גיא שני. צילום: רפי קוץ

למי מאיתנו לא מתחשק לקבל מחמאות מהבוס בעבודה על בסיס יומי? כמה חיילים לא היו רוצים לקבל מילה טובה מהמפקד אחרי פעולה מוצלחת? ומה באשר לאיזו הערה נחמדה בזמן שאנחנו נוסעים על הכביש? תופתעו לשמוע שלכל הדברים האלה יש פתרון מפתיע - הקומפלימנטור. הכירו את גיא שני, גיבור העל הירושלמי שמגיע לכל מקום במטרה אחת: להפוך ביקורת לפרגון.

שלום, זה נאס"א?

שני (44) מקרית משה גדל בבית חרדי. אם הייתם שואלים אותו לפני שנים רבות, כשעוד היה אברך, אם הוא מאמין שיום אחד הוא ינהל שיחה עם סוכנות החלל האמריקאית 'נאס"א', שתקרב אותו צעד אחד לירח, הוא בוודאי היה צוחק עליכם

אבל שיחה שכזאת התקיימה באמת, ובמהלכה דרש שני לדעת מתי מתוכננת לטוס לירח החללית הבאה. בזמן שהוא היה בטוח שיתנקו לו את הטלפון בפנים, הוא דווקא הופתע לגלות שהם שיתפו פעולה. "הנציג הבכיר שדיברתי איתו בירר עבורי מתי הטיסה הבאה לירח והפתיע אותי שזאת עשויה להיות דווקא חללית ישראלית", הוא אומר. "הוא קישר אותי לחברה בישראל שמטפלת בנושא ואולי תטיס בקרוב חללית לירח - ובימים אלו אני מנסה לשכנע אותם להדביק מחמאות על הרגליים של החללית. האפשרות הזאת חיה וקיימת". 

אם תהיתם למה דווקא מחמאות, כנראה עוד לא הכרתם את שני - מאמן מקצועי למחמאות מעצימות ופרגון פורץ דרך. וכמו לכל גיבור על שמכבד את עצמו, גם לקומפלימנטור הירושלמי יש את הרכב המיוחד שלו שמשמש אותו בהפצת הבשורה, או בשמו האמיתי 'הפרגונית'. 

מדובר ברכב שמעוטר במחמאות ומטרתו המוצהרת היא לפרגן לכל נהג שנתקל בו. "תודה שאיפשרת לי להיכנס לפניך", "בזכותך העולם שלנו נראה יותר טוב" או "פספסת את הפנייה? זה בסדר, אשמח לתת לך זכות קדימה" הן רק חלק מהמחמאות שייתקל בהן הנהג שייסע מאחוריו. על 'הפרגונית' יש גם שלט מואר ורמקול, שנועדו להפיץ מחמאות לכל עבר.

מחלק מחמאות במשרה מלאה

שני לא נולד קומפלימנטור. מהישיבה הוא התגייס לצה"ל, שם היה מ"פ בבה"ד 1 ולאחר מכן המשיך למערכת החינוך. לאחר שראה שהייעוד שלו הוא לאמן אנשים הפך לפני 15 שנה לקואוצ'ר רשמי. "לפני שנתיים הרגשתי שלהיות קואוצ'ר רגיל לא עובד בשבילי", הוא מספר. "רציתי להתרכז במשהו ספיציפי שיקר לליבי - פרגון ומחמאות. אז עזבתי את המקצוע והפכתי לקומפלימנטור".

מאז הוא חורש את הארץ. מבסיסי צה"ל ("אני מתאים את העניבה ליחידה הספציפית שאני מגיע אליה"), דרך השוק ברמלה ("נפגשתי עם הרבה סוחרים, הם קהל נהדר למחמאות"), ועד פגישות אחד־על־אחד עם מנכ"לים ("כמעט לכולם אותה בעיה - הם אוהבים להיות קשוחים עם העובדים"). 

גיא שני. צילום: רפי קוץ

אולם שני לא רק מעביר הרצאות ומפגשים אישיים. הוא מפיץ את הבשורה במרחב הציבורי בכל הארץ ובייחוד בירושלים. "עד לא מזמן היה לי דוכן קבוע מתחת לגשר המיתרים, שנקרא דוכן המחמאות", הוא אומר. "הייתי מגיע עם 'הפרגונית' ופותח דוכן שמלמד אנשים להחמיא ולפרגן. והכול באישור העירייה". 

בעקבות ההצלחה בגשר המיתרים פנתה אליו השנה העירייה וביקשה ממנו להקים מיזם מיוחד. "הם רצו שאקים דוכנים כאלה בתוך הרכבת הקלה. אז זה מה שעשיתי, וביום המעשים הטובים פשוט הבאתי עשרות תלמידים שכבשו את הרכבת ולימדו כל אחד איך לפרגן ולהחמיא".

