מימין: ברגשטיין ובנטאטה. צילום:  דובר צה"ל

גאווה מקומית: אחרי 28 חודשים אינטנסיביים הסתיים השבוע קורס החובלים היוקרתי. בטקס מרגש שנערך אתמול (ד') סיימו שני ירושלמים מבין 36 החובלים מכל קצוות הארץ: אלון יהודה בנטאטה ואופק ברגשטיין. אל הטקס הגיעו משפחותיהם שני החיילים.  

ברגשטיין למד בתיכון, 'הרטמן בירושלים', שם הרחיב מחשבים במקביל ללימודי גמרא ומחשבת ישראל. את זיקתו לים, ניתן היה לזהות כבר אז. הוא אהב לצלול, אבל גם לשחק כדורסל ולטייל ברחבי הארץ.

ברגשטיין ידע מאז ומעולם שהוא רוצה לעשות שירות משמעותי, כך הוא מספר, ותפקיד החובל קרץ לו: "ידעתי שאני רוצה לעשות שירות משמעותי, זה ענה לי על כל מה שרציתי, נתן לי הזדמנות להגשים את החלום".

בנטאטה. צילום: דובר צה"ל

בנטאטה, למד בתיכון 'הימלפרב', שם הרחיב פיסיקה וספרות. את כל ילדותו בילה בתנועת הנוער, בני עקיבא ולפני הגיוס היה במכינה הקדם צבאית, ישיבת הסדר בנצרת עלית.

את תפקיד החובלים הוא לא הכיר כלל והגיע לגיבוש בכיתה י"ב, אותו עבר בהצלחה. את השיבוץ לחובלים קיבל מהיום להיום, יום אחד הוצע לו ויום אח"כ התגייס לתפקיד הנחשק.

ברגשטיין. צילום: דובר צה"ל

הקורס, כולל בתוכו אתגרים פיזיים ומנטליים. כמויות רבות של חומר עיוני, עבודה תחת לחץ ובשעות לא פשוטות. "הקורס מאוד קשה הן מבחינה פיזית והן מבחינה מנטאלית, עוברים הרבה אתגרים, החל מהיום שבו התגייסת, זה לא פשוט לצאת לים ולהתנתק מכולם", סיפר בנטאטה. ברגשטיין אמר: "צריך להתמיד על גרף שיפור ולהתפתח, במשך הזמן זה עונה על האתגרים".

השניים סיכמו את החוויה: "שנינו מחכים לתפקיד החדש, לפקד על הספינה ולהתמודד עם האתגרים החדשים. בהתחלה זה היה נראה כמו חלום רחוק, ועכשיו מתחילים".

קורס חובלים הוא מהקורסים היוקרתיים בצה"ל, הייעודי לקציני הים ומכשיר את מיטב בני ובנות הנוער לעמוד בחזית הלחימה הימית. הכשרת קורס חובלים היא מהארוכות ביותר בצה"ל ומורכבת מ-28 חודשים אינטנסיביים ומאתגרים במיוחד. בתקופה זו מקבלים החניכים ידע נרחב ועוברים הכנה מיטבית לביצוע משימות ימיות מורכבות, שיהוו חלק משגרת היום- יום והחירום שלהם במהלך התפקיד.

הצוערים, שעברו את הקורס, עתידים לפקד על צוותי לוחמים בכלי השיט השונים בלב הים. תפקידם דורש מיומנות גבוהה ויכולת לשלב בין פיקוד לבין תפעול מערכות טכנולוגיות מתקדמות ומסווגת בזירה ייחודית ומאתגרת.

הקורס כולל בתוכו טירונות ברמת רובאי 03, שלושה חודשים של סדרת ים, הכשרה על סירות, הכרת המבנה שלהן ופיקוד עליהן, תרגול תרחישים מגוונים והפלגות, לימוד חומר עיוני ובמקביל זחילות, טיפוס וריצות למרחק. בשלבים המתקדמים לומדים על כלי השיט- דבורות ודבורים. על המבנה, מערכות נשק, מערכות ניווט, שיט ועוד. במהלך הקורס עושים גם תואר כללי באוניברסיטת חיפה ומשתבצים באחת מן המגמות: שיט, מכונה, אלקטרוניקה וצוללות.