סמוך לקיבוץ צובה -  עין הטייסים

הר הטייסים הוא אתר הנצחה לחללי חיל האוויר ועל כן שמו של המעיין- עין הטייסים. גודלו הוא כ-2.5 מטרים ועמקו כמטר עד מטר וחצי. בסמוך למעיין ניתן להבחין במערה קטנה עם קשת אבנים בכניסה, שבתוכה נמצאת הנביעה. במקום תוכלו למצוא צל.

עין הטייסים. צילום: אלדר עזר

איך מגיעים? סעו בכביש 1 לכיוון מבשרת. צאו ביציאה של מבשרת ופנו לכיוון בקטסל כביש 3965. המשיכו עם עיכול הכביש עד לכיכר שם המשיכו ישר. אחרי שלושה עיכולים מצד שמאל תהיה לכם פניה לכביש עפר המסומנת בירוק. משם המשיכו ישר כ-3 קילומטר עד שתגיעו לרחבת החניה של המעיין. משם תצעדו כ-100 מטרים עד למעיין עצמו.

או פשוט בוויז >> עין הטייסים

סמוך למושב אבן ספיר- עין חינדק

המעיין סמוך למושב אבן ספיר במרחק כמה דקות מבית החולים עין כרם. פירוש שמו של המילה חנדק היא תעלה בערבית מאחר ובמקום שכן כפר ערבי בשם "קטרה" והמעיין ישמש את התושבים. בהמשך הואדי ניתן לראות טראסה בנויה אבני גזית גדולים, מראה הטראסה מזכיר את הכותל המערבי, ומכאן ניתן לו השם  "הכותל הקטן".

"הכותל הקטן", עין חינדק. צילום: ori, ויקיפדיה

איך מגיעים? סעו ישירות לבית החולים הדסה עין כרם ומשם המשיכו בכיכר ישר. לאחר הכיכר פנו שמאלה עד שתגיעו לכניסה לאבן ספיר. מומלץ לחנות את הרכב בכניסה ליישוב וממנו לרדת למעיין דרך הואדי באמצעות השילוט. אחרי כחצי קילומטר תגיעו לנקבה.

המסלול לעין חינדק. צילום: אדווה חולי

עין חינדק. צילום: ori, ויקיפדיה

מפת עין חינדק:

סמוך למושב אורה - עין איתמר

סמוך למושב נובע מעיין קטן בעומק של כמטר עד מטר וחצי. בשבועות האחרונים המעיין עלה לכותרות בשל הדרת נשים מהמעיינות והמאבק של תושבי העיר נגד החרדים.

מעיין עין איתמר. צילום: מוטי מזרחי

המעיין נקרא על שם איתמר דורון ז"ל, חסיד ברסלב שהיה תושב המושב ונרצח בעת שטבל במעיין יחד עם חבריו ב-1998. יש שקוראים לו בשמו הערבי "עין אל בלד". הכפר שאליו מתייחס שם זה הוא כפר וולג'ה, ששכן כאן עד מלחמת העצמאות.

תוכלו להיכנס אל הנקבה שאורכה כ-10 מ' אשר חצובה בסלע, ולראות כיצד מימיו של עין אל בלד בוקעים היישר מבטנו של ההר. מומלץ להצטייד מראש בפנסים. הבעיה במקום היא שאין פינות צל מסודרות, כדאי ומומלץ להגיע לא בשעות החמות של היום.

לכתבות נוספות בנושא: 
• במיוחד לחג סוכות: חמשת המעיינות הכי קרובים לירושלים
מתחת לאף: טיול במקומות הסודיים שרק הירושלמים מכירים

איך מגיעים? מצומת אורה נוסעים בכביש 3877 בדרך ליד קנדי. אחרי בערך 2.5 ק"מ תראו משמאלכם כניסה לדרך אספלט בסימון שבילים שחור.  מאחר ולא ניתן לפנות שמאלה המשיכו עוד ק"מ, תעשו פניית פרסה והגיעו לאותה כניסה. אם תמשיכו ישר כק"מ ואז תפנו ימינה כ-200 מטר משם נמצא המעיין. מומלץ לחנות אחרי הפנייה במקום שבו יש חניה וללכת ברגל מאחר ודרך העפר לא מתאימה לכל סוגי הרכבים והיא צרה.

או פשוט בוויז >> מעיין עין איתמר

סמוך לגן החיות התנכ"י והאקווריום – עין לבן

בין הרי יהודה וסמוך לרכס הלבן נמצא עין לבן. מסביב למעיין ישנם צי תאנה ושקד ותוכלו למצוא מספר מקומות מוצלים על האזור. מקור שם המעיין מצוי משם הרכס ממנו הוא נובע – בשל סלע הקרטון הבהיר השולט בו.

עין לבן. צילום: דויד שמעון אבישר

איך מגיעים? הגיעו תחילה לחניה של גן החיות התנכ"י ומשם המשיכו ישר עם דרך עפר המסומנת בסימון שבילים כחול. לאחר כקילומטר של נסיעה תגיעו לחניית עפר קטנה ומשולטת, ממנה תוכלו לעלות רגלית אל המעיין.

עין לבן. צילום: דוברות מד"א

סמוך למבשרת - עין נקופה

הבריכה הקטנה נמצאת ממש בסמוך לעיר מבשרת אליה ניתן להגיע רגלית. המעיין שופץ לזכרם של שני הלוחמים אורי גרוסמן ז"ל שנהרג במלחמת לבנון השנייה וקיריל גולנשטין ז"ל שנהרג במבצע גשמי קיץ בעזה, ע"י חבריהם ללימודים.  במעיין תוכלו למצוא בריכה קטנה ומוצלת תחת עץ התות.

איך מגיעים? סעו לכיוון מבשרת בכביש 1, כנסו למבשרת לכיוון הקניון ובצומת הראשונה פנו שמאלה לרחוב היסמין. לאחר 300 מטר נפנה לרחוב ביל"ו. משם סעו עד לסוף הרחוב שם תחנו את רכבכם. ניתן להמשיך עוד מעט כדי לחסוך זמן הליכה ולהשאיר את הרכב ליד מתקן הביוב. המשיכו ללכת בשביל העפר עם הסימון האדום עד שתגיעו לצומת T שם פנו ימינה. אחרי כ-50 מטרים תגיעו לצומת נוספת שם המשיכו ישר. אל המעיין תגיעו אחרי 250 מטרים ואת המעיין תמצאו תחת עם התות שבתמונה.