התלמידים האלה הגיעו מיחידות הימ"ס שהקים. לא מדובר ביחידת המסתערבים של כוחות הביטחון אלא ב'יחידת מפרגנים סדרתית'. ואיך הוא הקים את היחידות האלה? הוא נכנס לעשרות בתי ספר בירושלים, באישור המנהלים ומשרד החינוך כמובן, וגייס עשרות תלמידים להיות חלק מצבא המחמאות שלו. "כל תלמיד מקבל הדרכה ותג יחידה ויוצא להפיץ את הבשורה", הוא מספר בגאווה. "ביום המעשים הטובים הם קיבלו צו 8 של צבא הפרגונים והתגייסו למשימה".

אפילו הרבנים מתלהבים

שני מצא גם דרך להרוויח כסף מהמקצוע יוצא הדופן שלו - בזכות הרצאות שהוא מעביר בתשלום. אלא ששם החזות החרדית שלו היתה לא פעם מכשול. "הגעתי פעם אחת לכנס פמיניסטי של העצמת נשים שהרציתי בו", הוא נזכר. "לפני ההרצאה כל הנשים במקום הסתכלו עלי בעיניים חשדניות, בלשון המעטה, כי אני בכל זאת חרדי בתוך כנס פמיניסטי. פתאום הן ראו שאני המרצה והעיניים נפערו עוד יותר. הן ציפו לטייסת קרב ובמקום זה הביאו להם חרדי, שמתקשר אצלן להדרת נשים. בסוף הרציתי על עוצמה נשית והפלא ופלא - לאחר ההרצאה הפרגונים והמחמאות לא איחרו להגיע".

צילום: רפי קוץ

היתה גם תקרית לא נעימה באמצע הרצאה לפני חיילים. "הגעתי לאחת היחידות המובחרות בצה"ל, לא חשוב שמות, וישבה שם חיילת שמההתחלה ראיתי שהיא מתעצבנת", הוא מספר. "באיזשהו שלב בהופעה היא לא יכלה להתאפק וצעקה לי: 'אתה קומפלימנטור? אבל בכלל לא עשית צבא!' ואז הסברתי לה שהייתי מ"פ בבה"ד 1 והיא התנצלה".

התמיכה ששני מקבל מגיעה לפעמים דווקא ממקומות לא צפויים. "אני נפגש עם הרבה רבנים חרדים בירושלים", הוא אומר. "בהתחלה הם קצת חשדניים כלפיי וכלפי המושג קומפלימנטור. ואז אני יושב ומסביר להם איך אני מפיץ את הבשורה ברחבי הארץ והם הופכים לתומכים הכי נלהבים שלי. מבחינתם מדובר בשיעור תורה אחד גדול". 

המטרה: ספר השיאים של גינס

למרות כל הפעילויות שעשה, שני אינו עוצר כאן. בימים אלה הוא עובד על שני מיזמים חדשים: הקמת אפליקציה שתתעד נהגים ששומרים על חוקי התנועה והכנסת גשר המיתרים לספר השיאים של גינס. "אני במשא ומתן עם העירייה להפוך את גשר המיתרים לגשר המחמאות הגדול בעולם. איך זה יקרה? תיירים, תושבים, ובעצם כל מי שיחפוץ בכך, יגיעו לכאן ויכתבו מחמאה על ירושלים בדוכן מחמאות קבוע שיקום מתחת לגשר. על הגשר העירייה תתקין מסכי ענק שיקרינו מאות מחמאות ביום לנהגים שעוברים שם. אם זה יקרה אנחנו נכנס לספר השיאים".

ואולם גשר המחמאות הוא לא הסוף. שני עמל בימים אלו על פתיחת אפליקציית 'הנהג המצטיין', שבה יתעדו הסמארטפונים נהגים טובים שנוהגים על פי חוקי התנועה. הנהג המצטיין ייעצר על ידי המשטרה, ובמקום דו"ח השוטר יחלק לנהג פרגון ומחמאה על צורת הנסיעה שלו. "תתארו לכם איך תשתפר הנהיגה פלאים. כל אחד ירצה לנהוג טוב כדי שיתעדו אותו והוא יזכה בנהג המצטיין". 

לסיום, יש לך איזו מחמאה לקוראים?
"בוודאי. מכל הכתבות בחרתם להתמקד בכתבה שעוסקת בפרגון וביצירת עולם טוב יותר. רק מי שיש לו המון טוב בתוכו מתחבר לדברים טובים".