עודד פריד. צילום: יואב דודקביץ'

כשעודד פריד נכנס לתפקידו כלוביסט של הקהילה הגאה הוא הבטיח לעצמו שיישאר ענייני ולא ייתן לענייני העבודה להשפיע על רגשותיו. בהצבעה על חוק הפונדקאות הוא כבר נשבר וכמעט התרסק נפשית. "להיות הורים זו זכות בסיסית", הסביר בדמעות בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות. "אין שום סיבה שבן הקהילה הגאה ישלם 700 אלף שקל על הליך פונדקאות בחו"ל רק מכיוון שהוא הומו". 

פריד אומנם מכהן רק חודשים ספורים כלוביסט, אך הוא איננו טירון במאבקים. הוא מייצג את הקהילה הגאה כבר תקופה ארוכה, אך מאבק נחוש ומתיש כמו זה שקיים בשלושת השבועות האחרונים הוא אינו זוכר

"ראיתי את עצמי גבר בן 36, הומו יחידני שרוצה להיות אבא ביום מן הימים ומתחיל לבחון את האפשרויות הניצבות לפניו, וכשהבנתי שהמדינה שלי איננה מעניקה לי את האפשרות הזאת נשברתי", הוא מודה

"לא מאבק על סחר ברחם"

במבחן התוצאה יש לקבוע ביושר כי פריד נכשל במאבקו הראשון כלוביסט הקהילה הגאה בכנסת. למורת רוחו, גם לאחר ההצבעה גברים לא יוכלו להיעזר באם פונדקאית כדי להקים משפחה. "אינני חש כישלון", הוא אומר. "הפסדנו באופן צמוד מאוד והצלחנו לגייס חברי כנסת מהקואליציה כמו מירב בן ארי ואמיר אוחנה. אני מרגיש שאנחנו מתקרבים לשינוי המציאות הזאת, ואין לי ספק שזה יקרה בקרוב. אומנם יש כאן כמה קולות חשוכים, אבל אני מאמין שהרוח בציבוריות הישראלית משתנה".

פריד הודף את הטענות הצצות בימים האחרונים שההתנגדות לחוק נובעת מכך שמדובר בחוק הסוחר ברחם האישה. "זו צביעות. היכן היו אותם המבקרים בשנת 1996 שאז אושר חוק הפונדקאות?" הוא מפטיר. "לא ראיתי את אלה שדואגים למעמד האם הפונדקאית יוצאים להפגנה למען מעמדה וזכויותיה. רק כאשר מדברים על גברים הומואים הם מתעוררים".

ובכל זאת, יש אלמנט מסחרי בפונדקאות.
"אם יש מישהו שבאמת חרד לאם הפונדקאית, אין לי שום בעיה לנהל איתו דיאלוג אמיתי וכן. אני חושב שהאמירה שמדובר בניצול מוגזמת. הסכום שמקבלות האימהות הפונדקאיות בישראל אינו משנה את חייהן. יותר מכך - יש חשיבות אמיתית לכך שהאב נמצא בקשר רציף עם האם לאורך כל הלידה ודואג לכל צרכיה הרפואיים. אכזריות היא לראות את האם פעמיים בכל התהליך ולא להתעניין אם היא עושה את כל הבדיקות ועוברת בשלום את ההריון. אין סיבה שהאבא לא יחווה את תהליך ההריון עם האם הפונדקאית". 

"העיתוי לא יתאים לכולם"

אם במבחן התוצאה פריד נכשל, אזי במבחן הפוליטי הוא ניצח בגדול. הוא הצליח להתאושש במהירות מן ההפסד, ובאינסטינקטים של שועל ותיק הבין כי דרוש משהו שיהפוך את הכישלון בכנסת לניצחון ציבורי. פריד אירגן קול מחאה זועם שהקיף את כל הקהילה הגאה בארץ והבהיר לפוליטיקאים בארץ כי עליהם לשקול מחדש כל פגיעה בקהילה. "אני מרגיש שאנשים בקהילה ומחוצה לה חשו שהגיעו מים עד נפש. הם הבינו שהזכות להקים משפחה היא זכות בסיסית שאסור לנו למנוע מאזרחים במדינת ישראל".

מבט חטוף על לוח השנה הבהיר לפריד ולחבריו באגודה למען הלהט"ב שעליהם לקבוע את תאריך השביתה ליום תשעה באב, שבו העם היהודי מתאבל על חורבן שני בתי המקדש שלו. "בחירת התאריך נעשתה באופן שהוא כמעט ספונטני", הוא נזכר. "מבחינתנו, הדבר החשוב הוא ההחלטה לצאת לשביתת מחאה שתעלה למודעות את המצוקה שלנו". 

התמיכה במאבק הקהילה הלהט"בית הדהימה אפילו את פריד. "בתחילה פנינו לחברות פרסום ולחברות הייטק כדי שיתמכו ברעיון השביתה, מתוך הבנה שלחברות האלה אין מה להפסיד מתמיכה בשביתת הקהילה. אף גורם לא יכול לסחוט אותן או לאיים עליהן בחרם, והן אכן שיתפו פעולה", הוא מתאר. "לא העלינו בדעתנו את כדור השלג החיובי שייגרם מכך. בזו אחר זו פנו אלינו גם חברות אחרות והודיעו כי הן יאפשרו לעובדיהן לשבות. זה היה מדהים".

כשהוא נישא על גל ההצלחה של ארגון השביתה, פריד אירגן את מחאת המאה אלף בכיכר רבין. "לאחר שראיתי את דעת הקהל, היה ברור לי שההצלחה של האירוע מובטחת", הוא מבהיר. "לראות מאות אלפי אנשים צועדים למען הקהילה הגאה, ועוד שבעת אלפים תומכים בטרנסג'נדרים, שבוע בלבד לאחר שטרנסג'נדרית נדקרה, זה מחזה שקשה לדמיין עד כמה הוא מרגש אותי".

לפריד אין הרהורים שניים על ההחלטה לארגן את המחאה דווקא בתשעה באב. "אני חושב שזה היום המתאים ביותר לציין את שנאת החינם שיש כלפי הקהילה הגאה. ידענו שזה עלול להרחיק דתיים שמזדהים עם המאבק שלנו, אבל בהפגנות תמיד צריך לצאת מתוך נקודת הנחה שהעיתוי לא יתאים לכולם", הוא מסביר.

לא מאמין לראש הממשלה

אחרי הכישלון שהפך להצלחה, פריד כבר מביט לעבר מושב החורף הבא של הכנסת. 
"ברור לי לחלוטין שאין ממש בהבטחות של ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר את חוק הפונדקאות בצורה שאנו דורשים אותה", הוא מצהיר. "הרי גם נתניהו הבהיר כי הסיבה שהחוק לא עבר היא ההרכב של הממשלה שלו, ואינני מבין מה ישתנה בהרכב הממשלה במושב הבא של הכנסת".

עם זאת פריד, שבעברו שימש מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אופטימי הרבה יותר לאחר השבוע המטלטל שעבר על הקהילה. "אני מאמין שאנחנו מתקרבים לשינוי אמיתי

"התחלנו את השינוי במפגן הכוח שלנו ביום ראשון האחרון, נמשיך אותו במצעד הגאווה בירושלים בשבוע הקרוב, ששם אני מאמין שכל הפלגים בקהילה הגאה יתאחדו למפגן של כוח, ונסיים אותו בשינוי החקיקה שיאפשר לגברים חד־מיניים להקים משפחה בישראל

אני חושב שהיום כולם מבינים שחברי הקהילה הלהט"בית הפסיקו להיות אזרחים סוג ב' במדינת ישראל".