משפחת הקנגורו. צילום: שלומי כהן

במדרון תלול, צפוני ושקט בין עין יעל לעין לבן מסתתר לו כבר 25 שנה גן החיות התנ"כי המחודש, שהחליף את הגן הוותיק שהקים אהרון שולוב ברחוב הרק קוק עוד לפני קום המדינה. הוא עבר אחר כך לרחוב שמואל הנביא, להר הצופים והגיע לבסוף לחורשת שנלר ששם הוא שכן כמעט עד לפתיחתו המחודשת בשנת 1993.

בתוך כל הפסטורליה החיצונית שהפכה את הגן למוקד תיירותי מוביל, מסתתר לו עולם סוער ורוויי יצרים הגלוי רק לבעלי החיים ולאלה שמלווים אותם בנאמנות לאורך כל שעות היממה. המטפלים היו אלה שהחזירו את החוטמניות לגן החיות לאחר שהן נמלטו לשכונת מלחה ואלה שהמתינו בכסיסת ציפורניים עד שהאריה זיו, שעלה לגן משוודיה, יביע עניין בלביאות הגן ובישר לכולם שהוא התאקלם באופן סופי בישראל

אנשי צוות הגן זוכרים היטב את שובן של הפנדות האדומות, בארלין וטיקה, שהגיעו מפאריז והצליחו למלא במעט את החלל שהותיר אחריו סימון שהיה דב הפנדה האדומה המיתולוגי של הגן. אחרים דווקא סבורים כי דווקא רגע הכתרתה של הפילה תמר לחכמה ביותר הוא הרגע המכונן ביותר בתולדות הגן.  

לאחר עבודת תחקיר מקיפה, ניסינו גם אנחנו לאחד את הרגעים הסוערים והמרגשים שחווה גן החיות התנ"כי במהלך 25 שנות פעילותו.

סיפורי האהבה המרגשים

בכל מה שקשור לעולם האהבה, לחיות בגן מעולם לא הייתה סיבה להתבייש. די אם נזכיר את רונגו התוכי שחשש שיישאר ללא בת זוג וזאת לאחר שאיבד את אשתו לוליטה בהתקפה של נחש צפע ואת בתם המשותפת במכת חום. בגן החיות ראו את האבל הכבד של רינגו, שמקורו בניו זילנד ומצאו לו אישה פולנייה. תחליף קצת קריר ללוליטה, אבל כזה שהעניק לו טעם חדש לחיים.

העובדים הוותיקים בגן אף זוכרים את רומיאו וג'ולייט, זוג האיילים הגמדיים שהתאהב זה בזו לאחר שכל אחד מהם איבד את בן זוגו. שניהם התקשו להתאושש מן השכול עד שהם פגשו זה בזו והפליגו יחד אל עתיד רומנטי משותף.

גם סיפור האהבה המופלא בין בקביק ויובבה עדיין מרגש את השומעים. זוג הקזוארים הצליח להתגבר על פער הגילים ולקיים זוגיות סוערת ודינאמית כנגד כל הסיכויים. המפגש בין שני העופות אירע כאשר היא חגגה 19 אביבים, והוא היה בן ארבע בלבד. הזוגיות הנדירה בין הקזוארים, הזכירה לחלק מן העובדים את סיפור האהבה המופלא של ריצ'ארד קוף הסיאמנג הצעיר שהתחתן עם באנג'או שעלתה מפורטוגל, שילוב שיצר את הנכד הראשון לזוג הקופים הקשיש אליוט ומאלקה שהיה מוותיקי הגן.  

אבל לא רק זוגות צעירים ורעננים יש בגן החיות. אחד הזוגות המיתולוגיים של הגן הם תמה, קופת הטמרין לבנת הקודקוד שתחזקה מערכת יחסים יציבה עם זוהר, קשר שהחל רגע לאחר שמשפחתה דחתה אותה. גם זיווה ונחום הצבים הראו לכל תושבי הגן מהי אהבה ושברו את שיא הטלות הביצים לצבים בגן.

משולשי האהבה הקטלניים

לא פעם תשוקתן הבלתי נשלטת של החיות יצרה משולשים רומנטיים קטלניים. כשליידר המנוח, האריה שכיהן כמלך הגן וכגבר של אינדי, התאהב לפתע בלביאה אילנייה שהגיעה מלונדון, הוא מיהר לנטוש את אינדי המבוגרת מרעותה בשבע שנים. כמו לביאה אמיתית, אינדי סירבה לקבל את רוע הגזירה ונלחמה בה בציפורניה. בכל פעם שהיא ואילנייה נותרו לבד, היא ניצלה את ההזדמנות כדי לקפוץ על הלביאה הצעירה ולהפר את שגרת יומה. אילנייה אמנם שמרה על פאסון, אך נותרה חסרת אונים. רק מותו של ליידר גאל אותה מן ההתעללות של אינדי.

