אסנת לוי. צילום: דובר צה"ל

אחרי 16 שבועות הכשרה שכללו תרגולי הפגזות, מארבים, הסתערויות עם טנקי המרכבה ופיקוד על חיילים, תהפכו הערב (ה') אסנת לוי הירושלמית לאחת מבין ארבע הנשים שהוסמכו לראשונות בהיסטוריה של צה"ל כמפקדות טנקים.

אסנת החלה את דרכה בגדוד קרק"ל. כשהתחילו המיונים היא סיפרה: "לא הייתי בטוחה אם אני רוצה או לא. עכשיו אחרי כל הרבה זמן עם הטנקים הבנתי שזה הכי מתאים לי".

אימוני שיריון. צילום: דובר צה"ל

סבא של אסנת היה שריונר בחטיבה 7, בזמן הקמת המדינה והוא זה שהגיע עמה לטקס אתמול. "אני באמת חושבת שזכיתי בשרות משמעותי ומעניין שלא כל אחד זוכה בו. אני לא מכירה הרבה בנות שזכו לעשות הכשרה של ח"יר ושריון בשרות אחד, וכל כך הרבה הסמכות כמו שהספקתי לעבור."

"כולנו סיימנו את ההכשרה בדיוק כמו כל הלוחמים האחרים, עם אותו צורך מקצועי ורף, הצלחתי לעשות את אותו הדבר כמו כל שאר הלוחמים, ואני מצהפה שעוד בנות יעשו את אותו הדבר ושעוד בנות יגיעו לקורס".

לוי רואה בתפקיד זה "משמעות רבה כמו כל תפקיד בצה"ל, מאוד האמנתי בזה וזו גם העצמה נשית בסופו של דבר".

צילום: דובר צה"ל

הפיילוט לשילוב טנקיסטיות במערך הגנת הגבולות החל לפני כשנה. הליך המיון נמשך כחודש וכלל לוחמות חי"ר עם מוטיבציה גבוהים. הוא התבסס על נתונים רפואיים, חוות דעת מפקד וראיון אישי. למועמדות חולקו שאלונים שונים בשבועות הראשונים, ורק לאחר עיבודי הנתונים והתוצאות נבחרו 30 מועמדות אחרונות.

לבסוף המשיכו 15 חיילות שכבר הוסמכו כלוחמות חי"ר ברובאי 04 ועברו להכשרת היסוד בבסיס שיזפון שבדרום. בפרק ההתנסות המבצעית בגבול סיני שירתה קבוצת הלוחמות תחת גדוד קרקל, כצוות קרב גדודי הכולל חי"ר ושריון.

לפי צה"ל, לאורך כל חודשי הפיילוט לא נרשמו בקרב החיילות פציעות חריגות בסוג או בהיקף או תחלואה חריגה. חמש מתוך ה-15 נשרו מבעיות רפואיות קודמות, קשיים מקצועיים או בעיית מוטיבציה. "אחוז הנשר מכלל המסיימות הוא סביר לאור העובדה שמדובר בפיילוט", הסבירו בצה"ל.