צילום: מתוך הסרט ״מרגע לרגע״

"9 פעמים הייתי קרוב מדי לפיגוע, לפחות נכון לעכשיו" – זהו אחד המשפטים המפורסמים ביותר בשיר 'מספרים' של להקת 'הדג נחש', משפט שירושלמים רבים - לצערנו מזדהים איתו. טל ניניו (27), ירושלמי שמסיים בימים אלו את שנתו החמישית והאחרונה בבית הספר לקולנוע וטלוויזיה סם שפיגל, בחר להקדיש את סרט הגמר שלו, לסיפורם של אותם אנשים, שהיו ׳קרובים מדי׳ לפיגועים, אותם עדי ראיה שראו, שמעו ולא נפגעו פיזית - אך החלו בהתמודדות עצמית להמשיך עם חייהם. 

בשלהי 2015 ולאורך שנת 2016, בעיצומם של לימודיו של ניניו ב׳סם שפיגל׳ פרצו אירועי גל הטרור הפלסטיני שזכו לשלל הכינויים "האינתיפאדה השלישית", "אינתיפאדת היחידים", "אינתיפאדת הבודדים", "אינתיפאדת הסכינים". בדיוק בתקופה הזו, היה צריך ניניו כבר להתחיל חשוב על סרט הגמר שלו שיחתום את 5 שנות לימודיו.

איך עלה הרעיון לתסריט?

״הרעיון לסרט עלה מתוך סיפור קצר שכתבתי לפני כמה שנים וכאשר התחילה אינתיפאדת היחידים חזרתי אליו והחלטתי לבדוק האם נכון לפתח אותו לתסריט״.

אז האינתיפאדה היתה גורם מרכזי בהחלטה שלך ללכת על סרט מסוג זה? 

״בהחלט היתה גורם משפיע. היא הציפה בי המון תחושה של תסכול מהמצב והזכירה לי את האינתיפאדה הקודמת בה גדלתי״. 

חייל קרבי אבל בסופו של דבר - בן אדם. צילום: מתוך הסרט ״מרגע לרגע״

לצורך הכנת הסרט שוחח נינו על חיילים ואזרחים שעברו טראומה מפיגועי דקירה להם היו עדים. בנוסף לכך הוא שוחח עם פסיכולוג על דרכי ההתמודדות עם אירוע שכזה (בריחה, קיפאון במקום או תגובה) ועל ההתמודדות הקשה בימים שלאחר הפיגוע. "אנשים שחוו פיגועי דקירה הפתיעו אותי בכך שאמרו שישר המשיכו לשגרה, לדוגמא מוכרת בחנות שהיתה בדרכה לעבודה פשוט המשיכה לעבודה ואת היום הרגיל וניסתה לא לייחס חשיבות לאירוע", הסביר ניניו והוסיף כי בהמשך אותם עדים חווים רגשות לא פשוטים: "כולם בסופו של דבר חוו רגשות קשים שחלחלו בהמשך כמו התקפי חרדה. תהליך ההתמודדות הקשה מובא ממבטו של החייל רגע אחר רגע באותו סוף השבוע בסרט, ומכאן שמו", אמר.

מרגע המחשבה על הרעיון - כמה זמן לקחה לך להביא אותו לידי תסריט מוגמר? 

״הכתיבה והעיבוד של התסריט לקחו בערך 10 חודשים, לתסריט היו דראפטים ארוכים יותר ובסוף החלטתי לצמצם אותו למינימום ההכרחי שהתאים יותר לפורמט של סרט קצר״.טל ניניו (מימין) במהלך צילומי הסרט. צילום: יוסי צבקר

עלותו של הסרט עומדת על כ- 50 אלף שקלים. את התקציב השיג ניניו ממענק הפקה של בית הספר, מגיוס המונים בהד סטארט, מהקרן לירושלים ומכסף שהשקיע בעצמו בפרוייקט. 

״הצילומים עצמם ארכו חמישה ימים, הם היו ארוכים ומורכבים אבל עברו חלק. היו לנו המון חששות מלצלם פיגוע במקום כל כך מרכזי (המנהרה שמחברת בין התחנה המרכזית לבניני האומה) ובתקופה כל כך רגישה, אבל הודות להירתמות עיריית ירושלים וכוחות הביטחון וכמובן אנשי הצוות, חברים ומשפחה הצלחנו לעשות את זה, גם בהפקה דלת תקציב של סטודנטים״. 
ניניו ציין כי צילום הסרט בעיר הקודש סייע לו להעביר את ההוויה של ירושלים בשבת כפי שהוא מכיר מניסיון - בה העסקים נסגרים, שקט שורר בעיר וישנה חלה בארוחת השבת. "האווירה הזאת תרמה לחשבון הנפש של החייל בסרט והיא חלק חשוב ממנו".

אילו תגובות קיבלת על הסרט עד עכשיו? 

״התגובות חיוביות ומאד מרגשות. נדמה שהוא מצליח לעורר רגשות חזקים והזדהות. מאוד חששתי שאנשים לא יבינו כיוון שהסרט לא מנסה להיצמד לסיפור ולבנות נרטיב דרמטי קלאסי אלא פשוט ללוות את החייל הזה דרך החוויה הקשה הזאת במהלך סופשבוע בבית, 'מרגע לרגע' בתוך רכבת הרים אמוציונלית בתהליך התמודדות עם טראומה״.  


הסרט הוקרן עד כה פעמיים בסינמטק ירושלים ובנובמבר הקרוב (24.11) יוקרן בסינמטק תל אביב, יחד עם שאר סרטי הגמר של המחזור. ״שלחתי את הסרט לפסטיבלים ואני מקווה שיתקבל כדי שקהל נוסף יראה אותו״, מסכם ניניו.

מתוך הסרט: ״מרגע לרגע״

״מרגע לרגע״ - תסריט ובימוי: טל ניניו, הפקה: אמרי דקל-קדוש, צילום: גל רומבק, עריכה: נבו שיראזי, ע. במאי: אוריה הרץ