ואדי עין כרם. צילום: אדווה חולי

ואדי עין כרם

"הטוסקנה של ירושלים": יער עין כרם שוכן למרגלות הר אורה שבהרי יהודה. עין כרם הוא כפר קטנטן שביום שבת שוקק חיים ופוקדים אותו מאות מטיילים ותושבים.

סמוך למעיין מרים, ישנה טרסה המשקיפה על הוואדי ומשם תוכלו לראות גם את בית החולים עין כרם, מוצא, מבשרת ציון והקסטל.

מצד שמאל תוכלו לצפות על כנסיית הביקור אליה מגיעים אלפי תיירים מידי שנה. על פי  האמונה הנוצרית, חייליו של הורדוס ציוו להרוג את כל הילדים מתחת לגיל שנתיים שנולדו בבית לחם ובסביבתה, בכנסייה ניצבת האבן שהסתירה את אלישבע ואת יוחנן התינוק. בטיול בוואדי תוכלו לראות שרידי חקלאות עתיקה, מדרגות וגדרות אבן המונעים סחף.

ואדי עין כרם. צילום: אדווה חולי

איך מגיעים? מהטרסה ליד מעיין מרים תוכלו לרדת עם השביל. אחרי 5 דקות תגיעו לוואדי. במסלול ישנו מספר פינות מוצלות בהם תוכלו לפתוח מחצלת ולהכין קפה.

אורכו של המסלול הוא כשעה בו תרדו עד לכיכר כרם (תוכלו לצפות בו במהלך המסלול במספר תצפיות), לאחר מכן תאלצו לחזור חזרה מאחר והמסלול אינו מעגלי.

במידה ויש לכם שני רכבים מומלץ לחנות רכב אחד בסוף המסלול – סמוך לצומת כרם, או לחלופין להמשיך את הטיול עד למאגר בית זית (פנייה ימינה כ-100 מטר לאחר הכיכר בכביש 395). יש לקחת בחשבון שהמסלול יתארך לכ-3 שעות.

עין מסילה 

המעיין הקטן נמצא סמוך לתחנת הדלת שער הגיא ומצפה שער הגיא וממוקם באחד מהיערות היפים ביותר בישראל.

איך מגיעים?

לבאים מירושלים, יש להיכנס לתחנת הדלת שער הגיא ולצאת ממנו לכיוון כביש 38 לשורש. לבאים מכיוון תל אביב, יש לפנות לתחנת הדלק שורש.

עין מסילה. צילום: אלדר עזר

פנו בפנייה הראשונה ימינה ואחרי כ-200 מטר תראו את המעיין, תוכלו לחנות בחנייה הנמצאת מצד שמאל.

אם נמשיך מעט בדרך בורמה נגיע לחניון בו נראה את הבאר המקורית מימין, וחניון יפה משמאל.

לכתבות נוספות בנושא
• במיוחד לחג סוכות: חמשת המעיינות הכי קרובים לירושלים
• מתחת לאף: טיול במקומות הסודיים שרק הירושלמים מכירים

בית הקשתות 

בית הקשתות. נעמי בן שושן

לא הרחק מעין מסילה נמצא גם מעיין בית הקשתות הנמצא סמוך ליישוב חורון.

בית הקשתות הינו בית מרחץ רומי עתיק בנוי קשתות אבן, מהמאה השלישית לספירה. גודלה של הבריכה 3X5 מטרים. מסביבו תוכלו לפתוח מחצלת ופק"ל קפה.

איך מגיעים?

לבאים מירושלים יורדים במחלף לטרון ופונים ימינה לכביש 3. בכיכר המשיכו ישר. לאחר מכן, מצד ימין יהיה שביל עפר, פנו והמשיכו ישר. מצד ימין שלכם יהיה מאגר מים, כאשר תגיעו לצומת פנו ימינה והמשיכו ישר עד שתגיעו לחניה מצד שמאל שלכם. תוכלו לחנות גם בהמשך אמנם בחלק מהכביש ישנם בורות. אחרי שחניתם המשיכו ישר ופנו שמאלה, כ-200 לאחר מכן תגיעו לבית הקשתות.

בית הקשתות. צילום: אדווה חולי

**יש לציין כי אחרי הגשם הראשון ייתכנו יותר מים במעניינות. כרגע אין מים במעיינות הנ''ל