סמ"ר דב שישפוריט. צילום: דובר צה"ל

הצנחן הירושלמי סגר מעגל: תרגיל צבאי גדול התרחש לאחרונה באירופה, בהשתתפות לוחמים מחטיבת הצנחנים של צה"ל ולוחמים מצבאות ארה"ב, בריטניה, ספרד, איטליה, פולין, פורטוגל ועוד. זו היתה הפעם הראשונה שצה״ל לוקח חלק בתרגיל בינלאומי של הפיקוד האירופאי של ארה״ב אשר מתקיים בחו״ל, ובתוך כך, ככל הנראה גם הפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השניה בה צונחים חיילים משמי פולין, ובטוח פעם ראשונה עבור החיילים הישראלים. סמ"ר דב שישפורטיש, לוחם בפלס"ר צנחנים משכונת פסגת זאב, השתתף בצניחה ההיסטורית. רגע אחרי שחזר לארץ שוחחנו איתו על החוויה.

סמ"ר דב שישפוריט. צילום: דובר צה"ל

תרגיל הסוויפט ריספונס. צילום: דובר צה"ל

איך זה לצנוח במקום כל כך טעון?
"בשביל צה"ל זה היה מאוד מרגש, כי מאז מלחמת העולם השניה, מאז שחנה סנש צנחה, לא צנחו באדמה הזאת לוחמים יהודים, ישראלים, ועכשיו סגרנו סוג של מעגל עם הצניחה שם. בשבילי זה היה זכות גדולה וחוויה חד פעמית וברוך השם שזכינו. כל הזמן דיברו איתנו על זה שבסוף אנחנו מסמלים פה הרבה יותר מתרגיל מקצועי, אלא מאוד סמלי, ועוד בתקופה של שבעים שנה למדינה. עשינו גם סיור מקדים ב'יד ושם' כדי להתחבר יותר לערכיות של התרגיל הזה, והיה בתכנון גם לבקר גם במחנה השמדה בפולין, אבל בסוף בגלל בעיה בלוח זמנים זה לא קרה".

איך זה להתאמן עם חיילים מצבאות אחרים?
"אנחנו ספציפית היינו הרבה עם איטלקים, אמריקאים וספרדים. כולם ישנו בהאנגר גדול כזה, ממש מעורבבים כמה מאות, ישראלים בפינה אחת, איטלקים בפינה אחרת ואמריקאים בפינה אחרת וכן הלאה, אבל היה הרבה ממשק וכולם דיברו כל הזמן עם כולם. היו חבר'ה שהחליפו פרטים עם חיילים ממדינות אחרות, לי לא יצא, אבל הכרתי שם בחור עם סיפור מאוד מעניין; הוא היה חייל בצה"ל, היגר לארה"ב ועכשיו הוא חייל בצבא האמריקאי".

צילום: דובר צה"לצילום: דובר צה"ל

סמ"ר דב שישפוריט. צילום: דובר צה"ל

התרגיל היה מוצלח בסופו של דבר?
"היתה משימה ועמדנו בה בצורה מאוד מוצלחת, כל אחד הלך על הסטריפ שלו ובסוף עמדנו בזמנים וביעדים והכל עבד חלק".

סמ"ר דב שישפוריט. צילום: דובר צה"ל

היו עוד אירועים מרגשים חוץ מהצניחה ההיסטורית?
"היה לנו שני טקסים שעשינו יחד עם הצבא האמריקאי. בראשון החלפנו כנפי צניחה עם החיילים האמריקאים באמצע התרגיל. כשנגמר התרגיל ערכנו טקס שבו המפקדים החליפו דגלים והחיילים הפשוטים החליפו את ה'פאטצ'ים' שעל הכותפות. לנו היה מגן דוד ולהם היה דגל ארה"ב.

צילום: דובר צה"ל

צילום: דובר צה"ל

"בתום הטקס השני, רגע לפני הקיפול, התחלנו באופן ספונטני לשיר את התקווה לזכר הנספים השואה. זה היה ממש יערות פולין, איפה שזה קרה. כל הקצינים והנגדים הצדיעו וגם האמריקאים הצדיעו, זה היה רגע מרגש מאוד".