ליידר ואילנייה . צילום: שלומי כהן

לאחר שבאריות נפלה שלהבת, גם שאר החיות אימצו את חזון המשולשים הרומנטיים. כשהזאבים ג'ני וג'ייסון התאהבו זה בזו, הם דחקו החוצה את ג'ולי, המאהבת הוותיקה של ג'ייסון, שנאלצה לעבור לקיבוץ יוטבתה כדי שליבה הרגיש לא יתנפץ בכל פעם שהיא צופה בזוג המאוהב.

במשפחות הפוליגמיות של הגן התחרות נשאה אופי אחר. כך היה במסיבות החשק שארגן ג'ואי מנהיג הקנגורואים רגע לפני שהוא נפטר, וכך בדיוק קרה במשפחת הסוריקטות שבה ירדן ושלי התחרו ביניהן מי נקבת אלפא טובה יותר ומי תצליח ללדת יותר ילדים. האם תהיה זאת שלי או דווקא ירדן. הקרב הגלוי הזה הסתיים בניצחונה של שלי שגילתה אורך רוח והצליחה ללדת בלא הפסקה. ירדן המאוכזבת נאלצה לקבל את רוע הגזירה.

דווקא במשפחת הג'ירפיים ההרמוניה שלטה. כששארקו הג'ירף מת בשיבה טובה בגיל 23, הוא הותיר אחריו שלוש בנות ושתי נשים כשאחת מהן נמצאת בהיריון מתקדם. השתיים, שהתקשו למצוא יורש לבעל המנוח, תמכו זו בזו גם בעת הלידה והבינו כי לעיתים אחוות נשים גדולה יותר מאהבת גבר.      

כלובי ההריגה

הקשיים בגן החיות לא הסתכמו במשולשים רומנטיים סוערים. ריבוי החיות בגן יצר מקרים קשים של אלימות בין זנים שונים של חיות. הגן אומנם מאובטח ומטופל, אך יכולת המניעה של צוות הגן לעיתים  מוגבלת. ותיקי הגן זוכרים היטב את נחש הצפע, שתקף את משפחת הצובעניות והרג שלושה מבני המשפחה.

במקרים אחרים, חופש התנועה של החיות הוביל לאסונות כבדים. כך קרה במשפחת החמולות של התוכים. אומנם כל אחד מעובדי הגן יודע שתקופת הרבייה היא תקופה יצרית מאוד בעבור תוכי הארה, אבל איש מהם לא העז להפריד בין התוכים האדומים ירוקי הכנף ובין התוכים הכחולים־צהובים. התוצאה הייתה טראגית במיוחד. התוכים האדומים הרגו את אחת מנשות החמולה היריבה ופתחה באופן רשמי מלחמת חמולות שהסתיימה רק כאשר התוכים הופרדו.   

לעיתים הסכנות הגיעו דווקא מתוך המשפחה. כך קרה שסירונקו הסרוואל האפריקני הרג את בת זוגו והוגלה כעונש לאוקראינה. מקרה דומה ועצוב עוד יותר אירע כשחנה הטיגריסית טרפה את גוריה פחות מחודש לאחר שילדה אותם. בגן החיות שם הכירו את אופייה הרגיש של חנה, ייסרו את עצמם על כך שלא הצליחו למנוע את מותם של הפעוטות המתים

גם במקרים אחרים, הסכנות הגיעו דווקא מן האורחים הבוטים שלא הקשיבו להוראות שקובעות במפורש שאסור להאכיל את הצבים. הם האכילו את נחום הצב הסודני בביסלי וחנקו אותו למוות. נחום שנפטר בטרם עת, הותיר אחריו את זיווה עם עשרות צאצאיהם המשותפים.  כמו תמיד בטבע, לעיתים הטרגדיות שנוצרות בעקבות החיים המשותפים משכיחות עשרות סיפורים מרגשים של אהבה ודו-קיום אמיתי

ותיקי גן החיות מתרגשים עד היום כשהם מספרים על סיפורי הידידות המופלא בין האנפה האפורה ותמי ההיפופוטמית או על ציפור הננדו והוויקוניה שאיתרו זו את זו והחלו לשהות לאורך כל היום ביחד כשהן עושות נעים בגב זו לזו ומוכיחות לעולם מהו דו־קיום אמיתי

טיפול נמרץ

הצוות הרפואי של גן החיות עובד מסביב לשעון. גם מעבר לשעות הפעילות, הווטרינרים תמיד נכונים למשימה. כך היה כשבפעילות נחושה הם הצילו את שנורקל הפינגווין שלא הצליח לשחות ועמד בפני המתת חסד. גם טוויסטי הקורמורן שנולד עם מקור עקום זכה לקבל יחס אישי שהציל אותו מהרדמה.

