נטלי שוקרון וסבתה ריינה אביטבול. צילום: באדיבות המשפחה

ריינה אביטבול תחגוג עוד חודשיים 90 אך זה לא מפריע לה להמשיך ולהתנדב בבית החולים שערי צדק במשך 16 שנה. אתמול (א') בטקס מיוחד 'מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" היא קיבלה אות הצטיינות על עשייה התנדבותית רבת שנים, במסירות ובנתינה רבה, תוך שהיא מהווה דוגמא לכוחם של מתנדבים בגיל השלישי.

אביטבול עלתה ארצה ממרוקו ב-1968 עם בעלה ועשרת ילדיה וכיום מתגוררת בקרית מנחם. לאחר שנפטר בעלה ב-2002, הציע לה אחד הרופאים להגיע ולהתנדב בבית החולים. אביטבול לא היססה והתייצבה מידי יום במוסד הרפואי כשהיא עושה את דרכה מביתה בקרית מנחם באמצעות שני אוטובוסים ורכבת.

"הייתי הולכת להתנדב כאילו אני מרוויחה מיליונים, כי אני מדברת עם אנשים ולא נשארת בבית לבד בין ארבע קירות. הרופא אמר לי 'את יותר צעירה ככה, את עושה שירות לאומי'", הסבירה למיינט ירושלים.

אביטבול. 16 שנה של שירות לאומי. צילום: באדיבות המשפחה

תחילה היא התנדבה יום יום במחלקה האונקולוגית אמבולטורית, משם למחקת נשים ואורטופדיה ואף במחלקת השהייה של חדר המיון וסייעה במתן עזרה לחולים, חלוקת אוכל, תרגום, עידוד ותמיכה לחולים השוהים במחלקה הפנימית. כיום היא מתנדבת בבית המרקחת של ביה"ח.

מתוך 16 שנה בהם התנדבת זכור לך סיפור מיוחד?
"יום אחד הגיעה בחורה ערבייה שחלתה בסרטן וטיפלתי בה. היא אמרה שהיא רוצה למות ואמרתי לה להפסיק לדבר בצורה הזו. מצאתי מיטה פנויה, הבאתי לה כרית מחדר מיון וכוס חלב חם. היא היתה שמחה מאוד. כשסיימתי לחלק אוכל, חילקתי לה גם כוס מרק ירקות והיתה מאוד שמחה. כשהלכתי הביתה היא שאלה 'איך יהודיה מטפלת בערבייה?', אמרתי לה 'את יודעת כולם בני אדם. ולנו יש רחמנות על כל אחד, אם אדם חולה צריך לטפל בו לא משנה מה הדת שלו'".

כיום יש לאביטבול 42 נכדים ו-16 נינים. "סבתא שלי אישה גדולה מהחיים. היא בעלת תעצומות נפש אדירות, בחייה היא איבדה שלושה מילדיה ואת בעלה ולמרות זאת ממשיכה לקום כל יום עם חיוך ומטרה. הסוד של ההצלחה שלה זה בנתינה היא מודל לחיקוי בשבילי", סיפר עליה הנכד אורן אביטבול. באירוע אתמול נכחו רבים מבני משפחתה.

אורן וסבתו. צילום: באדיבות המשפחה

"מגן שר הבריאות למתנדבים מצטיינים" נועד להעלות על נס מעשי התנדבות של יחיד/ה או קבוצה, מבוגרים  ובני נוער, אשר במסירותם ודבקותם במשימה שנטלו על עצמם, יש כדי לשמש אות ומופת לרבים. כמו כן, זוהי דרך נוספת לבטא את הוקרת המשרד ולעודד את פעילותם החשובה של המתנדבים וארגוניהם בתחום הבריאות. המגן הוענק למתנדבים בודדים או קבוצות מתנדבים שהצטיינו בתחום בו פעלו או שפעילותם יוצאת הדופן תרמה תרומה מיוחדת לקידום הבריאות ובריאות הציבור בישראל.