עושים עלייה לעיר הקודש. צילום: דן בלילטי

החלטת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בשבוע שעבר להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים כבר ביום העצמאות הקרוב התקבלה בשמחה בקרב רוב אזרחי המדינה. אך מה ההשפעות שצפויות להיות בשכונת ארנונה, אליה תעבור הנציגות הדיפלומטית

שכירות לשלוש שנים

השפעת מעבר השגרירות על שוק הנדל"ן בארנונה תהיה בעיקרה על שוק דירות ההשכרה ולא תשפיע כמעט על מחירי הדירות למכירה, כך עולה מבדיקה שערך השבוע "ידיעות ירושלים" עם מספר מתווכים המעורים בשוק

הערכות הן כי תהיה עלייה זמנית של המחירים בשיעור של בין 10 לעשרים אחוז, זאת לנוכח הצפי כי היקף הביקושים לדירות בשכונת ארנונה יעלה בעשרות דירות. על פי ההערכות הללו, האמריקאים יעדיפו דירות חדשות יחסית וקיים היצע כזה בעיקר באזור המגדלים החדשים על דרך חברון, ליד הפילבוקס ובפרויקטים כמו 'טופ ארנונה'.

מחלקת הביטחון של השגרירות האמריקאית מאשרת באופן פרטני כל דירה מושכרת. הדרישות המחייבות שלהם הן דירה בעלת חניון מקורה וממ"ד, ולעיתים הם דורשים גם תוספת של אמצעי מיגון כגון סורגים עבים. "יש כמובן יתרונות לביצוע עסקאות להשכרה מול השגרירות", אומר דניאל בוזגלו, ממשרד התיווך צימוקי. "הם משלמים שנה מראש ודורשים חוזה לתקופה ארוכה של שלוש שנים לפחות. אבל מצד שני אין אצלם יכולת לעלות את המחיר כעבור שנה או שנתיים וגם בכל חוזה יש מה שנקרא סעיף דיפלומטי, שמאפשר להם בהתראה קצרה של פחות מ־60 יום להודיע באופן חד צדדי על עזיבה".

מתי פרג'י, ממשרד התיווך יוזמה טוען כי כל נושא האבטחה וסידורי הביטחון יכולים דווקא לפגוע בבעלי הנכסים בקרבה הראשונה לאזור השגרירות המיועד. "ברור שיהיו בירושלים בחודשים הקרובים עשרות דירות שיאוישו על ידי אנשי השגרירות, אך לא בהכרח שהם יגורו רק בארנונה, לכן ההשפעה תהיה להערכתי כללית יותר".

העסקים כבר מדברים אנגלית

בשכונת ארנונה יש ריכוז גבוה יחסית של אוכלוסייה אנגלו־סקסית, כך שרוב העסקים המקומיים מותאמים ומכירים כבר את הקהל דובר האנגלית. עם מעבר השגרירות לשכונה ישנה ציפייה כי גם בתי העסק ימצאו עצמם ברווח - בין אם בהגדלת מספר הלקוחות שיגיעו לבקר ובין אם ביצירת שיתופי פעולה עסקיים עם אנשי השגרירות

"היו לי לא מעט לקוחות אמריקאים לפניי, ואני צופה עלייה בכמות שלהם עם העברת השגרירות", אומר השבוע בני אמיר, הבעלים של פיצה פושקה, הנמצאת בקרבת מקום למבנה העתידי של השגרירות. "אנחנו מצפים לעובדים החדשים בכיליון עיניים. אמנם זה עוד מוקדם מדי בכדי לתכנן תוכניות, אבל אני מאמין שנחתור לשיתוף פעולה איתם".

גם עסקים נוספים בשכונה צופים כי עם מעבר השגרירות לעיר הם יראו עלייה בהכנסות, אך רובם מבקשים להמתין עד לרגע האמת בשביל להתחיל לתכנן ולהיערך לקראת בואם של השכנים החדשים.

הסוף לפריצות?

החלטת הנשיא טראמפ להעביר את שגרירות ביום העצמאות הקרוב צפויה להפוך את ארנונה למאובטחת יותר. הסדרי האבטחה אמורים להשתנות כצפוי כדי לעמוד בדרישות הביטחון הקפדניים. "אני מניח שייערכו סיורים של אנשי בטחון וגם של משמר הגבול ואולי הם יהיו אלה שיעזרו במניעת פריצות וגניבות שלא חסרות בשכונה", מספר אחד התושבים

מנגד מביעים אחרים חשש מהתנועה הערה שעלולה להיות בשכונה כתוצאה ממעבר השגרירות. "היא תהיה 'מתוירת' ועמוסה יותר", אומרת אחד התושבות. "אנחנו חיים בשכונה שקטה והמעבר של השגרירות עלול להפר את השקט".

משגרירות ארה"ב בישראל נמסר כי היא לא מגיבה בנושאי אבטחת מתקניה.

מהעירייה נמסר כי היא לא קשורה לנושאי האבטחה אבל היא תסייע ככל שיידרש.