״המוזיקה הצילה לי את החיים״ ג׳ק שור. צילום: רועי אלמן
את הדרך לסטודיו של ג׳ק שור, רק בן 17, אנחנו עושים בהליכה דרך הסמטאות של הרובע היהודי. הסטודיו הוא בעצם החדר של ג׳ק אותו הוא חולק עם אחיו הקטן יוסף. החדר עמוס בציוד אלקטרוני ומוזיקלי עם מיקרופון ואורגן לצד מערכת תופים. האווירה כאן שוברת לגמרי את התחושה ההיסטורית והדתית הכל כך מוכרת של העיר העתיקה. 
בזמן שממש מחוץ לחלון שלו, אלפים נוהרים לכותל המערבי מדי יום, ג׳ק מייצר את הטרק שינגן במועדון הבא שאליו יגיע. הוא מפיק מוזיקלי ודיג׳יי שלימד עצמו את התחום - שכל כך רחוק מהעולם שבו הוא גדל.

לימודי תורה ביום, מוזיקה אלקטרונית בלילה

עד לפני שנתיים, החברים היו בכלל קוראים לו יעקב, והוא למד במסגרת חרדית נוקשה. הדיסלקציה וה- ADD מהם הוא סבל בבית הספר, לא הקלו עליו והוא עבר לפחות 4 מסגרות לימוד רק בתקופת התיכון, עד שהגיע לפרויקט היל״ה. עם הלימודים במסגרות הפתוחות, ג׳ק התחיל להיפתח לעולמות נוספים חוץ מהעולם החרדי. בימים אלה הוא מסיים 12 שנות לימוד באופן רשמי ועדיין אין לו בגרות. ״גם לא תהיה לי״, הוא אומר.

למה? ״אנשים שואלים אותי למה וכל מה שאני יכול להגיד להם זה שלא משנה כמה ניסיתי, בגלל הקשיים שלי לא הצלחתי. למשל, לבגרות במתמטיקה למדתי חצי שנה עם המורה הפרטי שלי ובסוף קיבלתי 5״. חמש? ״כן, פשוט 5 מתוך 100. אתה בטח חושב שאני לא יכול, אז לא, ברור שזה אפשרי אבל השאלה אם שווה לסבול כל כך בשביל לקבל את זה? לדעתי לא ואני צריך להשקיע את הזמן הזה במה שאני באמת טוב בו ובמה שעושה לי טוב - המוזיקה, למרות שכולם היו נגד העובדה שאני בוחר לוותר על הבגרות״.

החדר של ג׳ק בלב הרובע היהודי. צילום: רועי אלמן

״אני ידעתי מה הכי טוב לעצמי. תמיד כל העולם ירצה להגיד לך לא ללכת נגד מה שכולם עושים, אלא ללכת על פי הנורמה. אבל אני בחרתי בדרך שעושה לי טוב ובדרך שידעתי שאני הולך להצליח בה״.

אז איך נכנסת לעולם המוזיקה? ״תמיד אהבתי מוזיקה אבל לאו דווקא מוזיקה אלקטרונית. זה היה ביום העצמאות של 2015, הייתי משועמם וביקשתי מאבא שלי להתקין לי על המחשב המשפחתי את Garage Band, שזו תוכנה לעריכה מוזיקלית. התחלתי לשחק איתה ועל היום הראשון כבר הבנתי איך זה עובד. 4 שעות אחרי שפתחתי את התוכנה בפעם ראשונה, כבר הכנתי את הטרק הראשון שלי״.

מאותו רגע, כל יום שג׳ק היה חוזר הביתה לאחר שעות של לימודי תורה בישיבה, התוכנה הזו והמוזיקה - הפכו להיות החברים החדשים שלו בחיים. ״התחלתי ליצור עוד ועוד אהבתי את זה יותר ויותר, ובשלב מסוים הבנתי שזה מה שאני באמת רוצה לעשות. מה שמדהים זה שאני בן אדם של חוסר ריכוז, ופתאום במוזיקה אשכרה אני מסוגל לשבת 8 שעות ולהתרכז במשהו ועוד כל כך להנות מזה״.


״בחרתי בדרך שעושה לי טוב״. ג׳ק שור. צילום: רועי אלמן

״הייתי צריך לשכנע את ההורים להקשיב למוזיקה שלי״

הלימודים האקסטרניים פינו לג׳ק יותר בזמן בחיים, מה שגרם לו לקחת את המוזיקה בצורה יותר רצינית. ״בניתי מיני סטודיו, קניתי לעצמי מחשב ומסך״. כאן, כבר מבין ג׳ק שזה החלום האמיתי שלו. ״אמרתי להורים שלי שאני רוצה להיות די ג׳י גדול. הם לא האמינו לי ולא לקחו אותי ברצינות״.

