מרוקו, מוחמד החמישי.

עם זאת, הרב עטיה זכור גם מתחום אחר. בנו אשריאל עטיה מספר: "אבא יצא מהקואליציה בגלל הכוונה לפתוח את הקניון בשבת. הופעלו עליו לחצים שיישאר, שתימצא פשרה שרק בתי הקולנוע ייפתחו, אבל הוא לא היה מסוגל לפעול נגד אמונתו ולא רצה חילול שבת. כחבר מועצה וכסגן ראש העירייה הוא בחר לעמוד בראש מחלקת התרבות התורנית, כי שם היה העניין הגדול שלו, ואכן כל שבועיים היו יוצאים לאור ביוזמתו, מטעם עיריית חדרה, ספר, חוברת, או עלון מזמורים, תפילות ופיוט. אבא גם הקים את 'חברת הבקשות' — חברותא גדולה של פייטנים, שהיו מתקבצים בבית כנסת 'שושנים לדוד' באולגה, כל יום שישי בשתיים בלילה, ומכניסים חיים במורשת העתיקה".

הרב עטיה הותיר אחריו אשה, שבעה ילדים ו-30 נכדים.