לעיתים, המטפלים נאלצים להתמודד עם בעיות מורכבות יותר. כאשר טדי, הצב האגדי של גן החיות שעלה לירושלים בגיל חמש , סבל בהמשך מבעיות רפואיות ומשיניים שנתקעו בתוך האדמה, הצוות הטיפולי מיהר לבנות בעבורו מיטת חול שתתאים בגודלה לצרכיו של טדי.   

נס רפואי אירע גם לאימא יחמורה שהגיעה בודדה וגוססת לגן החיות, אך הודות לטיפול המסור בה היא חזרה לחיים ואפילו הצליחה ללדת בצורה ניסית. הצוות הטיפולי בגן החיות זוכר היטב גם את אדון צב שסבל משבר כואב בגבו, ובמהלך נחוש הצליחו הווטרינרים להדביק לו מחדש את השריון שעזר לו לחזור לפעילות מלאה.

גם כרמי הקרנף חב את חייו לצוות הרפואי של גן החיות. כרמי סבל מאוד מן הפצע שצמח מתחת לקרנו. אם הכאבים לא הספיקו, אזי באו גם התולעים הקטלניות שנדבקו למקום וסיכנו את חייו. לאחר מסכת התלבטויות ארוכה, הצוות הרפואי החליט להשקות את כרמי בבנזין רפואי, וכל זאת דרך הסורגים. כעבור ימים אחדים חלף הפצע וכרמי ניצל.

במקרים אחרים, המטפלים בגן החיות נדרשו לטפל דווקא בבנות הזוג ההריוניות. הם הצליחו להביא את החרדונים גולדי ואיתמר ללידה, וזאת לאחר שבמשך תקופה ארוכה גולדי לא הצליחה להרות. במקרה אחר ומרגש לא פחות, הם הצליחו לחלץ עובר חי מן הברווזה מוקה שהורדמה לאחר מחלה קשה, ובכך הצליחו לשמח את חומי בעלה שהתקשה לעכל את מותה הטראגי.

הרצחת וגם ירשת?

בעולם החי, הפיכות פוליטיות הן דבר שבשגרה. גם הפוליטיקאים הירושלמיים הניצבים רגע לפני הבחירות, יכולים ללמוד היטב טריק פוליטי אחד או שניים מעמיתיהם בגן החיות. ללא ספק, המהלך הפוליטי המבריק ביותר שמור לממלכת של הקופים. כל קוף מנדריל יודע היטב לספר כי כשאבי המשפחה החזיר את נשמתו לבורא בשיבה טובה, היה ברור לכולם שמחליפו יהיה הקוף דורון האנמי. במהלך מבריק, דווקא הקופיף הצעיר, משה חיים, החליט לנצל את הוואקום והצליח להוביל הפיכה לא אלימה בממלכת הקופים.

הפוטשים הפוליטיים אינם מסתכמים רק אצל הקופים. די אם נציין את מה שקרה במשפחת החולדים שבה הבת רצחה את אימה וירשה את מקומה במהלך ציני אכזרי. עובדי הגן אף זוכרים היטב את קרב התנינים הגדול על השליטה בממלכה, עד ששניהם חזרו לערבה והבינו שבממלכת גן החיות התנ"כי אין מקום לקרבות שליטה עקובים מדם.

יחד עם זאת, הסיפור המסעיר ביותר אירע דווקא אצל הסורקיטות שניצלו את טוב ליבה של סינדרלה כדי לבצע הפיכה כואבת. אנשי הגן יודעים לספר כי סינדרלה ששלטה במשפחתה ביד רמה הסכימה לצירוף ארבע סורקיטות צעירות ונאות, אך לא תיארה לעצמה כי הן יחברו יחדיו כדי לפתות את הזכרים במשפחה, ויחזירו אותה בתוך רגע להיות לכלוכית.