דריינוף ווקנין. צילום: דניאל בר דוד
שני נכי צה"ל, אביחי דריינוף הירושלמי וישראל וקנין, שנפצעו בנפרד במהלך שירותם הקרבי בצה"ל והכירו במסע של ארגון נכי צה"ל להודו, פתחו חברה לבניית אתרי אינטרנט. החזון החברתי שלהם הוא העסקת בעלי מוגבלות בלבד. במיזם, שהחל לפעול לפני כשנה, מועסקים כיום שישה עובדים קבועים במשרה מלאה ועוד 15 עובדים כמיקור חוץ, כולם בעלי מוגבלות. עכשיו הם מחפשים משרדים מונגשים בעיר להרחבת העסק. החזון שלהם הוא להעסיק בתוך שנתיים כ־200 עובדים, חלקם העיקרי כמיקור חוץ.

העסק החברתי הזה נקרא 'אופטימיסטי' והוא עובד במישור הארצי עם עסקים רבים מאזור המרכז. יש להם כבר מספר לקוחות בעיר, כגון מספרת 'קווים' ו'מיסטר אלקטריק'. דריינוף: "מעבר לכל החזון והכוונות הטובות, אנחנו גם עסק עצמאי ורווחי שאינו תלוי ואינו נתמך בידי שום ארגון. מראש החלטנו ללכת על הכיוון העסקי־מסחרי ולא להקים עוד עמותה. הכוונה שלנו היא לשים את האנשים בעלי המוגבלות בצד הנותן ולא בצד המקבל".

דריינוף נפגע במהלך עופרת יצוקה ואילו וקנין נפגע באיו"ש. העסק שהקימו נותן מגוון שירותים תחת קורת גג אחת. העובדים ב'אופטימיסטי' זוכים לעבור הכשרות והשתלמויות מקצועיות. בין השירותים שהחברה מעניקה אפשר לציין גם עיצוב גרפי, בניית דפי נחיתה, ייזום קמפיינים שיווקיים וניהול אתרים.

דריינוף: "אנחנו פועלים ליצור מקומות תעסוקה לאנשים עם מוגבלות שרוצים להשתלב בשוק העבודה. החברה שלנו מתאימה להם את המרחב ונותנת להם את הכלים המקצועיים להצלחה. המטרה היא לאפשר להם להפיק תוצרים איכותיים, לתת שירות מקצועי לעסקים ולקבל תגמול הולם".