למה? ״אני מאמין שהקטע של הדת היה חלק מזה. די ג׳יי ודת זה שני עולמות שונים. אתה יודע, מועדונים, חיי לילה עם דגש על לילות שישי, זה לא בדיוק העולם שהורים חרדים היו רוצה שהבן שלהם ייכנס אליו. אבל באותו זמן אני חייב להגיד שהם לא ניסו להוריד אותי מזה ואפילו עודדו אותי להמשיך. לפעמים הייתי צריך להתחנן בפניהם שיבואו לחדר שלי בשביל להקשיב למוזיקה שאני יוצר. הם היו מהנהנים, אומרים ׳יפה מאוד׳ אבל זה לא היה נראה שכל כך אכפת להם. כשאתה מסיים שיר אתה ממש מתלהב, כל מה שאתה רוצה זה שמישהו יקשיב למה שיצרת ויגיד שזה יפה, זה היה מאוד חסר לי״.

צילום: רועי אלמן

ֿוהיום? ״אחרי שהם הבינו שאני רציני ובאמת רוצה שזה יהיה העתיד שלי ושהמוזיקה שלי נשמעת טוב - מאז הם לא מפסיקים לדבר עלי, פשוט מספרים לכולם, לאורחים שמגיעים אלינו, לאנשים שעובדים איתם ולחברים. אני מאוד מעריך אותם על זה״.

השיא הגיע כשאמא של ג׳ק, מפיקה ובמאית בחברת ״Jerusalem U״, החליטה שהיא מזמינה ממנו מוזיקה לאחד מהסרטים החדשים שלהם, על מירוץ ג׳ירו דה איטליה שהתקיים בירושלים.

וחוץ מלשמוע את המוזיקה שלך בבית, אתה חושב שהם יבואו לראות אותך מופיע פעם? ״בוא נגיד שלמועדונים אני פחות צופה שהם יבואו אבל אם זה יהיה איזה רייב או הופעה גדולה אני מאמין שהם יהיו שם״.

אחד מהשירים של ג׳ק, מתוך ערוץ היוטיוב הרשמי:״פשוט רוצה לראות אנשים שמחים ונהנים״

אז מה בעצם המוזיקה שאתה יוצר? ״אני לא אוהב להגיד שאני עושה סגנון אחד, אני מייצר הכל - ממוזיקה מאוד שקטה, קלאסית ורגשית ועד למוזיקת מועדונים יותר קצבית. זה תלוי בהרגשה שאני שאני קם איתה, היא זו שמובילה אותי לסגנון היצירה באותו יום״.

ממי אתה שואב השראה? ״Avichii היה אמן שהשפיע עלי הרבה. לפני חודשיים הוא מת והיה לי מאוד קשה עם זה. גם מ - Kygo אני מושפע, הוא מצליח לשלב במוזיקה שלו עולמות של רגש ומוזיקה אלקטרונית עם מלודיות מדהימות שנכנסות ונתקעות לך במוח, כאלו שאתה תמיד תזכור לנצח, זה פשוט נותן לי השראה. המוזיקה שלו זה משהו אחר״.

מתוך עמוד האינסטגרם הרשמי של ג׳ק:

אז איפה אפשר לראות אותך מופיע? ״כרגע כבר הספקתי להופיע בכמה מקומות, ואני מקווה שהפעם הבאה תגיע ממש בקרוב״. בינתיים, אתם יכולים לעקוב אחרי ג׳ק ברשתות החברתיות שהוא מתחזק כמו כל מוזיקאי מצליח, וכך תוכלו לדעת מתי ההופעה הבאה שלו. איפה אפשר לשמוע את המוזיקה שלך ביום יום? ״אני פעיל בכל הפלטפורמות המוזיקליות - יוטיוב, סאונדקלאוד, ספוטיפי, אפל מיוזיק וכו׳״.

• לערוץ היוטיוב הרשמי של ג׳ק שור

מה החלום ומה המטרה שלך? ״לחיות מהמוזיקה, להגיע לבמות הגדולות ולפסטיבלים. לגרום למלא אנשים להתרגש ולהנות מהמוזיקה שלי ובעיקר לעשות אנשים שמחים. תמיד אהבתי תשומת לב, תמיד אהבתי להיות על הבמה וממנה לראות אנשים רוקדים ונהנים ממה שאני עושה, זה מדהים. אני לא רוצה להיות עוד די ג׳יי רגיל, אני רוצה ליצר משהו חדש, משהו שלא שמעו, שיהיה אחר וזה מה שאני עושה״.

ביום ראשון הקרוב הוא ימריא לקנדה לחודשיים להדריך במחנה קיץ, ויעביר לחניכים קורס מיוחד במוזיקה אלקטרונית. רגע לפני הטיסה הזמינו אותו ברגע האחרון לתקלט בעוד מסיבה. ובינתיים, עד שהוא יעלה על הבמות הגדולות, פעם הבאה שאתם בדרך לכותל, נסו להקשיב היטב, אולי תשמעו מאחד החלונות ברובע היהודי, את הביטים של היצירה הבאה של ג׳ק שור.